دکورپرداز
دکور پرداز
سال گذشته؛

نیروگاه های خصوصی 53 میلیارد کیلووات ساعت برق در بورس فروختند

نیروگاه های خصوصی 53 میلیارد کیلووات ساعت برق در بورس فروختند

به گزارش دکور پرداز، مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: سال قبل صنایع کشور5۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مورد نیاز خودرا از نیروگاههای خصوصی در بورس انرژی و معاملات دو جانبه تامین کردند.به گزارش دکور پرداز به نقل از توانیر، بهروز احمدی حدید با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حضور مشترکان بالای یک مگاوات در معاملات خارج از بازار از طرف وزیر نیرو در اوایل سال گذشته، اظهار داشت: حجم معاملات این بازار از حدود ۱۱ درصد در سال ۱۴۰۱ به حدود ۱۴.۵ درصد در آخر سال ۱۴۰۲ بالا رفته است.
مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران اضافه کرد: میزان معاملات روندی بطورکامل صعودی دارد به صورتی که در ماه های بهمن و اسفند ۱۴۰۲ سهم معاملات صنایع در بورس انرژی به حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد.
احمدی حدید با تبیین وضع موجود گردش نقدینگی صنعت برق در ضمن سالهای قبل و بیان نقاط ضعف و قوت آن بر تصمیم وزارت نیرو بر ضرورت تغییر روند جاری گردش نقدینگی تاکید نمود.
وی در ادامه به تشریح مدل جدید روابط مالی و گردش نقدینگی در شرکت های توزیع پرداخت که برمبنای آن سیستم اختصاص منابع بازبینی شده و ذی نفعان زنجیره تامین برق می توانند سهم خود از منابع واریزی به حساب مدیریت منابع را بصورت منظم و در یکشنبه هر هفته دریافت نمایند. در این ساز و کار شرکت های توزیع هزینه های جاری خودرا برمبنای میزان وصول مطالبات و برمبنای ضرایب اعلامی وزارت نیرو بصورت هفتگی دریافت می کنند. باقیمانده منابع موجود در حساب متمرکز نیز بعد از کسر تعهدات قانونی توسط توانیر، به حساب خرید برق شرکت های توزیع واریز می شود که باید نسبت به خرید برق بوسیله بورس انرژی (معاملات سلف یا فیزیکی) اقدام نمایند.
احمدی حدید با اشاره به این که بخش عمده ای از درآمد فروش برق نیروگاه ها بوسیله بورس انرژی واریز خواهد شد، اضافه کرد: ظرفیت تزریق نقدینگی در حساب خرید برق شرکت های توزیع بین ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که باتوجه به حضور صنایع بالای یک مگاوات در بورس انرژی با مصرفی در حدود ۱۰۰ میلیارد کیلووات ساعت، انتظار می رود بیش از ۶۰ درصد از مصرف کشور در سال ۱۴۰۳ بوسیله بورس انرژی تامین شود.
مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود: شرکت های توزیع موظفند به شرکت مدیریت شبکه برق ایران برای خرید برق مورد نیاز خود (که در بورس خریداری نشده است) وکالت می دهند تا در صورت عدم خرید برق طی بازه زمانی معین، مانده حساب شرکت های توزیع در بورس را برداشت و به حساب تولیدکنندگان برق حاضر در بازار عمده فروشی واریز نماید.
وی افزایش سهم معاملات بورس انرژی به ۳۰ درصد امسال و ۶۰ درصد تا انتهای سال ۱۴۰۶ را از احکام قانونی پیش بینی شده در برنامه هفتم عنوان نمود و اشاره کرد که پیش بینی می شود امسال حداقل تا ۴۵ درصد برنامه مذکور محقق شود.
مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: سال قبل صنایع کشور بیش از ۵۳ میلیارد کیلووات ساعت برق مورد نیاز خودرا از نیروگاههای خصوصی در بورس انرژی و معاملات دو جانبه تامین کردند.


منبع:

1403/01/29
14:02:15
0.0 / 5
345
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد