دکورپرداز
دکور پرداز

كاهش ۸۰ درصدی سفر خارجی

كاهش ۸۰ درصدی سفر خارجی

به گزارش دکور پرداز در حالی پارسال تردد مسافرت های خارجی ۸۰ درصد کاهش داشته است که مسؤلان گمرک ایران دلیل آنرا محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از بیماری کرونا، توقف مرزها و البته شرایط اقتصادی و نوسان نرخ ارز اعلام نموده اند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، تازه ترین آماری که گمرک ایران در ارتباط با وضعیت سفرها و ترددهای خارجی پارسال منتشر نموده است، نشان داده است که ۴.۳ میلیون نفر مسافر وارد کشور شده یا به عبارتی مسافر ورودی بودند که این تعداد مسافر ورودی شامل بیشتر از ۳.۸ میلیون نفر ایرانی و بالغ بر ۵۱۲ هزار نفر خارجی است.
همچنین بیشتر از ۴.۲ میلیون نفر بعنوان مسافر خارجی از کشور تردد داشته اند.


۱۶ میلیون از مسافران ورودی کم شد
تردد مسافر نسبت به سال ۱۳۹۸ با کاهش ۷۹.۱ درصدی برای مسافران ورودی و کاهش ۷۸.۸ درصدی در تردد مسافران خارجی روبرو بوده است.
این کاهش ۸۰ درصدی در تردد مسافر کاهشی حدود۱۶.۴ میلیون نفر مسافر ورودی و کاهش ۱۵.۷ میلیون نفر در مسافران خروجی را شامل می شود.


کاهش ۸۷ درصدی تردد از فرودگاه امام(ره)
بر اساس این گزارش، تردد مسافرین از پر ترددترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه امام خمینی (ره) با کاهش قابل توجه ۸۷ درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی نسبت به سال ۱۳۹۸ مواجه بوده است؛ بطوریکه تعداد مسافران ورودی از گمرک امام خمینی(ره) حدود ۴۲۸ هزار مسافر و تعداد مسافران خروجی حدود ۴۵۴ هزار نفر بوده است.


ریزش تند سفرهای ترکیه و تغییر مسیر سفرها

اما عمده پروازهای خارجی به منظور گردشگری از فرودگاه امام (ره) به مقصد کشور ترکیه بوده که آن هم با کاهش قابل توجهی همراه می باشد.

تغییر مسیر پروازها و سفرهای خارجی در این گزارش قابل تامل است؛ به صورتی که سفرهای گردشگری که عموما به مقصد کشورهای ترکیه و امارات صورت گرفته به سفرهای داخلی با مقاصد گردشگری مشابه گزینه های ترکیه و دوبی تغییر داشته است.

قشم و کیش همچنان پرتردد
دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را پارسال به خود اختصاص داده اند و عمده این سفرها در روزهای پایانی سال و بخصوص فصل زمستان صورت گرفته است.
فرودگاه قشم بیشتر از دو میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسافر خروجی پارسال ثبت کرده است. هر چند تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۳۸ و ۳۹ درصد کاهش داشته اما نسبت به سایر فرودگاه ها پرمسافر بوده است.
در همین مدت فرودگاه کیش با ثبت ۱.۳ میلیون مسافر ورودی و ۱.۲ میلیون مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری در سال ۱۳۹۹ قرار دارد.
تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال ۱۳۹۸ کاهش ۲۸ درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش ۲۸ درصدی در مسافران خروجی دارد. با این وجود دو مقصد تردد بیشتر از شش میلیونی مسافران ایرانی و خارجی فرودگاه امام خمینی (ره) را از آن خود کرده است.

کرونا یک طرف، گرانی ارز هم یک طرف
طبق اعلام غنیون - معاون مدیر کل دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران - در ارتباط با چرایی کاهش مسافرت ها و مسافران ورودی و خروجی در سال گذشته، محدودیت های مقطعی بسیار ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرزهای زمینی، دریایی، ریلی و هوایی در این مورد موثر بوده است.
به گفته وی، از طرفی مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفرها شامل تفریحی، سیاحتی، زیارتی، مذهبی و کاری و از طرفی عدم پذیرش مسافران ورودی توسط کشورهای مقصد یا شرایط سخت گیرانه ورود مسافر شامل قرنطینه و همینطور شرایط مشابه در مسافران خارجی به علت مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کرونا سفرها را تحت تأثیر قرار داده است.
این مقام مسئول در گمرک ایران در ارتباط با کاهش سفر به کشورهایی مانند ترکیه هم نیز اظهار داشت که گذشته از شرایط حاکم بر کشورهای دنیا به علت بیماری کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در مقابل پول ایران دلیل اصلی کاهش تردد مسافر به حساب می آید.
1400/02/25
20:30:46
0.0 / 5
1200
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد