دکورپرداز
دکور پرداز

واكسن كرونا فایزر به تایید سازمان غذا و دارو نزدیك شد

واكسن كرونا فایزر به تایید سازمان غذا و دارو نزدیك شد

دکور پرداز: خراسان رضوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) روز گذشته اسنادی در خصوص ایمن و کارآمدی واکسن فایزر (Pfizer ) و بیو ان تک (BioNTech) منتشر نمود و بر این اساس واکسن فایزر و بیو ان تک به دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو ایالات متحده جهت استفاده اضطراری نزدیک تر شد.


به گزارش نیوز، فایزر و شریک آلمانی آن، بیو ان تک ماه گذشته اعلام نمودند که دو دوز واکسن کرونا تولید شده توسط آنان، در مقابل ویروس کرونا ۹۵ درصد موثر است و هیچ مشکل عمده ای ایجاد نمی کند و از سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) مجوز استفاده اضطراری درخواست نمودند.
کارکنان FDA در اسنادی که قبل از نشست روز پنجشنبه منتشرشده است، اعلام نمودند که سازمان غذا و دارو واکسیناسیون افراد ۱۶ سال به بالا را نیز بررسی خواهدنمود.
مایک لی، تحلیلگر موسسه جفریز اظهار نمود: "این اسناد بسیار روشن و صحیح هستند و فکر می کنم واکسن فایزر بلافاصله تایید خواهد شد. "
آژانس معمولا از سفارش های هیأت های مشاوره خود پیروی می کند اما معین نیست FDA چه مدت زمانی برای تصمیم گیری در مورد تایید واکسن فایزر نیاز دارد، بااین حال ایالات امریکا در حال آماده سازی دریافت واکسن در اواسط دسامبر هستند.
شایان ذکر است، این اسناد در روزی که انگلیسی ها واکسن فایزر و بیو ان تک را دریافت نمودند، انتشار یافته است.
دکتر دانیل کالور، مدیر بخش ریوی کلینیک کلیولند اظهار داشت: " انتشار نتایج ایمنی و کارایی این واکسن تعجب آور نیست چون کار آیی و ایمنی آن مطابق با آنچه شنیده ایم و آنچه به آن امید داشتیم ارائه شده است. بنظر می رسد واکسن حداقل در کوتاه مدت بی خطر باشد."
وی ادامه داد: داده ها نشان میدهد تاثیر این واکسن در افراد مسن به همان اندازه کارایی واکسن در افراد جوان است.
با انتشار این اسناد، سهام فایزر حدودا ۲درصد و سهام بیو ان تک در ایالات متحده در معاملات اولیه ۲.۵ درصد افزایش یافت.
آلبرت بورلا، مدیر اجرائی شرکت فایزر اظهار نمود: جلسه سختی با هیأت مشاوره واکسن در ایالات متحده در این هفته خواهیم داشت، اما به تایید متخصصان خارجی امیدواریم.
بورلا در کنفرانسی که توسط یک گروه صنایع دارویی برگزارشده بود، اظهار داشت: "من فکر می کنم آنان باتوجه به داده ها به تایید واکسن ما رأی خواهند داد."


FDA اظهار داشت: نتایج حاصل از آزمایش نشان میدهد که این واکسن در دریافت کنندگان حتی پیش از دریافت دوز دوم کارایی دارد و در مقابل کووید-۱۹ محافظت ایجاد می کند؛ این تاثیر حدود ۱۴ روز بعد از دریافت نخستین دوز مشاهده می شود.
کارکنان آژانس خاطرنشان کردند که برای ارزیابی پتانسیل تک دوز این واکسن به اطلاعات بیشتری نیاز است؛ تاثیر نخستین دوز پیش از دریافت دوز دوم حدود ۵۲ درصد است.
کارکنان FDA بیان کردند: واکسیناسیون با دو دوز در جلوگیری از موارد تاییدشده کووید-۱۹ حداقل هفت روز بعد از دریافت آخرین دوز بسیار موثر بوده است.
آنان در ادامه افزودند: اطلاعات موجود، هرچند محدود نشان می دهد، افرادی که قبلا به ویروس کرونا آلوده شدند می توانند از واکسیناسیون بهره مند شوند. موارد بسیار کمی از کووید-۱۹ در میان شرکت کنندگان با شواهد عفونت پیش از واکسیناسیون رخ داده است و تعداد بیشتری از این افراد در گروه دارونما بودند.
کارمندان FDA همین طور گفتند: آزمایش ها بمنظور بررسی اثربخشی در مقابل کووید-۱۹ طراحی شده است و داده هایی برای پاسخ به این پرسش که آیا موجب جلوگیری از عفونت می شود، ارائه نشده است.
FDA در مورد ایمنی واکسن اظهار داشت: هم اکنون داده های کافی برای نتیجه گیری در مورد ایمنی واکسن در افراد زیر ۱۶ سال، زنان حامله و افراد با سیستم ایمنی لطمه پذیر وجود ندارد.
در این اسناد ذکر شده است، درمجموع ۶ مورد مرگ در میان ۴۴ هزار نفر شرکت کننده رخ داده که دو مورد در میان دریافت کنندگان واکسن و بقیه در گروه دارونما بوده است.
کارمندان FDA تاکید کردند: این میزان مرگ و میر نمایانگر حوادثی هستند که در جمعیت عمومی نیز بطور مشابه رخ می دهد.
منبع:

1399/09/19
17:37:28
5.0 / 5
1396
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد