دکورپرداز
دکور پرداز

تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های كرونائی

تحلیلی از ابعاد اقتصادی محدودیت های كرونائی

به گزارش دكور پرداز یك تحلیلگر اقتصادی با اعلان اینكه با محدودیت های اخیر و تعطیلی دو هفته ای طبقه متوسط و فقیر جامعه بسیار ضرر می كنند، اظهار داشت: پیشنهاد می كنم در وضعیت گسترش ویروس كرونا تعطیلی گسترده صورت بگیرد و به افراد بالای 18 سال كه قرارداد مشخصی ندارند، مبلغ قابل توجهی پرداخت گردد.


میثم هاشم خانی در گفت و گو با ایسنا، درباره نتایج اقتصادی تعطیلی دو هفته ای کشور به دنبال تشدید انتشار ویروس کرونا، اظهار نمود: شیوع ویروس کرونا چه در ایران و چه در سایر کشورهای دنیا پیچیدگی های زیادی برای معیشت و سلامت مردم به وجود آورده است که این پیچیدگی ها با وضعیتی که اقتصاد دنیا در دهه آینده خواهد داشت، مشابهت دارد.
وی ادامه داد: در دهه آینده پیچیدگی های کسب وکارها روز به روز بیشتر می شود، برای اینکه رقابت های اقتصادی به سبب گسترش تکنولوژی جهانی شده است و احتمال اینکه شرکت هایی مدام گرفتار پیچیدگی و ورشکستگی در ایران و سایر کشورها در دهه آینده شوند، بیشتر است. یکی دیگر از موارد پیچیدگی دهه آینده این است که به لحاظ اقتصادی تعداد ارتباطات کاری آنلاین زیاد می شود و فضای کسب وکار با پیشرفت تکنولوژی های ارتباطی، توسعه اینترنت و سهولت دسترسی به آن، در حال حرکت به سمت آنلاین شدن هستند.

برای توسعه دورکاری چه باید کرد؟
این کارشناس اقتصادی افزود: یک خاصیت دیگر دهه آینده از نظر اقتصادی، تلاطم مشاغل است؛ به شکلی که افراد مجبور می شوند در طول دوره کاری خود شغل بیشتری عوض کنند.
بگفته هاشم خانی برای توسعه دورکاری نیاز داریم تا دسترسی عمومی مردم به اینترنت با کیفیت پررنگ شود که فقر دیجیتال از بین برود. باید دقت کنیم که وقتی درباره توسعه فرهنگ دورکاری صحبت می نماییم، فضا را برای اشتغال فردی در مناطق جغرافیایی دیگر هم فراهم گردد زیرا، وقتی میزان دورکاری زیاد می شود قراردادها هم به همان میزان پیچیده تر می شوند.
وی ادامه داد: اگر فردی در یک منطقه دورکاری می کند اینکه چه نهادی بر روند پرداخت حقوق آن نظارت کند، مهم می باشد. همچنین، باید باتوجه به دیپلماسی اقتصادی، ایرانیانی که برای شرکت های خارجی کار می کنند، حمایت شوند.

افزایش مبلغ یارانه نقدی در مقابل تورم فعلی ناچیز است
این کارشناس اقتصادی افزود: فارغ از بحث کرونا و تعطیلی دوهفته ای به خاطر تلاطم شغلی، دنیا مجبور است به این سمت حرکت نماید که هر فردی فارغ از شرایط شغلی خود یک مبلغی را از دولت دریافت کند تا مانع تلاطم شغلی شود. اگر به این امر توجه نشود، افراد در مصرف کالا و خدمات احتیاط می کنند و رشد اقتصادی تحت تاثیر آن قرار می گیرد.
هاشم خانی درباره تصمیم به تعطیلی به دنبال تشدید مبتلاشدن و مرگ و میر کرونا، اظهار داشت: با توجه به این که گروه های متوسط درآمد و فقیر جامعه بسیار به درآمد کاری وابسته هستند اما ثروتمندان جامعه سرمایه دارند و با تعطیلی با مشکلی در معیشت خود مواجه نمی شوند.
او در آخر سخنانش اشاره کرد: در این بین دولت هر چند که محدویت های بودجه ای دارد، به فکر متوسط و فقیر جامعه است و اقداماتی چون پرداخت وام یک میلیونی، آزادسازی سهام عدالت و رشد یارانه نقدی را در نظر گرفته که رشد یارانه نقدی در مقابل تورم فعلی ناچیز است. پیشنهاد می کنم تعطیلی گسترده صورت بگیرد و به افراد بالای ۱۸ سال که قرارداد مشخصی ندارند، مبلغی پرداخت گردد.
منبع:

1399/09/07
13:10:19
5.0 / 5
1427
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد