دکورپرداز
دکور پرداز

تورم كانادا بیشتر شد

تورم كانادا بیشتر شد

نرخ تورم کانادا به۱.۱ درصد افزایش یافت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به فوریه با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۱ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۱ درصد کمتر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بالاترین تورم ثبت شده در این کشور طی سه ماه اخیر به حساب می آید.
در میان بخش های مختلف، بیشترین تورم در ارتباط با بخش بنزین با ۵.۰ درصد بوده است. تورم رستوران و هتلداری هم ۲.۹ درصد و مواد غذایی با ۱.۲ درصد اندازه گرفته شده است. از طرفی کمترین تورم در ارتباط با بخش انرژی با منفی ۱.۳ درصد و ارتباطات منفی ۰.۷ درصد بوده است.
بانک مرکزی کانادا تا قبل از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تابحال توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مسئله به ثبات نرخ بهره هم کمک کرده بود.
با این وجود، این بانک اعلام نموده است که تحت تأثیر انتشار کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احیانا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد نمود و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه نخست سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.
بعد از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود شروع شده است. انتظار می رود بزودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح قبل از کرونا مدت ها زمان لازم است.
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه ژانویه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۰.۵ درصد رسیده است. هسته تورمی هم که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر این ماه با ۰.۳ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۱.۰ درصد رسیده است.
در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۰، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده هم منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.
منبع:

1400/01/02
13:41:17
0.0 / 5
1096
تگها: اقتصاد , قیمت
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد