دکورپرداز
دکور پرداز
اطلاعیه دیگر از بیمه مركزی

موج انتقادات از آمیتیس تا سامانه نگار

موج انتقادات از آمیتیس تا سامانه نگار

به گزارش دکور پرداز پس از انتقاداتی که از جانب فعالان صنعت بیمه و استارت آپ ها در مورد فعالیت سامانه ˮ آمیتیسˮ مطرح بود، جریان ˮسامانه نگارˮ مطرح شده است؛ بیمه مرکزی در این رابطه توضیحاتی ارائه نمود.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، تاسیس و فعالیت برخی شرکت ها و سامانه ها از جانب بیمه مرکزی در مدت اخیر، با موجی از انتقادات از جانب فعالان این صنعت همراه بوده است. در همین رابطه به تازگی انجمن فین تک ها از فعالیت سامانه " آمیتیس" در بیانه ای انتقاد و آنرا باعث انحصار و از میان بردن استارت آپ ها دانست هر چند بیمه مرکزی معتقد بود که این سامانه نه تنها قصد انتفاع از سوئیچ بیمه در بین نیست و ایجاد انحصار برای شرکتی خاص و نظایر آن موضوعیت ندارد بلکه سرویسهای این سوئیچ مجانی و یا با کمترین هزینه در اختیار ذینفعان قرار خواهد گرفت.

به دنبال این جریان مبحث شرکت "سامانه نگار" بعنوان یکی از زیرمجموعه های بیمه مرکزی مطرح شده نحوه تاسیس و فعالیت آن مورد سوال قرار دادشته است. با اینکه بیمه مرکزی در چرابطه با فعالیت این شرکت هم در اطلاعیه ای منتشر نموده ولی این که جریان فعالیت سامانه ها و شرکتهای بیمه مرکزی در صنعت بیمه به چه نحوی است که برای چندمین بار موجی از انتقادات را از جانب صنعت بیمه به همراه داشته احتیاج به باز شدن مبحث و بحث کارشناسی و اعلام مواضع دو طرف در این رابطه خواهد داشت.

اطلاعیه بیمه مرکزی درباره حواشی در ارتباط با شرکت سامانه نگار در ادامه آمده است.


" الف) شرکت "سامانه نگار" در جهت وظایف حاکمیتی و نظارتی بیمه مرکزی و با هدف کمک به تحول دیجیتال و توسعه کارهای دانش بنیان و فن آورانه در صنعت بیمه کشور و با رعایت کامل قوانین و مقررات جاری کشور تاسیس شده است. همینطور نظر به تاکید ستاد پدافند غیرعامل و اخطار کارگروه های تخصصی مختلف ذیربط مبنی برضرورت نفوذناپذیری در داده های بیمه ای، حفظ محرمانگی اطلاعات بیمه گذاران و تضمین پایداری فعالیت سامانه "سنهاب"، پشتیبانی این سامانه از پیمانکار بخش خصوصی به شرکت مذکور منتقل شد. ازاین رو بحث انتفاعی بودن "سامانه نگار" و یا تصدی گری بیمه مرکزی دراین زمینه موضوعیت ندارد بلکه صیانت از داده های جامعه بزرگ بیمه ای کشور و حفظ پایداری فعالیت سامانه های اطلاعاتی و عملیانی بیمه ای کشور هدف اصلی این دست از اقدامات است. شرکت دانش بنیان "آمیتیس" هم در همین راستا با به خدمت گرفتن و تجهیز نیروهای حرفه ای و پشتیبانی توانمند از جانب شرکت "سامانه نگار" با رعایت قوانین و مقررات مربوط خریداری شده است.

پیش از تاسیس شرکت "سامانه نگار" خیلی از بازیگران و ذینفعان صنعت بیمه بر لزوم تاسیس یک شرکت با امنیت بالا تاکید داشتند و معتقد بودند تداوم و توسعه کارهای فن آورانه به روش های گذشته، ضریب خطا را بالا برده و امنیت اطلاعاتی صنعت را با بحران جدی روبرو خواهد ساخت.

در حال حاضر شرکت "سامانه نگار" به لحاظ صیانت از اطلاعات بیمه گذاران و حفظ محرمانگی داده ها در بالاترین سطح ممکن عمل می کند و علاوه بر تسریع در عملیات بیمه گری در پیش گیری از وقوع تخلفات و تقلبات هم نقش غیرقابل انکاری را بر عهده گرفته است و با تکمیل سامانه های تخصصی مربوط این امر با گستره و عمق و کیفیت بسیار بالاتری عملیاتی خواهد شد.

ب) در مورد ادعای ثبت غیرقانونی شرکت "سامانه نگار" شایان ذکراست ثبت شرکت مذکور فرآیندهای قانونی ثبت شرکت ها در قوه محترم قضاییه را به طور کامل طی نموده است. قوه محترم قضاییه در زمینه ثبت شرکت ها، قوانین و مقررات و ملاحظات در ارتباط با قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را به دقت کنترل می کند که شرکت "سامانه نگار" هم از این قاعده مستثنی نبوده است و تمامی کنترل های مذکور در مورد این شرکت در جریان ثبت انجام پذیرفته است.

در ارتباط با ترکیب سهامداران سامانه نگار قابل ذکر است که ساختار سهامی شرکت مذکور به شکلی تنظیم شده که در شرایط متعدد و اتفاقات آینده، تمامی اطلاعات بااهمیت بیمه ای از گزند حوادث و ناپایداری ها مصون بماند که این مسئله علاوه بر حساسیت نهاد ناظر صنعت بیمه همواره مورد تاکید نهادهای امنیتی همچون ستاد پدافند غیرعامل هم بوده است.

علاوه بر این لازم به ذکر است که تمامی معاملات و کارهای بیمه مرکزی به صورت شفاف و تحت نظارت سازمان های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی انجام می شود و امکان معاملات و اقدمات فراقانونی در این سازمان از جهات مورد ادعا منتفی است.

ج) در رابطه با سوئیچ بیمه، یادآوری می شود که بر مبنای آئین نامه مصوب هرگونه ارتباط بین شرکتهای بیمه، نمایندگان و کارگزاران آنلاین صرفاً از راه سوئیچ بیمه باید صورت گیرد و مسئولیت طراحی و پیاده سازی آن هم بر عهده بیمه مرکزی گذاشته شده است.

سوئیچ بیمه دارای نقش تجاری یا تصدی گری نبوده و فقط نقش نظارتی و تسهیل گری دارد. از آنجائیکه عمده سرویسهای عرضه شده در این سوئیچ مبتنی بر ارتباط مستقیم با سامانه سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه) و اطلاعات ذی­قیمت آن است در انتخاب شرکت طرف قرارداد آن هم حساسیت های خاصی وجود دارد که موضوع هایی نظیر مناقصه یا مزایده منتفی است. البته شرکت سامانه نگار حامی بیمه و شرکتهای وابسته به آن مطابق با قوانین و مقررات حاکم و با دریافت مجوزها و تاییدیه های امنیتی لازم تاسیس شده اند و به همین خاطر برای اتصال به سامانه سنهاب و نگهداری و عرضه سوئیچ از صلاحیت کافی برخوردار می باشند.

در آخر تاکید می شود که تخطی از چارچوب های قانونی و آئین نامه های مصوب شورای عالی بیمه و قوانین بالادستی از خطوط قرمز نهاد ناظر صنعت بیمه بشمار می رود که این اصل در رابطه با تأسیس و فعالیت شرکت "سامانه نگار" و سایر شرکتهای وابسته به آن هم با دقت و حساست بالا رعایت شده است. انشالله با همدلی و هم افزایی بیشتر خانواده بزرگ صنعت بیمه و پرهیز از حاشیه سازی، این صنعت بتواند نقش تاریخی خویش را در گسترش امنیت، آرامش و اطمینان برای خانوارها و بنگاه های اقتصادی کشور عزیزمان ایفا نماید. در این میان امید است شرکتهای کارگزاری آن لاین هم که با مجوز بیمه مرکزی پا به عرصه کارهای بیمه ای گذاشته اند با عرضه توانمندی های فن آورانه وبا رعایت کامل مقررات همراه خانواده بزرگ صنعت بیمه گام بردارند. "

1401/04/11
19:48:42
0.0 / 5
814
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد