دکورپرداز
دکور پرداز

افت نرخ دلار

افت نرخ دلار

به گزارش دکور پرداز شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، ارزش آن در مقابل بیشتر ارزها کاهش پیدا کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، با اختلافات تازه در مباحث تجاری روند تأمین قطعات مورد نیاز خیلی از کارخانه ها واحدهای تولیدی مبتلا به اختلال شده است. این مسئله بخصوص در تأمین قطعات وارداتی از چین نمود بیشتری پیدا کرده جایی که دولت بایدن کماکان موضع سرسخت دولت ترامپ را در برابر چین تغییر چندانی نداده است. در نتیجه همین اختلالات هم بعضی از شرکتهای خودروسازی اعلام نموده اند خطوط تولید خویش را در بعضی از نواحی تعطیل می کنند. در نتیجه این مشکل تازه ساخته شده احیانا شاهد کاهش حجم تولیدات صنعتی در آمریکا و اروپا خواهیم بود که این امر سبب خواهد شد فرایند احیای رشد اقتصادی طولانی تر از قبل شود.
تضعیف چشم انداز اقتصادی اروپا در کنار ثابت باقی ماندن نرخ بهره در ژاپن سبب افزایش جذابیت دلار برای معامله گران شده است. اختلاف نظر بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر مسئله ایرلند و کنترل های مرزی سبب شده است تا بروکسل، لندن را به شکایت در مجامع جهانی تهدید کند. از طرفی و با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، انگیزه احتیاطی فعالان اقتصادی بالاتر رفته و این مسئله سبب جذابیت دارایی های امن تر نظیر دلار برای آنها شده است. با روند فعلی انتظار می رود که رشد اقتصادی سه ماهه دوم کشورهای اروپایی هم نتواند به سطوح نیرومند مورد انتظار برسد.
جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا- در سخنانی که باعث اطمینان خاطر معامله گران گردید، از افزایش نرخ تورم به ۲.۴ درصد در ماه های آتی اطلاع داد اما افزود که این افزایش کاملا برنامه ریزی شده بوده و بانک مرکزی توانایی خویش را در مدیریت تورم حفظ نموده است. در انگلیس هم بانک مرکزی این کشور اعلام نمود نرخ بهره را در سطح ۰.۱ درصد کنونی حفظ می نماید و انتظار دارد روند افزایشی نرخ تورم در ماههای آینده هم ادامه پیدا کند هر چند که این بانک از راه ابزارهای در اختیار خود اجازه نخواهد داد تا این نرخ فاصله بسیاری از سطح دو درصد بگیرد.
روابط آمریکا با چین بار دیگر گرفتار تنش های جدیدی شده است. آنتونی بلینکن- وزیر خارجه آمریکا- در مسافرت به ژاپن از چین خواست تا از سیاست آنچه که وی آنرا تهاجمی در منطقه پاسفیک خواند دست بکشد. از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم بر سر اعمال بعضی از مقامات چینی به افترا نقض حقوق بشر به جمع بندی رسیده اند. چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا است و افزایش تنشهای بین طرفین می تواند به مانند دوره ترامپ بر مراودات تجاری و حجم سرمایه گذاری های متقابل دو طرف تأثیر منفی بگذارد.
پیشبینی می شود که اقتصاد آمریکا سال جاری به سریع ترین رشد ثبت شده یک دهه خود برسد اما با عنایت به عملکرد بسیار بد سال قبل این امکان وجود دارد که اقتصاد آمریکا هم به مانند خیلی از کشورهای دیگر تا سال آینده نتواند سطح تولیدات ناخالص داخلی خویش را به سطوح ثبت شده پیش از کرونا برساند. طبق پیشبینی نهادهای مختلف همچون صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۱ هم مثبت اما کمتر از چین خواهد بود. آمریکا بعنوان اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان مجبور شده است حدود ۱۰ تریلیون دلار به اقتصادش تزریق کند.
افزایش بازدهی اوراق قرضه کماکان توجه معامله گران بسیاری را جذب کرده است و آنها منتظرند تا واکنش بانک مرکزی آمریکا را به معادله بدهی، نقدینگی و نرخ بهره ببینند. از آغاز ماه مارس تابحال گمانه زنی ها برای تغییر سیاست های پولی فعلی فدرال رزرو بالا گرفته است. بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری آمریکا حالا و برای اولین بار بعد از چندین ماه به بالای ۱.۶ درصد رسیده که این مسئله جذابیت معاملات ارزی را کاهش داده است. هم اکنون نرخ بهره آمریکا در محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصدی قرار دارد و نرخ تورم در حال حرکت به سمت دو درصد است.
نگرانی ها از وضعیت واکسیناسیون در اروپا بار دیگر سبب احتیاط معامله گران و تردیدآن ها نسبت به احیای سریع رشد اقتصادی در قاره سبز شده است. پنج کشور عضو اتحادیه اروپا در اطلاعیه ای خواهان برگزاری نشستی پیرامون چگونگی توزیع واکسن ها شده اند. به قول سباستین کورتس- صدراعظم اتریش- این امکان وجود دارد که بعضی از کشورهای عضو اتحادیه با قراردادهای مخفی با سازندگان واکسن ها به دنبال دریافت مقادیر بیشتری از واکسن ها نسبت به میزان تعیین شده باشند. در نامه مشترک اتریش، جمهوری چک، لتونی، اسلوونی و بلغارستان نسبت به توزیع نامتوازن واکسن در کشورهای عضو ابراز نگرانی کرده اند.
جو بایدن- رئیس جمهور آمریکا- از واکسیناسیون ۱۰ درصد جمعیت این کشور اطلاع داده و وعده داده است برنامه واکسیناسیون با قدرت هرچه تمام تر ادامه یابد. بایدن با اشاره به اینکه شمار کشته های ناشی از کرونا در آمریکا بیشتر از مجموع تلفات این کشور در دو جنگ جهانی و جنگ ویتنام بوده است، از ادامه یافتن حمایت های مالی از کسب و کارهای مختلف این کشور اطلاع داده و افزوده است: ما میزان زیادی واکسن خریداری نموده ایم. تا قبل از آغاز تابستان پیشرفت قابل توجهی در واکسیناسیون گروه های حساس و صدمه پذیر درمقابل کرونا خواهیم داشت.
باآنکه شدت انتشار کرونا در خیلی از مناطق کاهش یافته است اما باید منتظر تداوم نتایج کرونا بر روی اقتصاد جهانی در مدت طولانی تری باشیم. اندرو بیلی- رئیس بانک مرکزی انگلیس- با اشاره به اینکه خسارت کرونا به اقتصاد در طول ۳۰۰ سال گذشته کم سابقه بوده است، اضافه کرد: باید برای آن که صدمه های اقتصادی کرونا را به حداقل برسانیم، سرمایه گذاری های زیرساختی خود در بلندمدت و میان مدت را بیشتر نماییم. روند احیای اقتصادی بطور قطع زمان بر خواهد بود و حتی این امکان وجود دارد که شرایط هیچ وقت به شرایط پیش از آغاز انتشار ویروس برنگردد.
تابحال بیشتر از ۱۲۳ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۸۸۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۷۱۷ هزار و ۴۹۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۵۴ هزار و ۲۷۹ نفر، برزیل با ۲۹۰ هزار و ۵۲۵ نفر، مکزیک با ۱۹۷ هزار و ۲۱۹ نفر، هند با ۱۵۹ هزار و ۷۴۰ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۱۲۲ نفر بوده است.
سیمون هاروی-استراتژیست ارشد ارزی در موسسه مونکس یوروپ- اظهار داشت: بازارها هنوز به قطعیت در مورد مسیر آینده نرسیده اند چون که اطلاعات دریافتی معمولا کم و متناقض است. تا وقتی که تصویر روشنی از اقتصاد و تصمیمات آتی فدرال رزرو نداشته باشیم حدس این که چه مسیری پیش روی دلار خواهد بود کار اسانی نیست. اگر بانک مرکزی آمریکا در عمل نشان دهد که تمایل دارد فضای مطلوب مالی برای فعالیتهای اقتصادی را حفظ کند شاهد صعود دلار به قله های بالاتر خواهیم بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۱.۹۵۸ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۷۵ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۷ درصد بالا رفت و ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۵ درصد کاهش به ۱۰۸.۸۷۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۳ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۰۸ یوان چین اعلام گردید.1400/01/02
01:14:10
0.0 / 5
1049
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد