دکورپرداز
دکور پرداز

درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

درخواست اردوغان برای كنار گذاشتن دلار

رئیس جمهور ترکیه از کشورهای عضو گروه دی-هشت خواست تا در مبادلات تجاری دوجانبه، ارزهای ملی را جایگزین کنند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از خبرگزاری آناتولی، رئیس جمهور ترکیه که از راه ویدئوکنفرانس در اجلاس گروه دی-۸ سخن می گفت، بار دیگر خواهان افزایش استفاده از ارزهای ملی در تبادلات دوجانبه و چندجانبه شد و اضافه کرد: سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار ایده استفاده از ارزهای ملی را در مبادلات مطرح کردم و از آن زمان تابحال این ایده پرمعناتر و قابل تحقق تر شده است. ما برای آن که ریسک ناشی از شوک های ارزی را بر روی کشورهای خود کاهش دهیم باید روی استفاده از ارزهای ملی متمرکز شویم.
اردوغان پیش از این هم خواستار افزایش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه با شرکای تجاری بزرگ این کشور همچون ایران، روسیه، چین و اوکراین برای کاهش وابستگی به دلار شده بود.
در این اجلاس همینطور راهکارهای توسعه همکاری کشورهای عضو در حوزه های مختلف اقتصادی نظیر انرژی های تجدیدپذیر، هوش مصنوعی، روباتیک، اینترنت اشیا و بلاک چین مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
اردوغان با تکیه بر روی اهمیت استفاده بیشتر از تکنولوژی در تولیدات کشورهای عضو اضافه کرد: برای آن که به سمت توسعه اقتصادی پایدار حرکت نماییم باید نقش تکنولوژی در بخش تولید را افزایش دهیم.
رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگر سخنان خود ضمن اشاره به نقش کرونا بر کاهش تبادلات اقتصادی بین کشورها اظهار داشت: واکسن، موثرترین اسلحه ما در مقابل این ویروس می باشد و نباید قربانی منافع گروهی خاص شود.
ترکیه از سال ۲۰۱۷ ریاست دوره ای گروه دی هشت را بر عهده گرفته است. اردوغان ضمن اشاره به ظرفیت بالای بازار ۱.۱ میلیارد نفری کشورهای عضو اظهار داشت: کشورهای عضو دارای جمعیت جوان و تحصیل کرده هستند و باید اتصال بیشتری بین جوامع جوان کشورهای عضو به وجود بیاید.
گروه دی هشت در پانزدهم ژوئن ۱۹۹۷ با هدف تقویت همکاریهای اقتصادی بین کشورهای بنگلادش، مصر، نیجریه، اندونزی، ایران، مالزی، پاکستان و ترکیه تشکیل شد.
منبع:

1400/01/20
21:51:46
0.0 / 5
1185
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد