دکورپرداز
دکور پرداز

دومین افت متوالی دلار در معاملات جهانی

دومین افت متوالی دلار در معاملات جهانی

به گزارش دكور پرداز برای دومین روز متوالی ارزش دلار در مقابل خیلی از همتایانش كاهش پیدا كرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، با احتمال کاهش شتاب رشد اقتصاد جهانی در ماه های پیش رو، معامله گران با احتیاط بیشتری در حال معامله هستند و منتظرند تا بانکهای مرکزی و مقامات اقتصادی کشورهای جهان موضع گیری مشخص تری را برای هفته ها و ماههای آینده اعلام کنند. در بعضی از نقاط شاهد بازگشت قرنطینه ها بوده ایم: وزیر بهداشت آلمان گفته است نمی توان تاریخ دقیقی برای آخر محدودیت ها اعلام نمود و در فرانسه هم نخست وزیر این کشور خبر از تداوم محدودیت های کنونی داده است.
وادار شدن دولت ها به پشتیبانی از کسب و کارها و افراد بیکار شده، خویش را به شکل افزایش کسری بودجه و تشدید بحران بدهی در شماری از کشورها نشان داده است و این مسئله خود ریسک مضاعفی برای رشد اقتصادی ماههای آینده به حساب می آید. برای نمونه و تنها در ماه اکتبر، میزان مخارج دولت آمریکا ۱۳۴.۴ میلیارد دلار بیشتر از میزان درآمدهای آن بوده است. درآمدهای دولت طی این ماه ۱.۲ میلیارد دلار نسبت به ماه قبل کاهش پیدا کرده است. دولت آمریکا برای پشتیبانی از اقتصاد این کشور در مقابل کرونا مجبور به تخصیص یک بسته ۲.۲ تریلیون دلاری شده بود.
رشد اقتصادی در نقاط مختلف جهان باردیگر از سر گرفته شده اما نرخ تورم پایین مبین این وضعیت است که بانکهای مرکزی کار سختی را برای تداوم پشتیبانی از بازارهای مالی و تقویت رشد اقتصادی خواهند داشت.
مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام نمود که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه منتهی به سپتامبر سال جاری به ۱۵.۵ درصد رسیده است که بهترین رشد فصلی ثبت شده تاریخ معاصر این کشور به حساب می آید. این رشد نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل ۳۵.۳ درصد بیشتر شده است. رشد اقتصادی در خیلی از بخش های مهم اقتصادی این کشور هم اکنون در سطح مثبت قرار دارد.
تنش های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا امکان دارد بار دیگر شعله ور شود. اتحادیه اروپا با انتقاد از رویکرد آمریکا در مذاکرات و اشاره به پیشرفت اندک در مذاکرات طرفین اعلام نموده است حدود چهار میلیارد دلار تعرفه تجاری بیشتر بر روی واردات خود از آمریکا وضع خواهد نمود. پیش از این سازمان تجارت جهانی در پرونده شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا، حق را به این اتحادیه داده بود. با این وجود اتحادیه اروپا اعلام نموده است در صورتیکه آمریکا از موضع قبلی خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشینی کند، تعرفه های جدید اروپا هم ملغی خواهد شد.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از کش و قوس های فراوان در حال رسیدن به ایستگاه پایانی است و جو بایدن- معاون اول دوره اوباما و نامزد حزب دموکرات موفق شد با عبور از ۲۷۰ رای الکترال لازم، رئیس جمهور جدید آمریکا لقب گیرد. شمار زیادی از رهبران جهان پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفته اند که در این بین اروپایی ها از انتخاب وی بیشتر از سایرین استقبال کرده و انتظار می رود شاهد دور جدیدی از مناسبات بین آمریکا و کشورهای اروپایی باشیم.
جو مانیمبو تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه وسترن یونین بیزینس سولوشنز- اظهار داشت: یک چیز واضح این است که به آهنگ رشد اقتصادی آمریکا در ماه های اخیر افزوده شده است اما دولت جدید کار دشواری را برای احیای اقتصاد و بازگرداندن شرایط به زمان پیش از آغاز همه گیری خواهد داشت. کرونا کماکان اصلی ترین ریسک بر سر راه اقتصاد آمریکا و جهان به حساب می آید و دستیابی به یک واکسن موثر، احیانا تنها راهی خواهد بود که به این کابوس آخر می دهد و به کسب و کارها این امکان را می دهد که با حداکثر ظرفیت خود نسبت به از سرگیری فعالیتهای اقتصادی اقدام نمایند.
شمار بیکاران فرانسه تا آخر سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به ۹ درصد رسید که این نرخ ۰.۹ درصد بیشتر از پیشبینی ها و ۱.۸ درصد بیشتر از دوره مشابه قبلی است. این نرخ بیکاری هم چنین بالاترین نرخ ثبت شده از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ به حساب می آید. شمار افراد بیکار طی این مدت با ۴۰۰ هزار نفر کاهش به دو میلیون و ۸۳۸ هزار نفر نفر رسید تا برای اولین بار در طول سالجاری شمار بیکاران فرانسوی به زیر سه میلیون نفر برسد. این احتمال جود دارد که تداوم قرنطینه ها سبب اوج گیری بیشتر از پیش نرخ بیکاری در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی شود.
در آلمان نرخ تورم در ماه اکتبر بازهم نسبت به نرخ هدف گذاری شده دو درصدی فاصله بسیاری داشته است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده منفی ۰.۲ درصد بوده که ۰.۲ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۱ درصد کمتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم پایین ترین تورم ثبت شده از ژانویه سال ۲۰۱۵ در این کشور محسوب می شود
شرکت دارویی بیونتک آلمان که همکار شرکت پفایزر آمریکا در توسعه واکسن کرونا است از پیشرفت های بسیار امیدبخش در ساخت واسکن نهایی کرونا اطلاع داده است اما احیانا این واکسن در صورت کسب تاییدیه نهایی ابتدا در آمریکا تولید و عرضه خواهد شد و سپس در بازارهای اروپایی عرضه خواهد شد.
تابحال بیشتر از ۵۳ میلیون و ۵۳۶ هزار و ۸۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۲۶۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۴۹ هزار و ۵۵ نفر، برزیل با ۱۶۴ هزار و ۵۱۴ نفر، هند با ۱۲۹ هزار و ۲۲۱ نفر، مکزیک با ۹۷ هزار و ۵۶ نفر و انگلیس با ۵۱ هزار و ۳۰۴ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۱۱ نوامبر با ثبت بیشتر از ۱۰ هزار فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
به نظر می آید بانک مرکزی چین می تواند با خیال آسوده تری به تزریق نقدینگی ادامه دهد چون که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۰.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که ۱.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال گذشته در چین بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۲ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۷۴۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۵ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۱ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۲ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۷ درصد کاهش به ۱۰۴.۶۰۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۵ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۰۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/08/24
14:08:21
5.0 / 5
1284
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد