دکورپرداز
دکور پرداز

قیمت سازی در بازار مسکن تمام می شود؟

قیمت سازی در بازار مسکن تمام می شود؟

دکور پرداز: دولت در کنار اقداماتی مثل افزایش تولید مسکن و دو برابر کردن مبلغ وام اجاره، می خواهد جلوی قیمت سازی توسط برخی بنگاه ها و سامانه های اینترنتی آگهی مسکن را بگیرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، سال هاست که درباب عملکرد برخی مشاوران املاک که به گرانی مسکن دامن می زنند و هم چنین سایت ها و پلت فرم های فعال در بازار مسکن بحث و تبادل نظر می شود. یکی از چالش هایی که در این عرصه وجود دارد قیمت گذاری های گاهی بدون قاعده است. به صورتی که در مواردی دیده می شود قیمت یک آپارتمان به مراتب بیش از نرخ متعارف منطقه در سامانه های فروش مسکن عرضه می شود.
اخیرا سیدابراهیم رییسی ـ رئیس جمهور بر لزوم نظارت بر عملکرد سکوهای ارتباطی به منظور پیشگیری از سوداگری و قیمت سازی در بازار مسکن و اجاره بها تاکید کرده است.
بیشتر بخوانید
چهاردیواری، نرخ گذاری! در سالهای گذشته نشست هایی بین فعالان سایت های اینترنتی فروش مسکن، مشاوران املاک و دستگاههای نظارتی برگزار شد اما به نظر می آید نتایج قابل توجهی که بتواند بازار مسکن را از خطر لطمه های فضای سایبری مصون نگه دارد به دست نیامد. تنها در مواردی به عدم درج قیمت در آگهی های فروش مسکن بسنده شد که ثمره چندانی هم نداشت.
بخش قابل توجهی از آگهی های فروش مسکن در سایت های اینترنتی توسط مشاوران املاک درج می شود. با عنایت به اشراف واسطه های ملکی بر آخرین شرایط بازار مسکن و قیمت های هر منطقه این انتظار وجود دارد که مشاوران املاک بعنوان دلالت کننده و حلقه واسط بین خریدار و فروشنده در راستای کنترل و آرامش این بازار قدم بردارند.
دولت از اوایل ماه جاری برخورد با مشاوران املاک فاقد مجوز و کسانی که مرتکب تخلف می شوند را شروع کرده است. هم اکنون برخوردهای تعزیراتی در شهرهای تهران، پردیس و پرند در حال انجام می باشد.
البته مسئولان اتحادیه املاک، نقش مشاوران را در نوسانات بازار مسکن بی تاثیر می دانند. در این خصوص داود بیگی نژاد ـ نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک به ایسنا اظهار داشت: اگر فردی از اعضای صنف مشاوران املاک مرتکب تخلفی شود و شخصی از او به اتحادیه شکایت کند، اتحادیه به موضوع رسیدگی می کند. اگر تخلفات تکرار شود تنبیهات نیز متناسب با آن افزایش خواهد یافت. البته ما تابع قانون نظام صنفی هستیم و متخلفین بر همین مبنا تنبیه می شوند. ما حتی به خاطر پشتیبانی از مشاوران املاکی که عملکرد خوبی دارند و مردم از آنها راضی هستند خواهان این هستیم که تنبیهات افراد متخلف افزایش یابد.
از اوایل ماه جاری، بازار مسکن تحت تاثیر مولفه های اقتصادی گرفتار رکود و کاهش قیمت شده؛ به صورتی که نرخ های پیشنهادی در تهران گاهی تا ۲۵ درصد کاسته شده است. از طرفی دولت اقدامات ویژه ای را برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره بها در دستور کار دارد.
همچون این اقدامات می توان به افزایش عرضه از راه طرح نهضت ملی مسکن، مالیات خانه های خالی که مقرر است از ۱۵ شهریور اجرائی شود، امکان ارائه کد رهگیری رایگان برای موجران و مستأجران، افزایش وام ودیعه مسکن تا ۲۰۰ میلیون تومان و برخورد با بنگاه های فاقد مجوز و ساماندهی سایت های عرضه مسکن اشاره نمود.1402/03/21
10:07:38
0.0 / 5
345
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد