دکورپرداز
دکور پرداز

پیام نویسنده اقتصاد سیاسی جهانی به فارسی زبانان

پیام نویسنده اقتصاد سیاسی جهانی به فارسی زبانان

نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» از انتشار ترجمه فارسی این اثر ابراز خرسندی کرد و گفت در این کتاب سعی شده است تا بدون تحمیل هیچ رویکرد نظری خاصی، نظریات جایگزین به مخاطب معرفی شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از روابط عمومی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، جان رونهیل، استاد دانشگاه واترلو در پیامی ویدئویی که در اختیار این سازمان قرار داده، اظهار نمود: «سلام گرم خویش را از شهر واترلو به شما می فرستم.»
نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» در این پیام ضمن قدردانی از الهه نوری و محمدعلی موسوی بابت ترجمه این کتاب، از قرار گرفتن اثرش در اختیار مخاطبان فارسی زبان ابراز خرسندی کرد.
او افزود: ۲۰ سال پیش بود که من برای نخستین بار با انتشارات دانشگاه آکسفورد درباره گردآوری این کتاب صحبت کردم. تابحال شش ویراست از این کتاب انتشار یافته و این اثر پیشتر به زبان های چینی، یونانی، ایتالیایی و لهستانی هم ترجمه شده است که فکر می کنم از محبوبیت کلی آن حکایت دارد.
رونهیل در تشریح اهداف تدوین این کتاب تصریح کرد: هدف اول عبارت بود از گرد هم آوردن تعدادی از پژوهشگران که همگی چهره هایی مطرح در حوزه های مربوطه‌ی خودشان هستند. آنها فصل هایی را به صورت اختصاصی برای این کتاب نوشتند. بخش اعظم کتاب های ویراستاری شده در حوزه‌ی ما، شامل مقالاتی بود که قبلا به چاپ رسیده اند اما بر خلاف این روند، این کتاب محتوایی کاملاً اصیل دارد که منحصراً در جهت هدف کتاب طراحی شده است.
او اضافه کرد: ما تولید کتابی را آغاز کردیم که برای دانشجویان چالش برانگیز باشد؛ کتابی که نه تنها اطلاعات اساسی و محوری درباره حوزه های مختلف اقتصاد سیاسی جهانی را فراهم آورد، بلکه رویکردهای نظری معاصر را به آنان معرفی نماید. با این وجود، هیچ تلاشی به عمل نیامد که یک رویکرد نظری مشخص تحمیل شود. می خواستیم نظریات جایگزین را به دانشجویان معرفی نماییم و آنان را به چالش بکشیم تا یک یا چند موردی را انتخاب کنند که از نظرشان قانع کننده ترین هستند.
این استاد اقتصاد سیاسی بیان نمود: برای مثال می خواستیم دانشجویان را به تفکر در اینباره واداریم که چرا بعضی از گروه ها از منظر داخلی از آزادسازی اقتصادی طرفداری می کنند و برخی دیگر خواستار حمایت گرایی هستند؟ چرا نظام مالی بیش ازپیش در معرض بحران های بدهی قرار گرفت؟
رونهیل خاطرنشان کرد: کتاب حول مضمون جهانی شدن سازماندهی شده است. ثابت شده که این مضمون، موضوعی پایسته است و موضوعیت داشتن آن امروز به همان اندازه ای است که قبلاً زمانی که برای نخستین بار در کتاب عنوان شد، بود. در سالهای اخیر شاهد عکس العمل شدید ضدجهانی شدن همراه با رشد پوپولیسم بوده ایم؛ همان گونه که در دولت ترامپ در ایالات متحده و در تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه‌ی اروپا مشاهده شد.
او بیان نمود: در خیلی از نقاط جهان، بیماری همه گیر کووید-۱۹ سبب شده است که دولت ها امنیت اقتصادی ملی را در اولویت قرار دهند. هنوز نمی دانیم که آیا این امر به معکوس سازی جهانی شدن منجر می شود؛ مسأله ای که برای مثال از راه مشارکت کل تجارت بین الملل در اقتصادهای ملی سنجیده می شود. مسلماً به نظر می آید که این امر منجر به تضعیف تعهد در برابر قوانین بین المللی تجارت شده باشد.
نویسنده کتاب «اقتصاد سیاسی جهانی» در انتها اظهار داشت: این کتاب درصدد است تا این موضوعات را به صورت عمیق پوشش دهد و در نتیجه، کتابی حجیم با ۱۴ فصل است. ترجمه کردن کتابی با این حجم یک کار عظیم است بنابراین اجازه دهید صحبت هایم را با قدردانی مجدد از همه زحمات الهه نوری و محمدعلی موسوی به پایان ببرم.
ترجمه فارسی «اقتصاد سیاسی جهانی» نوشته جان رونهیل اخیرا روانه بازار نشر شده است. این کتاب در ۱۰۱۲ صفحه، قطع وزیری و با قیمت ۲۰۰ هزار تومان توسط سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی انتشار یافته است. علاقه مندان برای تهیه این اثر می توانند به فروشگاه سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به نشانی تهران، خیابان انقلاب اسلامی، بین خیابان فلسطین و چهارراه ولیعصر (عج)، کتاب فروشی شانزده و همینطور سایر فروشگاه های این سازمان رجوع کنند یا با شماره تلفن ۰۲۱۶۶۴۸۷۶۲۵ تماس بگیرند.




منبع:

1400/01/18
23:42:45
0.0 / 5
1100
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد