دکورپرداز
دکور پرداز

لیر تركیه در قله یك ماهه

لیر تركیه در قله یك ماهه

تصمیم بانک مرکزی ترکیه برای کاهش نرخ بهره موجب تقویت ارزش لیر شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، تیم اقتصادی جدید دولت ترکیه که وعده بازگردانی ثبات به بازارهای مالی و اتخاذ رویکرد اقتصاد باز را داده است در سیگنالی جدید تصمیم گرفت تا نرخ بهره را که یکی از موارد حساس بازار ارز است بطور کم سابقه ای افزایش دهد. این افزایش که دومین افزایش محسوس نرخ بهره در طول سال جاری شمرده می شود در امتداد عمل به وعده دولت برای بازگرداندن ثبات به بازارهای مالی کشور ارزیابی می شود.
بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود نرخ بهره را با دو درصد افزایش به ۱۷ درصد می رساند. این افزایشکه یک درصد بیشتر از انتظار فعالان بازار بود در حالی رخ می دهد که ممانعت تیم قبلی بانک مرکزی ترکیه با انتقاد رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه روبه رو شده بود اما خیلی از نهادهای بین المللی همچون صندوق بین المللی پول به ترکیه هشدار داده اند کاهش شدید نرخ بهره دارای عواقب تورمی ویرانگری برای ترکیه خواهد بود و بنظر می رسد افت ارزش پول ملی و بالا باقی ماندن نرخ تورم سیاست گذاران ترک را به افزایش تورم مجاب کرده است.
مسائل اخیر موجب شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح سه هفته اخیر خود رسیده بود صعود محسوسی را تجربه کند و به بالاترین نرخ برابری خود در یک ماه اخیر برسد تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۷.۵ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۶ درصد افزایش به ۷.۵۸۱ لیر رسید.
ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تا حالا ۵۰ درصد در مقابل اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است.
در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۹.۲۳۶ لیر و هر پوند معادل ۱۰.۲۶۳ لیر اعلام گردید.1399/10/06
01:48:37
0.0 / 5
1142
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد