دکورپرداز
دکور پرداز

درخواست تحقیق و تفحص از شستا در مجلس كلید خورد

درخواست تحقیق و تفحص از شستا در مجلس كلید خورد

نماینده تهران در مجلس از ثبت درخواست خود برای تحقیق و تفحص از شستا در مجلس آگاهی داد.


علی خضریان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: برای پیگیری حقوق مردم و خصوصاً بازنشستگان تامین اجتماعی درخواست تحقیق و تفحص از شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) را در مجلس ثبت کردم. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، شرکت هلدینگ سرمایه گذاری متعلق به سازمان تامین اجتماعی است که در زمینه مدیریت سرمایه گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت ها، فعالیت می کند.
وی ادامه داد: شستا در سال ۱۳۶۵ در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه ۲ میلیارد تومان، از دارایی های سازمان تامین اجتماعی تأسیس شد و هم اکنون بطور متوسط معادل ۱۰ درصد از مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران متعلق به شرکت های زیرمجموعه شستا است.
این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود افزود: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، دارای ۱۶۵ شرکت مدیریتی و ۶۵ شرکت غیرمدیریتی می باشد که کارهای گسترده ای را در صنایع مختلف همچون صنایع دارویی، سیمان، قیر، کارخانجات لاستیک و تایر، ترابری ریلی و برخی کارهای اقتصادی دیگر دارد. از شرکت های وابسته که تمام یا بخش عمده سهام آنها متعلق به شستا است؛ شامل شرکت هلدینگ پتروشیمی تاپیکو، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت پالایش نفت ایرانول، شرکت پتروشیمی جم، شرکت خدمات بهداشتی و درمانی میلاد سلامت هستند.
خضریان تصریح کرد: شستا یک شرکت سرمایه گذاری است که هم اکنون مجموعه ای با بیش از ۲۰۰ شرکت را اداره می کند. مجموع دارایی های این شرکت در سال ۱۳۹۷ بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان و درآمد سالانه آن نزدیک به ۳۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. این مساله باتوجه به نوسانات ارز و همین طور افزایش حدودا ۳۰۰ درصدی ارزش ملک در یکی دو سال اخیر اساسا ۲ برابر شده است؛ چونکه خیلی از دارایی های شرکتها در قالب خرید املاک و مستغلات تعریف می گردد. همین طور درآمد شرکت های فرعی شستا که در بورس تهران فعال می باشند در سال ۱۳۹۱ در مجموع بیش از یک هزار و ششصد میلیارد تومان برآورد شد.
وی با اشاره به گستردگی حوزه کارهای این شرکت اظهار داشت: کارهای شستا حدودا در صنایع راهبردی می باشد و همین طور توان مالی بسیار بالا، عملا شستا را به یکی از قدرتمندترین شرکت های اقتصادی ایران تبدیل نموده است؛ پس این شرکت همیشه مورد طمع سیاسیون و افراد سودجو و فرصت طلب در دولت های مختلف بوده است.
خضریان در آخر اظهار داشت: گزارش ها و بررسی های کارشناسی نشان میدهد که باوجود جایگاه راهبردی این شرکت در اقتصاد ایران و همین طور ماموریت و فلسفه وجودی آن که در تحقق تعهدات سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان است، شاهد «سوء مدیریت» و «تخلفات گسترده مالی و اداری» در این شرکت و زیر مجموعه های آن می باشیم. پس ضرورت تحقیق و تفحص از این غول اقتصادی به شدت احساس می شود؛ مضاف بر اینکه طی یک دهه اخیر دو بار از این شرکت تحقیق و تفحص صورت گرفته که یک دفعه گزارش نهایی قرائت نشده و بار دیگر نیز خود تحقیق و تفحص بدون پیگیری رها شده است. در این شرایط سوالات مختلفی وجود دارد که باید با تحقیق و تفحص از این مجموعه پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کرد.1399/10/22
14:54:52
0.0 / 5
1328
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد