دکورپرداز
دکور پرداز

اجرای کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه

اجرای کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه

دکور پرداز: طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از یکشنبه هفته آتی (۲۱ خرداد ماه) شروع می شود که البته در این مرحله برخی اصناف مانند نانوایی ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی فعلا مشمول این کارمزد نخواهند شد.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در جهت اصلاح نظام کارمزد که ۱۷ اردیبهشت ماه از جانب بانک مرکزی ابلاغ گردید، از یکشنبه هفته آینده، ۲۱ خردادماه طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی در صنوف منتخب اجرایی می شود. البته در فاز نخست این طرح، نانوایی ها، سوپرمارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی کارمزد پرداخت نمی کنند.

در مدل جدید کارمزد تراکنش خرید، همه ذینفعان یک تراکنش همچون بانک صادرکننده کارت بانک پذیرنده (حساب پشت کارتخوان)، پذیرنده تراکنش (فروشگاه) کارمزد پرداخت می کنند. البته در چارچوب این طرح دارنده کارت یا خریدار از این کارمزد معاف است.

ارزیابی ها نشان داده است که ۷۸ درصد از کل پایانه ها کمتر از ۲۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت می کنند و پیشبینی می شود ۴۸ درصد از کل پایانه ها کمتر از ۱۰۰۰ تومان در روز کارمزد پرداخت کنند. همینطور بر مبنای برآوردهای صورت گرفته اصناف غیر مالی ارز، صندوق های سرمایه گذاری و سکه و طلا کارمزد بیشتری پرداخت می کنند.

در راستای اصلاح نظام کارمزد، مقرر شده تا درآمدهای حاصل از اجرای طرح صرف سرمایه گذاری در شبکه پرداخت گردد. از طرفی بیشتر از ۱۱ سال تغییری در نظام کارمزد اتفاق نیفتاده بود اما همچنان بانکها سهم بالایی در پرداخت کارمزد دارند و دارندگان کارت های بانکی کارمزدی پرداخت نمی کنند.

همچنین پیشبینی می شود که حدود ۲۲ درصد از پایانه ها کارمزدی بالاتر از حداقل کارمزد پرداخت کنند و اجرای این طرح ضمن بقای شبکه پرداخت، زمینه ساز ورود ابزارهای نوین پرداخت به کشور خواهد شد.
1402/03/20
11:14:46
0.0 / 5
302
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد