دکورپرداز
دکور پرداز

ذخایر گندم جهانی در پایین ترین سطح 6 سال اخیر!

ذخایر گندم جهانی در پایین ترین سطح 6 سال اخیر!

دکور پرداز: نتایج بررسی ها نشان داده است که فشار جهانی گندم تا سال 2023 تشدید می شود و ریسک قیمت همچنان باقی خواهد ماند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، باوجود این که قیمت جهانی گندم در بالاترین حد خود معامله می شود، اگر پیش بینی های جدید دولت ایالات متحده حقیقت داشته باشد، ممکنست فعالان بازار نسبت به چشم انداز عرضه در سال آینده بسیار خوش بین بوده باشند.
وزارت کشاورزی ایالات متحده روز پنج شنبه ذخایر نهایی گندم جهانی برای سال بازاریابی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را به ۲۶۷ میلیون تن اعلام نمود که پایین ترین رقم در ۶ سال اخیر است که بسیار کمتر از تخمین های ۲۷۲ میلیونی مفسرین است اما عرضه گندم برای آینده نسبت به برآورد تقاضای جهانی، بطور خطرناکی نزدیک به پایین ترین سطح تاریخی و خصوصاً کمتر از سطوح کم شده امسال مشاهده می شود.
ذخایر گندم مصرفی جهان بدون احتساب چین، برای سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ از ۱۶.۴ درصد امسال به ۱۴.۹ درصد کاهش پیدا می کند و چهارمین میزان پایین، در تاریخ خواهد بود. رکورد ۱۴.۳ درصد در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ ثبت گردید و میانگین آن از اواسط دهه گذشته ۱۹ درصد بود. این مساله می تواند قیمت گندم را تا سال ۲۰۲۳ افزایش دهد و بر قیمت موادغذایی برای مصرف کنندگان در سطح جهانی تاثیر بگذارد و هزینه های بالا را برای کشورهای واردکننده تضمین کند و البته خطرات بیشتر برای ذخایر گندم ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ ممکنست.
یکی از شگفت انگیزترین پیش بینی ها در روز پنج شنبه، تولید گندم قرمز سخت زمستانه ایالات متحده از طرف سرویس آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده با ۵۹۰ میلیون بوشل بود. مفسرین انتظار ۶۸۵ میلیون را داشتند که از ۷۴۹ میلیون سال قبل فاصله بسیاری داشت.
محصول گندم بهاره ایالات متحده یک نگرانی عمده است و می تواند تولید این کشور را محدود کند. وضعیت اوکراین همین طور موجب ایجاد ابهام در بازار گندم می شود. وزارت کشاورزی آمریکا میزان برداشت گندم اوکراین در سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ را که در پاییز گذشته کشت شد، به ۲۱.۵ میلیون تن تعیین کرد که پایین ترین میزان در ۱۰ سال اخیر و ۳۵ درصد کاهش نسبت به سال قبل است. صادرات گندم اوکراین تنها ۱۰ میلیون تن بود که ۴۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشت و پایین ترین سطح در ۹ سال قبل است.
پیش بینی می شود که تولید گندم روسیه بیش از ۶ درصد در سال افزایش یابد. برداشت گندم کانادا نسبت به فاجعه خشکسالی سال قبل ۵۰ درصد بهبود یافته است. چین مقرر است تا اواسط سال ۲۰۲۳ رکورد ۵۳ درصد از گندم جهان را ذخیره کند.
منبع:

1401/02/25
10:14:52
0.0 / 5
614
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد