دکورپرداز
دکور پرداز

مالیات به خانه های خالی یك قدم نزدیك شد

مالیات به خانه های خالی یك قدم نزدیك شد

مالیات بر خانه های خالی که مدتی است در مجلس بررسی  و برای تایید به شورای نگهبان ارسال شده بود، سرانجام بعد از اصلاحات صورت گرفته مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته که با این تفاسیر این طرح یک قدم به اجرا نزدیک تر شد و برای اجرا و قانون شدن تنها به ابلاغ به رئیس جمهوری و دستور اجرا توسط وی نیاز دارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، دریافت مالیات از خانه های خالی که از آن بعنوان درمان گرانی و کمبود عرضه در بازار مسکن یاد می شود، مدت طولانی است که اجرای آن یا به تاخیر افتاده یا موفقیت آمیز نبوده است؛ تا اینکه این روزها مجلس فعلی در حال بررسی و تدوین برنامه هایی برای عملیاتی کردن هر چه زودتر آن است.
بدین منظور، در ۲۲ تیرماه سال جاری مجلس یازدهم دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی با ۱۱ تبصره را تصویب کرد که طبق آن واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شوند و چنانچه بیشتر از ۱۲ ماه از آخر عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیشتر از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاری ماهانه ملک می شود که این مالیات در سالهای بعد ۵۰ درصد بیشتر از سال قبل خواهد بود. همچنین، این مالیات از سال دوم اجرا و مشمول تمام شهرها هم می شود.
علاوه براین، در جدید ترین اصلاحیه این مالیات واحدهای خالی در سال اول شش برابر، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر درآمد اجاره مشمول مالیات می شوند که بنابراین، جرایم این نوع مالیات نسبت گذشته شش تا هشت برابر شده است؛ بگونه ای که پیش از این قرار بود مالکان واحدهای خالی در سال اول معاف از مالیات، سال دوم برابر با مبلغ اجاره سالیانه، سال سوم ۱.۵ برابر و سال چهارم دو برابر اجاره سالیانه مالیات بپردازند.
بعد از این، طرح مالیات بر خانه های خالی به شورای نگهبان برای تایید و بررسی ارسال شد اما در این مرحله اصلاحاتی به این طرح از سمت این نهاد وارد شد که رئیس کیمسیون اقتصادی مجلس آن اصلاحات را قابل رفع دانست و اعلام نمود که حل آن ها در دستور کار مجلس قرار می گیرد.
در این حوزه، جدید ترین اخبار مبین این است که طبق اعلام سخنگوی شورای نگهبان طرح دریافت مالیات از خانه های خالی بعد از انجام اصلاحات از جانب مجلس در جلسه امروز شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته و مغایر شرع و قانون شناخته نشده است. بنابراین، مالیات بر خانه های خالی یک قدم برا اینکه قانون و اجرا شود، نزدیک شده است و برای قانون و اجرا شدن تنها به ابلاغ به رئیس جمهوری و دستور اجرا توسط وی نیاز دارد که به اعتقاد کارشناسان بازار مسکن نقش موثری در کاهش سفته بازی در این بازار خواهد داشت. اما از طرفی، سعدوندی، یک تحلیلگر اقتصادی اعتقاد دارد که افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی در این طرح منجر به کاهش عرضه مسکن می شود. زیرا، مالکان برای نپرداختن مالیات دیگر علاقه ای به داشتن خانه دوم یا سوم نخواهند داشت.
وی جایگزین افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی را دریافت مالیات محدود از تمام واحدهای مسکونی می داند، چونکه از این طریق هزینه نگهداری خانه های خالی افزوده می شود و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می کنند.
بنابراین، باید در انتظار بود که اجرای دقیق و مناسب این مالیات چه تاثیری بر بازار مسکن و به خصوص کاهش قیمت آن خواهد گذاشت. آیا این نوع مالیات به ثبات این بازار یا آشفتگی بیشتر در آن منجر می شود؟
در آخر لازم به ذکر است که شورای نگهبان به مالیات بر خانه خالی اصلاحاتی چون معافیت یک خانه خالی از مالیات فقط در شهر فرعی و خانه هایی که به گردشگران اجاره روزانه داده می شود اما قرارداد اجاره برای آنها وجود ندارد وارد کرده بود.
همچنین، وضع مالیات نسبت به کسانی که به علل موجه، امکان فروش یا اجاره ملک خویش را ندارند، خلاف موازین شرع دانسته شده و نسبت به مواردی چون تعریف خانه خالی، معافیت در پرداخت مالیات تا چهار ماه پیوسته خالی بودن خانه و موجه بودن فروش نرفتن خانه نوساز پس از مهلت تعیین شده در مصوبه ابهام وارد کرده بود که با این اوصاف، این ابهامات برطرف شده است.
منبع:

1399/09/27
10:48:36
5.0 / 5
1379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد