دکورپرداز
دکور پرداز
رییس اتحادیه املاك:

قیمت مسکن کاسته شده است

قیمت مسکن کاسته شده است

به گزارش دکور پرداز رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه بازار مسکن تحت تأثیر مذاکرات هسته ای با افت قیمت روبرو شده است اظهار داشت: اگر سایتهای فروش مسکن، مراکز آماری و برخی غیرکارشناس ها سبب ایجاد تلاطم و تشنج نشوند، انتظار افت بیشتر قیمت خانه وجود دارد اما نمی توان توقع ریزش شدیدی داشت.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: متوسط قیمت مسکن در تهران طبق آمار رسمی حدودا متری ۳۲ میلیون تومان است اما میانگین قیمتهای پیشنهادی در سایتهای فروش بیش از ۵۰ میلیون تومان است. این یعنی هر کس هر قیمتی دلش می خواهد برای خانه خود تعیین می کند و مدیران این سامانه ها هیچ نظارتی بر آن ندارند. بارها اعلام کردیم نرخهای دلبخواه موجب ایجاد تنش در بازار مسکن می شود اما کماکان شاهد قیمتهای کاذب در سامانه های ملکی هستیم.

کاهش نیم درصدی قیمت مسکن در دو هفته گذشته
وی ادامه داد: خوشبختانه در ماههای اخیر بازار مسکن به ثبات رسیده است. مقدار زیادی از این آرامش مرهون تلاش دولت سیزدهم در طرح نهضت ملی مسکن و اخبار امیدوارکننده از مذاکرات هسته ای است. با کاهش قیمت دلار، قیمت طلا، خودرو و مسکن نیز پایین آمد و بررسی های ما از کاهش حدود نیم درصدی قیمت خانه در تهران طی دو هفته گذشته حکایت دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه آرامش فعلی بازار مسکن باید با همدلی مردم و مسئولان حفظ شود اظهار داشت: بطور معمول سه گروه شامل افراد غیرکارشناس، مراکز آماری و سامانه های فروش ملک موجب ایجاد تنش در بازار املاک می شوند. تقاضای ما این است که افراد غیرکارشناس از انجام مصاحبه های تنش زا در رسانه ها اجتناب کنند. سامانه های فروش نیز گاهی فقط به ضریب نفوذ و منافع خودشان فکر می کنند و برایشان اهمیت ندارد که با بیان نرخهای نجومی چه بلایی بر سر بازار می آید.

کاهش ضریب امنیت معاملات بوسیله سامانه های فروش مسکن
خسروی اشاره کرد: ما یکی از سامانه های پرمخاطب فروش ملک را تحریم کردیم. حدود ۵۰ نفر به دلیلهای مختلف از این سایت شکایت کردند. بطورمثال عنوان می شود که سامانه مورد نظر با دور زدن مشاوران املاک مبادرت به عقد قرارداد می کند که ضریب امنیت را به شدت کم می کند. البته این سایت تکذیب نمود اما به هر حال این شکایات به ما واصل شده است. بنای ما بر تعامل بود و اعلام کردیم بیایند مذاکره کنند که نیامدند. اما آنچه موجب دلخوری مردم از این سامانه ها می شود اعلام قیمتهای پرت است که به افزایش قیمت مسکن می انجامد.
وی اظهار داشت: برخی سایت ها موجب ایجاد رقابت کاذب در بازار مسکن شده اند. فردی که وارد موبایلش می شود و می بیند همسایه او قیمت خانه اش را متری ۴۰ میلیون تومان گذاشته، او هم متری ۴۵ میلیون تومان تعیین می کند. شخص سوم در کوچه بغلی متری ۵۰ میلیون تومان می گذارد و این روند افزایشی ادامه می یابد. این مساله باید ساماندهی گردد.

ریزش شدید قیمت مسکن بعید است
رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این پرسش که چقدر می توان به ریزش قیمت مسکن امیدوار بود، اشاره کرد: همانطور که پس از جهش قیمتها انتظار افزایش مجدد وجود ندارد، طبیعتا انتظار ریزش شدید هم غیرمنطقی است. همین که بازار مسکن به ثبات رسیده اتفاق خوبی است که می تواند در آینده به افزایش قدرت خرید متقاضیان منجر شود. با طرح نهضت ملی مسکن بسیار امیدواریم که عرضه و تقاضا به تعادل برسد و نرخها منطقی شود.

به طرح نهضت ملی مسکن خوشبینیم
خسروی با اعلان اینکه قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن، تناسب چندانی با توان مردم ندارد اظهار داشت: دولت باید منابع بیشتری به این پروژه اختصاص دهد و بانک ها به تعهد قانونی خود در خصوص اختصاص سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان به این طرح عمل کنند. الان هر از گاهی ۴۰ میلیون تومان از متقاضیان مطالبه می شود. اگر مردم چنین پولهایی داشتند که اصلا نیاز نبود در این طرح ورود پیدا کنند.
وی اظهار نمود: در عین حال من به پشتکار آقای رئیسی ایمان دارم و مطمئن هستم اگر قول داده شده دولت سالیانه یک میلیون مسکن بسازد، این وعده را عملیاتی خواهدنمود. آشنایی بنده با آقای رئیسی به سالها قبل برمی گردد و می دانم که در همه سطوح بخش مسکن از کد رهگیری گرفته تا ساماندهی بازار و افزایش ساخت و ساز، دغدغه و برنامه دارد.
منبع:

1400/11/29
22:52:06
0.0 / 5
929
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد