دکورپرداز
دکور پرداز
نماینده مردم درود و ازنا در نطق میان دستور:

مرگ دسته جمعی جنگل بلوط های زاگرس

مرگ دسته جمعی جنگل بلوط های زاگرس

به گزارش دکور پرداز نماینده مردم دورود و ازنا از «مرگ دسته جمعی جنگل بلوط های زاگرس» آگاهی داد و اظهار داشت: شش میلیون هکتار جنگل بلوط زاگرس به بیماری موسوم به زوال درختان بلوط زاگرس مبتلا شده اند که در 10 سال اخیر بیش از یک و نیم میلیون هکتار را گرفتار آفت زدگی و یا خشکیدگی کرده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، حسین گودرزی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود اظهار نمود: این روزها شاهد رخداد مرگ دسته جمعی جنگل بلوط های زاگرس هستیم. نمایندگان مجلس مستحضرند که ۶ میلیون هکتار جنگل بلوط زاگرس بعنوان کمر بند حفاظتی و ریه تنفسی ایران که موهبتی الهی بوده شمرده می شود و شرایط معتدلی را برای آب و هوای کشورمان رقم زده است.
نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در مورد جنگل های زاگرس اظهار داشت: این جنگل ها ۴۰ درصد آب شیرین کشور، حفاظت از آب و خاک، تعدیل هوا و ۵۰ درصد از خوراک دام و همین طور امنیت و سلامت کشور را تامین کرده است؛ اما با این وجود بیماری موسوم به زوال درختان بلوط زاگرس سبب شده در ۱۰ سال اخیر بیش از یک و نیم میلیون هکتار و یا ۱۸ میلیون اصله درخت بلوط از ۲۵ تا ۱۰۰ درصد گرفتار آفت زدگی و یا خشکیدگی شوند که البته دولت، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها و مراتع نیز اقدام در خوری تا حالا در این راستا انجام نداده اند.
وی افزود: چنین موضوع مهمی نیازمند عزم ملی و تشکیل کمیته نجات جنگل های زاگرس، همچون کمیته احیای دریاچه ارومیه با مسئولیت رئیس جمهور را می طلبد؛ همین طور همانند کمیته نجات دریاچه ارومیه باید تامین اعتبار برای تهیه طرح ملی نجات جنگل های زاگرس در بودجه های سالانه و شناسایی کانون های بحرانی و پهنه بندی آنها و همین طور ایجاد پویش ملی با مشارکت نهادهای مردمی و جهادی برای مقابله با آفت یاد شده در نظر گرفته شود.
این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در عین حال بعد از مکاتبات صورت گرفته برای احیای جنگل های زاگرس و همین طور بعد از سوال اینجانب از وزیر جهاد کشاورزی، ریاست جمهوری تشکیل کمیته ملی راهبردی پشتیبانی از جنگل های زاگرس را با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور صادر نمودند که ضمن تشکر از این اقدام دیر هنگام، اما لازم است این کمیته با مسئولیت شخص رئیس جمهور تشکیل و به سرعت سند استراتژیک حفظ و صیانت از جنگل های زاگرس را تهیه و تصویب نمایند.
او در آخر به ضعف «مدیریتی شستا بر شرکت های متبوع در حوزه انتخابیه اش» اشاره نمود و اظهار داشت: شرکت شستا ظلم آشکاری در حق مردم شهرستان درود، صنعت سیمان کشور و همین طور چند هزار کارگر در این شهر روا داشته است. شستا بعد از ۶۰ سال بهره برداری از ۳ فاز کارخانه های سیمان درود که با درآمد آن ده ها کارخانه دیگر در نواحی دیگر کشور تاسیس کرده، حاضر نشده است کوچک ترین سرمایه گذاری جدیدی در منطقه داشته باشد؛ ضمن اینکه تولید شرکت فارسیت که تا چند سال قبل بیش از ۶۰۰ نفر کارگر در آن مشغول به کار بوده اند به دلیلهای غیر کارشناسی متوقف کرده است و کلیه سهام آنرا در بازار بورس به صورت خرد به فروش رسانده و با آگاهی کامل حاضر نشده ۱۰ درصد سهام آخر آنرا بلوک فروشی کند تا امکان برگزاری مجمع و تشکیل هئیت مدیره و همین طور راه اندازی این شرکت عظیم را فراهم آورد.
گودرزی افزود: حالا کارگران فارسیت را رها کرده و آواره دیگر نواحی کشور شده اند؛ پس مدیران شستا و خصوصاً هلدینگ سیمان تامین با این استدلال که سهم شستا در شرکت بهران ۳۰ درصد و سود آن پایین بوده، سالهاست تولید این شرکت را متوقف کرده و البته همه تلاش ها نیز جهت راه اندازی این شرکت را بی جواب گذاشته اند.
گودرزی عنوان کرد: مدیران شستا در اقدامی همانند فروش شرکت فارسیت با سرعتی مثال زدنی سهام سه فاز سیمان درود را در بورس به فروش گذاشته اند و در هفته های اخیر با فروش بخش دیگر از آن مالکیت شستا را به زیر ۳۰ درصد رسانده اند که اقدامی مشابه فروش شرکت فارسیت و مالکیت ۳۰ درصدی بهراد در انتظار مردم و کارگران این دیار است؛ بدین سبب بنده در این تریبون نمی خواهم افاضات مدیران شستا و سیمان تامین را بیان کنم، اما از وزیر کار و رفاه اجتماعی می خواهم سریعا به این شرکت رسیدگی و همین طور احیای دیگر شرکت های تعطیل شده اقدام نمایند.
منبع:

1399/10/23
23:10:27
0.0 / 5
1171
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد