دکورپرداز
دکور پرداز

علل افزایش قیمت اوراق مسكن

علل افزایش قیمت اوراق مسكن

به گزارش دكور پرداز قیمت هر برگ تسهیلات مسكن در سال جدید افزایش قابل ملاحظه ای داشته و در فروردین و اردیبهشت سال جاری به ۸۰ هزار تومان رسیده كه نسبت به ابتدای اردیبهشت ماه افزایش دو برابری داشته است. اتفاقی كه فرابورس علت آنرا افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات مسكن و همینطور روزهای پرمعامله بازار مسكن می داند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مروری بر قیمت اوراق مسکن نشان داده است که قیمت این اوراق از آغاز اردیبهشت ماه سالجاری تابحال افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. براین اساس و طبق آخرین قیمت ها زوج های تهرانی برای تهیه وام ۲۴۰ میلیونی مسکن و جعاله هم اکنون باید ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند در حالیکه این میزان در ابتدای اردیبهشت ماه ۲۲ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان بود. به عبارت دیگر قیمت اوراق مسکن در ۴۰ روز بیشتر از ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته است.
در این راستا و بر مبنای اطلاعاتی که فرابورس در اختیار ایسنا قرار داده است از آن حکایت می کند که در اسفندماه سال ۱۳۹۸ با افزایش تقاضا برای دریافت تسهیلات مسکن قیمت اوراق به حدود ۶۰ هزار تومان رسید، اما دلیل قیمت های بالای این روزها هم این است که معمولا ماه های اردیبهشت، شهریور و اسفندماه بازه های زمانی پرمعامله در بازار مسکن به حساب می آید هر چند در بعضی سال ها با عنایت به شرایط اقتصادی و تاثیرگذاری بازارهای رقیب بازه های سنتی رونق مسکن تغییر کرده است.
این اطلاعات می گویند افزایش سقف وام جعاله از ۲۰ به ۴۰ میلیون تومان هم انگیزه خرید اوراق تسهیلات مسکن و افزایش تقاضا و قیمت آنرا به دنبال داشته است. بر این اساس فرابورس نخستین تسه سال ۱۳۹۹ با گشایش نماد تسه ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در فروردین ماه امسال) در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ را شروع کرد که این قیمت هم با میانگین ۴۶ هزار و ۳۶۰ تومان کشف شد.
بر طبق این گزارش شورای پول و اعتبار در سوم دیماه سال قبل افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم، استفاده از تسهیلات مسکن را تصویب کرد. این تسهیلات در تهران به صورت انفرادی تا ۱۰۰ میلیون تومان و برای زوجین تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. همینطور این نوع وام در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت هم به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین تا ۱۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری تا ۶۰ میلیون تومان به صورت فردی و ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجین افزایش یافته است.
برپایه مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات جعاله از محل منابع داخلی بانک ها توسط بانک مسکن و بانکهای تجاری (شامل تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم و بدون سپرده) تا مبلغ ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت وام جعاله قبلا ۲۰ میلیون تومان بود.1399/03/18
21:32:57
5.0 / 5
2791
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد