دکورپرداز
دکور پرداز
تورم ۴۰.۲ درصدی در اسفند

سال ۱۴۰۰ با کاهش تورم به اتمام رسید

سال ۱۴۰۰ با کاهش تورم به اتمام رسید

دکور پرداز: گزارش تغییرات تورم در اسفندماه 1400 نشان از سیر نزولی در هر سه شاخص داشته است؛ تورم سالانه در این ماه به 40.2 درصد رسیده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، گزارش مرکز آمار ایران در ارتباط با وضعیت تورم در اسفندماه ماه سال ۱۴۰۰ منتشر گردید.

تورم سالانه ۱.۲ درصد کم شد

بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۰.۲ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۲ واحد درصد کاهش نشان میدهد.

هم چنین تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۹.۷ درصد و ۴۲.۸ درصد بوده که برای خانوارهای شهری ۱.۱ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ۱.۴ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش تورم نقطه ای

نرخ تورم نقطه ای(درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) در اسفند ماه به ۳۴.۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ۳۴.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.

نرخ تورم نقطه ای اسفند ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰.۷ واحد درصد کم شده است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی­ ها و دخانیات» بدون تغییر در ۴۰.۷ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ۱.۱ واحد درصدی به ۳۱.۴ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۵.۸ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل تغییری نداشته است.

کاهش تورم ماهانه

همچنین نرخ تورم ماهانه اسفند ۱۴۰۰ به ۱.۳ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۷ درصد و ۱.۱ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

گروه «قند و شکر و شیرینی» (قند، شکر و نبات) و گروه «انواع گوشت» (گوشت گوسفند) است، در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «کالاها و خدمات متفرقه» (لوازم آرایشی و خدمات آرایشی شخصی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در اسفند ماه ۱۴۰۰ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۳۹.۲ درصد برای دهک نهم تا ۴۲.۸ درصد برای دهک اول است.
1401/01/02
19:25:10
0.0 / 5
951
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد