دکورپرداز
دکور پرداز

سناریوهای عیدی سال جاری کارکنان ۱ و نیم میلیون به بالا

سناریوهای عیدی سال جاری کارکنان ۱ و نیم میلیون به بالا

به گزارش دکور پرداز هم اکنون دو سناریو برای پرداخت عیدی سال ۱۴۰۰ کارکنان مطرح است که یکی عدد ثابت و یکسان در حد دو میلیون تومان برای همه و دیگری عددی متغیر از ۱.۵ میلیون تومان به بالاتر. این در شرایطی است که طی سالهای قبل عیدی کارکنان همواره مبلغی ثابت بود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، بر مبنای ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، میزان امتیاز عیدی برای هر سال ۵۰۰۰ است که با در نظر گرفتن ضریب حقوق تعیین شده توسط هیات وزیران در آن سال، میزان عیدی تعیین می شود. در این حالت محاسبات نشان می داد که رقم عیدی محاسباتی سال جاری، یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان خواهد بود. اما به هر ترتیب در زمان پرداخت عیدی که همزمان با حقوق بهمن ماه کارکنان است، طی بررسی دستگاههای ذیربط ازجمله سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی پیشنهاداتی پیرامون رقم آن مطرح می شود و در نهایت در هیات وزیران به تصویب می رسد.
در آستانه یک هفته مانده تا آخر بهمن ماه و موعد واریز عیدی کارکنان، پیگیری در این رابطه نشان داده است که هنوز توافق نهایی در مورد نحوه و میزان پرداخت صورت نگرفته اما سناریوهایی متفاوت از گذشته مطرح است.

پیشنهاد عیدی دو میلیونی برای همه
طبق اطلاعات دریافتی ایسنا، با توجه به این که بر مبنای محاسبات، مبلغ عیدی سال جاری یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان می شود، یک پیشنهاد این است که دولت این رقم را تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده و برای تمامی کارکنان مبلغ دو میلیون تومان را مصوب و پرداخت کند.

عیدی به تناسب اعضای خانواده
اما در سناریو دیگر عیدی برای کارکنان متفاوت بوده و رقم پرداختی برای افراد متاهل و دارای فرزند با افراد مجرد و بدون فرزند یکسان نیست. پیشنهاد شده که به تمامی افراد همان رقم یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان تعلق گیرد؛ با این تفاوت که برای افراد متاهل، برای همسر تحت تکفل یک مبلغ ثابت و برای هر یک از فرزندان هم تا نصف آن پرداخت گردد.
به عنوان مثال یک کارمند می تواند یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان عیدی بگیرد ولی به ازای همسر تحت تکفل وی رقمی مثلاً ۴۰۰ هزار تومانی اختصاص یابد و برای هر یک از فرزندان هم نصف این رقم یعنی ۲۰۰ هزار تومان پرداخت گردد. در این حالت افراد مجرد فقط همان عیدی محاسباتی سال جاری یعنی یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان را دریافت خواهند کرد. به عبارتی عیدی سال جاری در هر صورت کمتر از این رقم نیست ولی اگر این پیشنهاد تصویب شود، حداقل پرداختی به میزان عیدی سال قبل خواهد بود.

تصویب عیدی متغیر محتمل است اما...
بررسی ها از این حکایت دارد که تصویب سناریو دوم یعنی متغیر بودن مبلغ عیدی از احتمال بیشتری برخوردار می باشد اما مسایل خاص خویش را هم خواهد داشت. این که در قانون مدیریت خدمات کشوری نحوه پرداخت پاداش آخر سال کارکنان (عیدی) تعیین شده است و آیا دولت می تواند متفاوت از قانون نحوه محاسبه و پرداخت آنرا تغییر دهد؟
یا این که اگر در یک خانواده هم مرد و هم زن کارمند دولت باشند پرداخت عیدی به آنها چگونه خواهد بود؟ به نظر می آید در این حالت فقط به هر یک که دیگری تحت تکفل او است عیدی به تناسب همسر و فرزند پرداخت شده و برای دیگری همان مبلغ یک میلیون و ۵۲۴ هزار تومان واریز شود.

پیشنهاد عیدی معادل یک ماه حقوق
در جریان تعیین سازوکار عیدی کارکنان پیشنهاداتی هم در مورد پرداخت معادل یک ماه حقوق مطرح شده که از احتمال بسیار کمتری برخوردار می باشد.
به هر حال تابحال این سناریوها مطرح بوده و درحال چکش کاری قرار دارد ولی در نهایت در هفته آینده و احیانا در جلسه یکشنبه هیات دولت تصویب خواهد شد.
در حداقل هشت سال گذشته، دولت از مدل مبلغ ثابت عیدی بر مبنای محاسبات قانون مدیریت خدمات کشوری پیروی کرده است؛ هر چند که در مقاطعی مثل سال قبل با رشد همراه شد؛ به صورتی که از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزوده شد.1400/11/22
11:19:52
0.0 / 5
1022
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد