دکورپرداز
دکور پرداز
حجت اله صیدی در گزارش سال مالی ۹۹ بانك به مجمع صاحبان سهام عنوان كرد

دستیابی بانك صادرات ایران به درآمد عملیاتی پایدار

دستیابی بانك صادرات ایران به درآمد عملیاتی پایدار

به گزارش دکور پرداز مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار داشت: این بانک به درآمدهای عملیاتی پایدار رسیده است. دارایی های بانک به 520 هزار میلیارد تومان و حقوق صاحبان سهام به 20 هزار و 400 میلیارد تومان بالا رفته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک صادرات ایران، حجت اله صیدی در مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به پایان اسفند ماه سال ۹۹، دستاوردهای بانک صادرات ایران را در طول ۳۰ ماه اجرای برنامه های عملیاتی و برنامه های آتی این بانک برای ایفای نقش مؤثر در اقتصاد کشور و تداوم خدمت به مردم شرح داد.
وی در این مجمع که بعد از پنج سال با تقسیم سود کام سهامداران را شیرین کرد، در تشریح بهبود ساختار مالی و سودآوری بانک به مقایسه دارایی های سال ۹۶ و سال ۹۹ بانک صادرات ایران پرداخت و اظهار داشت: دارایی های بانک از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۵۲۰ هزار میلیارد تومان رسید و حقوق صاحبان سهام که شاخص ویژه بانک بشمار می رود و نشان دهنده ارزش خلق شده توسط بانک است، از چهار هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسید. همین طور حجم سپرده ها از ۱۳۴ هزار میلیارد تومان به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
مدیر عامل بانک صادرات ایران با بیان اینکه ارتقای ۸.۲ درصد سهم بازار بانک به ۹.۳ درصد موفقیتی بزرگ است که با تلاش همه همکاران حاصل شده است، افزود: حجم تسهیلات بانک با تلاش همکاران اعتباری از ۹۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان و تقریباً سه برابر افزایش پیدا کرده و خاصیت مهم آن این است که عمده تسهیلات جدید به تولید اختصاص یافته است.
صیدی اضافه کرد: از سیاست های مهم بانک طی این سال ها در اولویت قرار دادن تولید بوده است، چونکه زنجیره تولید از مواد اولیه تا عرضه کننده محصول نهایی سبب می شود تقاضای کل تحریک شود و فروش بالا برود و بانک صادرات ایران نقش خودرا در اقتصاد ایفا کند.
وی اضافه کرد: درآمد بانک صادرات ایران از ۱۹ هزار میلیارد تومان سال ۹۶ به ۵۲ هزار میلیارد تومان در انتهای سال ۹۹ رسید و سود عملیاتی این بانک به هشت هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت که حاصل از عملیات بانکداری است. همچنان که سود خالص بانک در این زمان به ۱۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید.
صیدی با قدردانی از مدیران و کارکنان صف و ستاد بانک صادرات ایران اظهار داشت: همکاران ما برای رسیدن به اهداف بانک، شعب را در دشوارترین شرایط شیوع بیماری کرونا فعال نگاه داشتند و برای ارتقای جایگاه و نماد بانک صادرات ایران تلاش کردند.
مدیرعامل بانک صادرات ایران با بیان اینکه آمادگی برگزاری مجمع در انتها خرداد ماه سالجاری وجود داشت و مجمع فعلی در مدت زمان قانونی درحال برگزاری است، اظهار داشت: با همه افت و خیزهای شاخص کل بازار سرمایه و قیمت سهام ۵۰ شرکت برتر بورس، نقد شوندگی سهام و ارزش سهام بانک صادرات ایران همچنان قابل ملاحظه است.
صیدی در تشریح گزارش سال مالی ۹۹ اظهار داشت: بانک صادرات ایران مطابق با شعار همیشگی خود، همچنان در خدمت مردم خواهد بود.
وی اضافه کرد: با اهمیت ترین خاصیت سال ۹۹ پایدار سازی سود عملیاتی در بانک صادرات ایران بود؛ برنامه ای که در مدت ۳۰ ماه در سه مرحله تعریف شد و ثمره آن با تلاش تمامی همکاران بانک بصورت سود عملیاتی به بار نشست. در این سال همکاران بانک با وجود دو مشکل اساسی تحریم ها و محدودیت های بین المللی از یک سو و رکود و دشواری های اقتصادی ناشی از انتشار کرونا از طرفی، تلاش کردند زیرساخت های بانک را برای ورود به سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ که شروع قرن جدید است، تقویت نمایند.
صیدی ضمن اشاره به اینکه این اقدامات جلوه هایی جدید و ماندگار خواهد داشت، اظهار نمود: وظیفه بانک در این ایام سخت تامین مالی بخش های حساس جامعه خصوصاً کسب و کارهای خرد لطمه دیده از کرونا بود. سه سال مداوم شعار اصلی سال در کشور پشتیبانی از بخش تولید است که کوشش برای تحقق آن اشتغال و شکوفایی اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.
وی همین طور پشتیبانی از بخش های خدمات، فرهنگ و مدافعان سلامت را مورد توجه بانک صادرات ایران خواند.
صیدی با تقدیم گزارش خود به شش گروه اصلی سهامداران، سپرده گذاران، دریافت کنندگان تسهیلات، کارکنان، نهادهای مدنی و ارائه دهندگان خدمات، آنان را ذینفعان راهبردی بانک توصیف کرد و اضافه کرد: بیش از ۵۰۰ هزار سهامدار حقیقی و حقوقی بیش از ۱۷۵ میلیارد سهم بانک صادرات ایران را در اختیار داشته و بیش از ۳۹ میلیون سپرده گذار که بیش از یک سوم جمعیت کشور را می سازند، بیش از ۳۶۱ هزار میلیارد تومان سپرده نزد بانک دارند.
صیدی اظهار داشت: بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات به ارزش نزدیک به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان به کسانی که کسب و کار آنها از راه بانک صادرات ایران تامین مالی می شود، پرداخت شده است.
مدیرعامل بانک صادرات ایران کارکنان بانک را دیگر گروه ذی نفعان استراتژیک عنوان نمود و اضافه کرد: کارکنان بانک بیش از ۲۴ هزار نفرند که در سخت ترین شرایط، شعب، ستاد، بخش های پشتیبانی و فنی و سایر بخش ها را ترک نکردند. هیچگاه تعطیلی در اولویت نبوده و متأسفانه در اولویت دریافت واکسن هم قرار نگرفته اند و این مظلومیت برای همه کارکنان شبکه بانکی باقی است که جای قدردانی دارد. همین طور بیش از ۳۱ میلیون بازنشسته و نزدیک به ۶۰ هزار خانواده که در مجموع بیش از ۳۰۰ هزار نفر را شامل می شود، خانواده بانک صادرات ایران را می سازند.
صیدی اظهار داشت: بانک صادرات ایران بعنوان یکی از سه بانک بزرگ کشور، با نهادهای مدنی همکاریهای گسترده ای دارد که همچون آنها می توان به اتاق های بازرگانی ایران و تهران، اتاق های بازرگانی استانی، سازمان های مردم نهاد، مجلس شورای اسلامی، شوراهای شهر و شهرداری ها، سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های بازنشستگی خصوصاً صندوق بازنشستگی کشوری، رسانه ها و زنجیره توزیع و خدمات و سایر نهادهای مدنی اشاره نمود.
وی بخش های حمل و نقل، نیرو، psp ها، دانشگاه ها و مراکز آموزشی و مراکز درمانی و بهداشتی را ششمین گروه ذی نفعان استراتژیک بانک برشمرد و اظهار داشت: بانک صادرات ایران اهتمام کرده است در عمل پاسخگوی تمامی ذی نفعان خود باشد.
وی با بیان اینکه برای بانک همیشه ترکیب منابع اهمیت دارد تا سودآوری را محقق کند، اظهار داشت: سودآوری پاسخ به نیاز سهامدار است که بقا و بالندگی سازمان و تداوم فعالیت آنرا نیز تضمین می نماید. برای سودآوری اقدامات مهمی باید انجام گیرد که یکی از آنها کاهش بهای تمام شده پول است. ترکیب بهینه منابع یعنی حرکت از منابع گران قیمت به سمت منابع ارزانقیمت سبب بهبود قیمت تمام شده پول در بانک صادرات ایران به میزان ۱۵.۲۳ درصد در انتهای سال ۹۹ شد.
صیدی اظهار داشت: بانک صادرات ایران در میان بانک هایی که امسال مجمع برگزار کرده اند، تنها بانکی است که بند در ارتباط با عدم رعایت نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار را ندارد؛ چونکه به همکاران اصرار و تاکید کرده بودیم حتی یک مورد بالاتر از نرخ سود مصوب نباید منابع داشته باشیم و البته این اتفاق در بازار رقابتی بسیار دشوار بود. ما با همین شرایط بهای تمام شده پول را کاهش و در مقابل سهم بازار بانک را افزایش دادیم، اما با عنایت به تسهیلات تکلیفی نتوانستیم نرخ مؤثر تسهیلات را به بالای ۱۸ درصد برسانیم.
وی ضمن اشاره به پرداخت تسهیلات حمایتی قرض الحسنه ازدواج، مشاغل خانگی، کرونا، ودیعه مسکن، خرید تضمینی گندم و … که عموماً قرض الحسنه یا با کمترین نرخ سود پرداخت می شوند، اظهار نمود: علیرغم این گونه تسهیلات، نرخ مؤثر سود تسهیلات کاهش خواهد یافت اما بانک صادرات ایران با افتخار این تسهیلات را پرداخت می کند؛ چونکه اگر در جامعه نشاط نباشد و چرخ اقتصاد نچرخد، بانک نیز قادر به فعالیت نخواهد بود و ازاین رو ما به دنبال دریافت سود از تسهیلات مذکور نیستیم.
وی با تکیه بر اینکه فعالیت اصلی بانک صادرات ایران بانکداری و تمام اقدامات آن همسو با این وظیفه اصلی است، اضافه کرد: در هیچ جای دنیا هیچ بانکی بدون سرمایه گذاری نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد و بانک ها کمک می کنند تا طرح های اقتصادی به پایان برسد. افزایش میزان سرمایه گذاری بانک صادرات ایران نیز با رویکرد بنگاه داری توأم نبوده و بخش اعظم آن به علت فروش بخش زیادی از سهام برای تامین بودجه توسط دولت صورت گرفته است؛ به صورتی که دو برابر حجم خرید سهام، بابت تسویه مطالبات از دولت دریافت شده است. در عین حال سهام پرارزش پالایشگاهی، ترازنامه بانک را بهبود بخشیده و این وضعیت همین طور از پرداخت تسهیلات به چندین طرح نفت و گاز و پتروشیمی و معدن ناشی شده است.
صیدی همین طور مثبت شدن بازده دارایی ها تا ۲.۷۹ درصد را رشدی مستمر در جهت بهبود ساختار مالی بانک عنوان نمود.
مدیرعامل بانک صادرات ایران کاهش ۳۰۰ شعبه بانک و رساندن تعداد شعب به دو هزار و ۲۷ شعبه تا آخر سال ۹۹ در راه چابک سازی سازمان را همچون دستاوردهای بانک از سال ۹۶ تا کنون عنوان نمود و کاهش نیروی انسانی از ۲۹ هزار و ۷۶ نفر به ۲۴ هزار و ۳۶۹ نفر و نیز جوان تر شدن ترکیب سنی و همین طور انتقال بخشی از کارکنان ستاد به شعب را از دیگر اقدامات بانک خواند که سبب شده نسبت کارکنان ستاد به صف از ۳۰.۳ درصد به ۲۶.۹ درصد کاهش پیدا کند.
صیدی همین طور اظهار داشت: در بانک صادرات ایران استخدام داشته ایم و استخدام هم خواهیم داشت تا با آمدن نیروهای جوان پاسخگوی بازنشستگی همکاران باشیم.
مدیر عامل بانک صادرات ایران کسب رتبه بالاترین بانک در واگذاری اموال مازاد و گسترش فعالیت در بازار ثانویه را از عوامل مولد سازی دارایی ها عنوان نمود و از طرح های طراوت (تولید، توسعه و مسکن)، طرح همیان، محیا، تبسم، ۶۷ و پشتیبانی از کادر درمان را بعنوان دستاوردهای بانک برای پیشتازی در معرفی طرح ها و محصولات جدید یاد کرد.
مدیرعامل بانک صادرات ایران در این مجمع به ذکر برنامه های آتی در آستانه هفتاد سالگی بانک پرداخت و اظهار داشت: بانک صادرات ایران ترکیبی از سنت و نوآوری است و باید ضمن استفاده از خدمات متنوع بانکداری الکترونیکی به سنت ها و آداب بانک نیز پایبند باشیم. مشتریان از ما انتظار دارند که همچنان شعب خودرا حفظ نماییم. بر همین مبنا همزمان با ورود به قرن جدید، تغییر سبک زندگی مردم مورد مطالعه قرار گرفته و دریافت ها و پرداخت ها در شعب باید همچنان نقش خودرا ایفا کند.
صیدی در ادامه، برنامه های آتی بانک را شامل تداوم خلق ارزش از راه بهینه سازی ساختار مالی، مولدسازی دارایی ها و افزایش سود عملیاتی، ایفای نقش حداکثری در تامین مالی بخش های ارزش آفرین اقتصاد کشور، توسعه عملیات بانکداری بین المللی و استفاده از ظرفیت های اقتصادی منطقه و جهان عنوان نمود.
وی همین طور ضمن اشاره به نقشه راه دیجیتال و تأسیس هلدینگ صاد بعنوان مرکز نوآوری و شتاب دهی، محورهایی همچون توانگری بر مبنای اعتبار، سادگی، دقت، اطمینان، اعتماد و تجربه را از مزایای نقشه راه دیجیتال برشمرد و اظهار داشت: بانک صادرات ایران از این طریق شناخته شده ترین نئوبانک دیجیتال کشور، بانک برتر در زنجیره تامین مالی بخش های اقتصادی، محبوب ترین ارائه دهنده خدمات یکپارچه بانکی خرد و پلت فرم منتخب بانکداری باز و فرابانکداری خواهد شد و همچنان نقش فراهم کننده چاره (solution provider) را ایفا خواهد نمود.
مدیرعامل بانک صادرات ایران همین طور ارتقای ساختار منابع انسانی و سرمایه گذاری، ارتقای نظام حفاظت از اسناد و اطلاعات، توسعه فعالیت در بازار ثانویه و واگذاری دارایی ها از راه بازار سرمایه، تکمیل مراحل اجرائی سند مدیریت ریسک، تداوم نقش آفرینی در ایفای مسئولیت اجتماعی و تثبیت جایگاه بانک بعنوان یکی از سه بانک بزرگ کشور را از دیگر برنامه های آتی این سازمان اعلام نمود.


منبع:

1400/05/01
11:47:34
0.0 / 5
1292
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد