دکورپرداز
دکور پرداز
امام جمعه تبریز:

بانک ها برای توسعه عدالت و بهبود توزیع درآمد در جامعه تلاش کنند

بانک ها برای توسعه عدالت و بهبود توزیع درآمد در جامعه تلاش کنند

امام جمعه تبریز ضمن اشاره به ۱۰ شهریورماه روز بانکداری اسلامی اظهار داشت: بانک ها برای توسعه عدالت و بهبود توزیع درآمد تلاش کنند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم شامگاه چهارشنبه در دیدار اعضای کمسیون هماهنگی بانکهای آذربایجان شرقی با وی اظهار داشت: چند سالی است دهم شهریور سالروز تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا و اغاز هفته بانکداری اسلامی است و این روز را به تمام بانکی ها تبریک عرض می کنم.
وی افزود: هم اکنون بانک ها بخش مهمی از سپرده های قرض الحسنه را از راه عقود بانکی یا مستقیم در فعالیتهای اقتصادی، سرمایه گذاری می کنند که این با فلسفه وجودی این سپرده ها ناسازگار است؛ چون هدف از تشریع قرض الحسنه اعتلای معنوی قرض دهنده و رفع نیاز نیازمندان جامعه است و این دو در صورتی تحقق می یابد که کل سپرده های پس انداز قرض الحسنه به نیازمندان قرض داده شود.
آل هاشم اظهار داشت: خیلی از صاحب نظران اعتقاد دارند قوانین بانکی بدون ربا با تبدیل شدن به قوانین صوری عملاً کارایی خویش را از دست داده است و الان در خیلی از بانک ها احکام اسلامی پیاده نمی گردد.
امام جمعه تبریز اضافه کرد: مقام معظم رهبری در جلسه شورایعالی هماهنگی اقتصادی قوا برای گشایش در مسائل اقتصادی فرمودند «برای حل بعضی از مسائل کلیدی اقتصاد مانند مشکلات سیستم بانکی نقدینگی، اشتغال، تورم و فرآیند بودجه ریزی باید تصمیم های جدی و عملیاتی بگیرید».
وی اظهار داشت: اگر مؤلفه های اسلامی شدن سیستم بانکی را پرهیز از بهره، توزیع عادلانه سود و گسترش روح تعاون و ایثار در بین مردم بدانیم، متأسفانه سیستم بانکی در سالهای گذشته، کارنامه چندان موفقی نداشته است.
آل هاشم افزود: بر مبنای قانون عملیات بانکی بدون ربا، یکی از اهداف سیستم بانکی، گسترش تعاون عمومی و قرض الحسنه از راه جذب و جلب وجوه آزاد و اندوخته ها است؛ در حالیکه آمار رسمی بانک مرکزی نشان داده است باگذشت زمان، سهم قرض الحسنه اعطایی بانک ها به شدت کاهش یافته است.
وی اظهار داشت: یکی از اهداف اساسی بانکداری اسلامی، در کنار سایر نهادهای نظام، گسترش عدالت و بهبود بخشیدن توزیع درآمد در جامعه است و پس از پدیده ربا، این معیار مهم ترین تمایز بانکداری اسلامی و سنتی است.

1400/06/12
14:29:04
0.0 / 5
1060
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد