دکورپرداز
دکور پرداز

اجرای مالیات لوکس نشینان روی غلتک افتاد

اجرای مالیات لوکس نشینان روی غلتک افتاد

به گزارش دکور پرداز درحالیکه انتقادات در خصوص صفر بودن اجرای مالیات خانه و خودرو های لوکس به علت عدم تصویب مقررات در دولت مطرح بود، حالا هیئت وزیران آئین نامه اجرایی مالیات واحدهای مسکونی لوکس و گران قیمت را برای اجرا به دستگاههای مربوطه ابلاغ کرده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مطابق قانون بودجه سال قبل و سالجاری، خانه هایی که ارزش آنها با احتساب عرصه و اعیان بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان باشد، خانه لوکس محسوب شده و مالک آن باید در بهمن سال جاری این مالیات را پرداخت کند که خانه های در حال ساخت و در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند که نرخ مالیات سالانه خانه های لوکس هم به شرح ذیل است:

۱- نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تا ۱۵ میلیارد تومان؛ یک در هزار
۲- نسبت به مازاد ۱۵ میلیارد تا ۲۵ میلیارد تومان؛ دو در هزار
۳- نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تا ۴۰ میلیارد تومان؛ سه در هزار
۴- نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تا ۶۰ میلیارد تومان؛ چهار در هزار
۵-نسبت به مازاد ۶۰ میلیارد تومان به بالا پنج در هزار
اما بررسی ها نشان داده است که این قانون نه پارسال و نه در سالجاری اجرا نشده است و دلیل اصلی این امر هم عدم تصویب آئین نامه و مقررات مربوطه در این حوزه توسط هیئت دولت می باشد.
این در شرایطی است که مسؤلان سازمان امور مالیاتی از آمادگی خود برای اجرای این قانون بلافاصله بعد از تصویب و تعیین آئین نامه سخن می گویند.
هم اکنون، بعد از وعده های بسیار مسؤلان در خصوص تدوین و ابلاغ آئین نامه سرانجام محمد مخبر_معاون اول رئیس جمهور آیین نامه اجرایی نحوه دریافت مالیات از واحدهای مسکونی و ویلاهای گران قیمت ذیل بند خ تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مشهور به «قانون مالیات بر خانه های لوکس» را به وزارت خانه های اقتصاد، راه و شهرسازی، صمت، کشور و دادگستری ابلاغ نمود.
در این حوزه، برخی مواد این آیین نامه به این شرح است:
۱) وزارت راه و شهرسازی (به عنوان متولی سامانه املاک و اسکان کشور)، وزارت صمت (به عنوان متولی سامانه املاک مستغلات کشور)، وزارت کشور (متولی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور) و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف به عرضه اطلاعات املاک گران قیمت ظرف ۱۵ روز از زمان درخواست، به سازمان امور مالیاتی هستند.
۲) در این آیین نامه، مدت زمان اتمام ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان کشور که در اختیار وزارت راه و شهرسازی است آخر آذر ۱۴۰۰ ذکر شده است.
۳) ملاک قیمت املاک لوکس، ارزش روز آنهاست.
۴) در املاک مشاعی، ابتدا ارزش کل ملک تعیین و سپس بر مبنای قدرالسهم هر مالک، مالیات ستانده می شود.
۵) خانه های لوکس درحال ساخت مشمول مالیات نیستند که بر این اساس، درحال ساخت بودن به مفهوم «پیش از زمان صدور گواهی آخر کار» است.
۶) سقف زمانی سازمان امور مالیاتی برای محاسبه ارزش واحدهای مسکونی و ویلاهای گران قیمت، آخر آذر ماه سال جاری است؛ تا دو ماه بعد از آن هم می بایست مراتب احصا شده را به مالکان خانه های لوکس ابلاغ کند.
۷) اگر مالکان خانه های لوکس تا آخر بهمن سال جاری مالیات متعلقه را پرداخت نکنند، سازمان امور مالیاتی می تواند رأسا مبادرت به وصول آن کند.
۸) سازمان ثبت اسناد از انتقال سند و جابه جایی واحدهای لوکس مشمول مالیات در صورت عدم پرداخت آن، ممانعت خواهد نمود.
بنابراین، اجرای مالیات خانه های لوکس که تابحال به علت عدم تصویب هیئت دولت بلاتکلیف باقی مانده بود، روی غلتک افتاده است و باید مقدمات و سایر فرایند اجرای این قانون هم در زمان های تعیین شده فراهم گردد.
البته، این ابلاغیه و آئین نامه تنها در ارتباط با خانه های لوکس است و دولت باید هر چه زودتر آئین نامه دریافت مالیات از خودرو های لوکس را هم ابلاغ کند.

1400/07/19
10:16:11
0.0 / 5
1033
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد