دکورپرداز
دکور پرداز

تورم فرانسه منفی شد!

تورم فرانسه منفی شد!

دكور پرداز: اقتصاد بلژیك بدترین عملكرد تاریخ معاصر خویش را تجربه نمود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از مرکز آمار فرانسه، نرخ تورم فرانسه در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به منفی ۰.۲ درصد کاهش پیدا کرده که این نرخ تورم، کمترین تورم ثبت شده از ماه آگوست سال ۲۰۱۶ تابحال بوده است.
مهم ترین عامل کاهنده نرخ تورم طی این مدت مربوط به بخش انرژی بوده است که در آن تورم از منفی ۸.۶ درصد به منفی ۱۱ درصد کاهش یافته است. در میان سایر بخش های هم نرخ تورم مواد غذایی با ۰.۶ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۳.۷ درصد رسیده ولی تورم بخش خدمات از ۰.۶ درصد در ماه قبل به یک درصد افزوده شده است.
متوسط نرخ تورم فرانسه در بازه زمانی ۱۹۵۸ تا ۲۰۱۹ برابر با ۴.۳۵ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۵۸ با ۱۸.۸ درصد و کمترین نرخ تورم ثبت شده هم تورم منفی ۰.۷ درصدی ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ بوده است.
بر اساس ماهانه هم تورم فرانسه در ماه مارس صفر درصد اندازه گیری شده که نسبت به تورم ثبت شده ماه قبل تغییری نکرده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به علت نوسانات آنها در نظر نمی گیرد در ماه مارس به ۰.۲ درصد رسیده است.
از طرفی انتشار کرونا بر عملکرد اقتصادی دیگر کشور فرانسوی زبان یعنی بلژیک هم تأثیر گذاشته؛ تا جایی که در سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد بلژیک ۳.۶ درصد کوچک تر شده است که ۴.۱ درصد کمتر از رشد ثبت شده در فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی ثبت شده در طول تاریخ مدرن اقتصادی این کشور است.
در میان بخش های مختلف، رشد بخش مخارج خانوار منفی ۶.۵ درصد اندازه گیری شده و مخارج دولتی هم ۳.۱ درصد کاهش داشته است.
علاوه بر بخش های مختلف اقتصادی، تجارت خارجی بلژیک هم تحت تأثیر انتشار کرونا قرار گرفته و هم صادرات و هم واردات در مقایسه با سه ماهه پایانی سال کاهش محسوسی داشته است.1399/03/11
13:25:42
5.0 / 5
2906
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد