دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس كانون انبوه سازان اعلام كرد؛

بالارفتن ۱۰ درصدی قیمت ساخت مسکن با رشد دو برابری قیمت سیمان

بالارفتن ۱۰ درصدی قیمت ساخت مسکن با رشد دو برابری قیمت سیمان

رییس کانون سراسری انبوه سازان از افزایش دو برابری قیمت سیمان در یک سال اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: این رشد، قیمت ساخت مسکن را 10 درصد بالابرد.سید محمد مرتضوی رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت سیمان اظهار نمود: در کشور هیچ کمبودی از نظر سیمان نداریم؛ ظرفیت اسمی کارخانجات تولید سیمان در کشور ۲.۵ تا ۳ برابر میزان نیاز سالانه تولید مسکن در کشور است که یک چشم انداز خوبی برای ما در صنعت ساختمان به وجود می آورد.
کمبود سیمان برای اجرای نهضت ملی مسکن نداریم
وی با اشاره به اینکه هیچ نگرانی ای از نظر کمبود سیمان برای افزایش تولید مسکن از ۴۰۰ هزار واحد در سال که طی سالهای اخیر داشتیم به یک میلیون مسکن نداریم اضافه کرد: دغدغه ای از باب این که تولید سیمان کفاف و پاسخگوی صنعت ساختمان در کشور باشد نداریم.
رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی انبوه سازان مسکن افزود: در یک سال اخیر در مقاطع مختلف زمانی اتفاقات زیادی در توزیع و قیمت گذاری سیمان شاهد بودیم و افزایش قیمت هایی در بازار رخ داد که در یکی دو ماه اخیر این افزایش ها نگران کننده شد و شتاب گرفت.
سیمان در یک سال اخیر افزایش دو برابری داشت
وی با اشاره به اینکه در ماه های اخیر سیمان شامل فله و غیر فله افزایش قیمت دو برابری داشته تصریح کرد: افزایش قیمت سیمان برمبنای آخرین محاسبات ۱۰ درصد در قیمت تمام شده ساخت و ساز تأثیر می گذارد. به یک باره با افزایش قیمت دو برابری، تأثیر ۱۰ درصدی در هزینه ساخت و ساز دارد؛ سیمان و فرآورده های آن ۲۰ درصد از مصرف نهاده های ساختمانی را در هر پروژه ساخت و ساز به خود اختصاص می دهند که حجم بالایی است پس به علت مصرف بالا در ساختمان، تأثیر بالایی در قیمت تمام شده ساخت نسبت به سایر نهاده های ساختمانی دارد.
فعال صنعت ساختمان درباب تأثیر تغییرات قیمت بتن در این صنعت تاکید کرد: قیمت بتن کاملاً متأثر از نرخ سیمان است؛ هم اکنون قیمت بتن ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به سال قبل بطور متوسط رشد نشان میدهد البته نوساناتی هم داشته و در مقطع کوتاهی موقتا افزایش قیمت بتن بیش از این ۶۰ تا ۷۰ درصد بود اما آنچه هم اکنون در بازار می بینیم، همین افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نسبت به سال قبل است.
وی تصریح کرد: آنچه به عنوان تورم قیمت مسکن، نهاده ها و مصالح ساختمانی و حتی قیمت تمام شده ساخت و ساز از طرف نهادهای رسمی اعلام می شود، با آنچه در بازار مشاهده می نماییم متفاوت است؛ قیمت سیمان افزایش دو برابری داشته است.
بازی دلالان با عرضه سیمان در بورس کالا
مرتضوی درباره این که چه دلایلی سبب شده تا قیمت سیمان به این میزان رسد برسد اظهار داشت: یکی از اصلی ترین دلیلهای آن، روند نامناسب توزیع سیمان است؛ سیمان مدت هاست بوسیله بورس کالا عرضه می شود؛ در این بازار عوامل مختلفی نقش آفرینی می کنند؛ کارگزاران، دلالان و سفته بازان در این بازار هستند؛ به این معنا که سیمان را به قصد مصرف نمی خرند بلکه آنرا برای فروش با قیمت بالاتر خریداری می کنند.
وی با اشاره به اینکه در بعضی مقاطع زمانی، بواسطه کمبودهایی که در بازار سیمان ایجاد می شود، قیمت آن به یک باره افزایش می یابد افزود: سپس این افزایش قیمت سبب می شود تا نرخ ها تثبیت شده و کارخانجات تولید سیمان رو این موج سوار شده و با سواستفاده از قیمت های کاذبی که ایجاد شده، قیمت سیمان را در بورس کالا می افزایند.
رئیس کانون سراسری انبوه سازان با تاکید بر لزوم دخالت دولت در بازار سیمان اشاره کرد: باید قیمت های واقعی برای خرید و فروش سیمان در بورس کالا کشف شده و دولت عللی که به افزایش کاذب قیمت سیمان می انجامد را رصد، کشف و طی یک برنامه زمانی، حذف کند.

1401/04/08
23:19:27
0.0 / 5
735
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد