دکورپرداز
دکور پرداز

حواشی بررسی كلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس

حواشی بررسی كلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس

به گزارش دکور پرداز بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دستورکار امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داشت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، جلسه علنی امروز ( سه شنبه) مجلس شورای اسلامی حدود ساعت ۸: ۱۰ دقیقه بامداد شروع شد و علیرغم اینکه انتظار می رفت بررسی کلیات بودجه نخستین دستور کار نمایندگان باشد، گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مورد واکسن کرونا بعنوان نخستین دستور به بحث گذاشته شد.
بعد از گذشت حدود ۳۰ دقیقه از جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، با حضور محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در صحن مجلس، بررسی گزارش کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
احمد امیر آبادی فرهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در آغاز بررسی کلیات لایحه بودجه روند بررسی لایحه بودجه را شرح داد و اضافه کرد: بر مبنای آیین نامه داخلی مجلس سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس ۳۰ دقیقه فرصت دارد که در ابتدا و آخر از گزارش کمیسیون دفاع کند و سپس ۵ موافق و ۵ مخالف هرکدام به مدت ۱۰ دقیقه می توانند نظرات خویش را مطرح کرده و در انتها هم نماینده دولت ۲۰ دقیقه فرصت دارد تا از کلیات لایحه دولت دفاع کند.
بعد از آغاز عرضه گزارش کمیسیون تلفیق از جانب سخنگوی کمیسیون، تجمعاتی از نمایندگان در صحن مجلس به چشم می خورد که هرکدام به صورت گروهی در حال بحث با یکدیگر بودند. پس از اتمام بخش اول صحبت های سخنگوی کمیسیون تلفیق، نوبت به صحبت نمایندگان موافق و مخالف کلیات لایحه بودجه رسید که بعضی از آنان نوبت خویش را با سایر نمایندگان تقسیم کرده و در مجموع ۷ نماینده در مخالفت با کلیات و ۸ نماینده در موافقت با کلیات لایحه بودجه اظهار نظر کردند.
در میان صحبت های نمایندگان موافق کلیات لایحه بودجه گاها فریاد دو دو از نمایندگان بر می خواست که حاکی از مخالفت نمایندگان با کلیات لایحه بود. در میان صحبت های نمایندگان موافق و مخالف چندین تن از نمایندگان در چارچوب اخطار و تذکر از عدم حضور رئیس جمهور برای دفاع از لایحه بودجه در مجلس انتقاد کرده و آنرا مغایر قانون دانستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به انتقادات نمایندگان از عدم حضور رئیس جمهور در مجلس تصریح کرد: بنده ۱۰ روز قبل نامه کتبی برای ایشان نوشته و رسما از ایشان برای حضور در مجلس برای دفاع از لایحه بودجه دولت دعوت کردم؛ ایشان این دعوت را اجابت نکردند اما بنده وظیفه خویش را انجام داده ام.
بعد از صحبت های موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه، محمد باقر نوبخت به مدت ۲۰ دقیقه به دفاع از لایحه بودجه دولت پرداخت. بعد از آخر توضیحات وی اغلب نمایندگان فریاد دو دو سر دادند که مبین مخالفت آنان با کلیات لایحه دولت بود.
سپس نوبت به سخنگوی کمیسیون تلفیق رسید تا ادامه توضیحات خویش را تکمیل کند. در این حین فضای مجلس حدودا متشنج بود و بعضی از نمایندگان با تجمع در صحن مجلس و رو به عکاسان علامت دو نشان داده و فریاد دو دو هم سر می دادند. در میان این افراد گاها نمایندگانی که در موافقت با کلیات لایحه بودجه هم صحبت کرده بودند، دیده می شد!
بعد از تکمیل توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق، وی بخشی از وقت خویش را به رئیس کمیسیون واگذار کرده و در نهایت بعد از توضیحات ۱۰ دقیقه ای رئیس کمیسیون تلفیق، رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایندگان تقاضا کرد تا برای رای گیری در مورد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بر روی صندلی های خود مستقر شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از آغاز رای گیری تصریح کرد: ما امروز برپایه آئین نامه کلیات بودجه را به رای می گذاریم اگر کلیات رای بیاورد وارد جزئیات می شویم و مبنای رسیدگی ما گزارش کمیسیون تلفیق است و اگر رای نیاورد لایحه به دولت بازگشته و دولت باید آنرا اصلاح کند.
بعد از آغاز رای گیری اکثریت نمایندگان از روی صندلی های خود برخاسته و فریاد دو دو که حاکی از رای مخالف نمایندگان به کلیات لایحه بودجه بود، سر دادند. در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۹۹ رای موافق، ۱۴۸ رای مخالف و ۱۲ رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مخالفت کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از رای گیری در مورد کلیات لایحه بودجه، خاطرنشان کرد: مجلس کوشش کرد با رویکرد توجه به معیشت مردم و مناطق محروم، حذف رانت ها، توجه به تولید و اشتغال، رفع تبعیض و سیاست تک نرخی برای پیشگیری از رانت در ارز در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اصلاح گردد اما متاسفانه دولت در مواجهه با اصلاح ساختار بودجه که از جانب کمیسیون تلفیق صورت گرفت، تعامل مناسب نداشت و امروز هم در این جلسه شاهد آن بودیم. امیدواریم دولت از فرصت کنونی برای اصلاح بودجه استفاده نماید و هر چه سریعتر لایحه را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند و در این راستا از تجربه کمیسیون تلفیق هم بهره ببرد.
1399/11/14
22:22:45
0.0 / 5
957
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد