دکورپرداز
دکور پرداز

بازار مسکن باردیگر عقب نشست

بازار مسکن باردیگر عقب نشست

به گزارش دکور پرداز گزارشهای میدانی از سطح شهر تهران، کاهش نسبی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل را نشان داده است. مشاوران املاک می گویند خریداران و فروشندگان در انتظار تعیین تکلیف وضعیت سیاسی و اقتصادی هستند و بنابراین از خرید و فروش امتناع می کنند؛ در عین حال تقاضا برای واحدهای ارزشمند بیشتر از عرضه ی آنها است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دیماه نسبت به آذرماه خبر می دهند. بعد از رونق نسبی بازار مسکن در آذرماه سال جاری که به رشد ماهیانه ۳۴ درصدی معاملات و انعقاد حدود ۹۸۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش در پایتخت منجر گردید، تحت تأثیر عوامل سیاسی بین المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق در آمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمتها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است.
با وجود کسادی معاملات مسکن در اکثر مناطق تهران، واسطه های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می دهند. علت آن می تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. در شرایطی که به علت کمبود فایلهای فول امکانات ناشی از افت ساخت و ساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران، افزایش عرضه نسبت به تقاضا در غرب تهران از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است.
باآنکه آپارتمانهای قدیمی و ناقص در بازار مسکن به وفور وجود دارد، عرضه خانه های نوساز در بازار کاسته شده و همین مسئله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را تشدید کرده است.
گذشته از رشد شدید قیمتها طی چهار سال قبل که علت اصلی رکود معاملات به حساب می آید، دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب نشینی فروشندگان برمی گردد. بنا به قول واسطه های ملکی، الان تعداد خریداران برای واحدهای ارزشمند بیشتر از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می شود؛ بدین صورت که عرضه واحدهای قدیمی به مراتب بیشتر از تقاضا است.


از حدود یک ماه قبل بر تعداد کسانی که از راه وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق تسهیلات بانک مسکن قصد خرید خانه دارند افزوده شده است. از روز ۲۳ آذرماه، بانک مسکن هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن را ۵۰ درصد کم کرد. همین مسئله جذابیت دریافت این نوع تسهیلات را بالا برد و قیمت اوراق تسه از متوسط ۱۰۷ هزار تومان در روز ۲۲ آذرماه با نوسانات افزایشی الان به حدود ۱۱۵ هزار تومان رسیده است.
اغلب کسانی که قدرت خریدشان با وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق افزایش پیدا کرده، متقاضیانی هستند که قصد تبدیل به احسن واحدهای خویش را دارند؛ چون که با ۴۸۰ میلیون تومان حدودا در هیچ جای تهران نمی توان آپارتمان خریداری کرد. متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در منطقه ۱۸ بعنوان ارزانترین منطقه تهران ۵۹۰ میلیون تومان است.

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد افزایش پیدا کرده است. تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان داده است.1400/10/22
00:45:20
0.0 / 5
1070
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد