دکورپرداز
دکور پرداز
در گزارش دكور پرداز مطرح شد

فروش اوراق، بهترین راه رفع كسری بودجه

فروش اوراق، بهترین راه رفع كسری بودجه

دكور پرداز: عضو انجمن اقتصاد اسلامی اعتقاد دارد باآنكه هم اكنون بهترین روش برای رفع كسری بودجه دولت، روی آوردن به فروش اوراق بدهی است، اما اجرای این روش ملاحظاتی دارد كه در اجرا باید مورد دقت قرار گیرد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، یکی از مسائلی که در یک سال گذشته، هم کارشناسان و هم مقامات مسئول بر آن صحه گذاشته و خواستار عرضه چاره برای آن شده اند، کاهش شدید درآمدهای نفتی دولت به علت تحریم های ظالمانه آمریکا و بروز چالش کم سابقه تأمین مخارج دولت می باشد.
از طرف دیگر، نرخ تورم ۴۱ درصدی این نگرانی را به وجود آورده که تأمین این کسری بودجه از محل افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی، سبب ساز تشدید تورم شود.
از همین رو انتشار اوراق قرضه دولتی به عنوان یکی از راهکارهای کم اسیب جبران کسری بودجه مورد تاکید کارشناسان اقتصادی و مورد توجه دولت قرار گرفت.
موضوعی که سبب شد تا در قانون بودجه سال جاری هم یکی از طریق های تأمین اعتبار، فروش اوراق بدهی از جانب دولت پیشبینی شود. در این قانون، ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت از محل فروش اوراق در نظر گرفته شده است؛ این در شرایطی است که اردیبهشت ماه سال جاری هم در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان دیگر هم به آن اضافه گردید که نهایتاً سال جاری دولت می تواند تا سقف ۲۳۰ هزار میلیارد تومان، اوراق بدهی به فروش برساند.
کارشناس اقتصادی: ملاحظاتی که دولت در فروش اوراق بدهی باید داشته باشد
در همین ارتباط، علی صادقی همدانی کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: کلیت ایده انتشار اوراق بدهی جهت تأمین مالی کسری بودجه دولت به لحاظ نظری بسیار مفید می باشد. یعنی اگر بتوان مکانیزم های بازار اولیه و ثانویه را در عمل پیاده سازی کرد به نحوی که دولت به میزان کسری بودجه، اوراق بدهی بفروشد، می توان کسری بودجه دولت را به جای اینکه از محل افزایش پایه پولی و افزایش نقدینگی جبران کرد، از محل ایجاد جریان مستمر بدهی جبران نمود.
وی اضافه کرد: اوراق بدهی بدون اینکه تقاضای کل از محل افزایش نقدینگی افزایش پیدا کند، ترکیب تقاضای کل را تغییر می دهد. بنابراین از پولی شدن کسری بودجه و تبعات تورمی آن جلوگیری می کند.
عضو انجمن اقتصاد اسلامی افزود: اما با عنایت به شرایط خاص اقتصاد ایران در این خصوص محدودیت ها و ملاحظاتی وجود دارد که در اجرا باید مورد دقت و نظارت کامل قرار گیرد.
رشد ۱۵۰ درصدی بورس و ۱۰۰ درصدی سکه در ۳ ماهه ۹۹
وی سپس به تشریح این ملاحظات پرداخت و اظهار داشت: نخست آنکه، در سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ شاخص بورس رشد ۱۵۰ درصدی و سکه رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. انتظارات عاملان اقتصادی با عنایت به بازدهی بازارهای سرمایه، طلا و ارز بگونه ای شده که حضور سرمایه گذاران در بازار اوراق بدهی با تردید مواجه می باشد.
صادقی همدانی خاطرنشان کرد: در شرایطی که بازدهی بازار بورس و طلا و … بسیار بالا رفته آیا دولت می تواند اوراق بدهی خود با بازدهی سالانه حدود ۱۵ درصد را به میزان کسری بودجه به فروش برساند؟ معتقدم حتی انتشار اوراق با سررسید کوتاه مدت هم نمی تواند پاسخ مناسبی برای این سوال باشد و به نظر می آید عوامل رفتاری و انتظارات عاملان بازار در این خصوص باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته و مدیریت شود.
دولت مراقب افتادن در تله بازی پانزی با اوراق بدهی باشد
به گفته این کارشناس اقتصاد پولی و مالی، دومین خطر بالقوه ای که در شرایط فعلی اقتصاد ایران، بازار اوراق بدهی را تهدید می کند، وقوع بازی پانزی (Ponzi game) است.
این اقتصاددان اضافه کرد: بازی پانزی به این مفهوم است که اگر به هر علتی دولت نتواند اوراق بدهی دوره قبل را از محل درآمد حاصل از فروش اوراق بدهی دوره جدید تسویه کند مشکل تشدید می شود و ارزش واقعی بازدهی اوراق به علت تورم ناشی از پولی شدن کسری بودجه کاسته می شود. در دوره های بعدی دولت برای جبران این کاهش مجبور می شود بازدهی اوراق را افزایش دهد و به بیان ساده این خطر وجود دارد که بدهی دولت هر روز سنگین تر شود.
اهمیت توجه به بهبود فضای کسب و کار در کنار فروش اوراق بدهی
عضو انجمن اقتصاد اسلامی، سومین مورد از ملاحظات فروش اوراق بدهی را اینگونه توضیح داد: کنترل تورم مستلزم یک نگرش نظام مند و سازگار در مورد سیاست های ارزی، پولی و مالی است.
وی افزود: به نظر می آید سیاستگذار باید در کنار تشکیل بازار اوراق بدهی برای تأمین کسری بودجه، به بهبود وضعیت تراز پرداخت ها و سیاست پولی هوشمندی که نسبت به ادوار تجاری (دوره های رونق و رکود اقتصادی) انعطاف داشته باشد، اهتمام ورزد.
صادقی همدانی تاکید کرد: برای بهبود وضعیت تراز پرداخت ها لازم است خالص حساب جاری افزایش پیدا کند که توجه ویژه به مزیت های اقتصاد و سیاست های طرف عرضه از قبیل رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار را می طلبد.
تراز ورود و خروج ارز به کشور به سود ورود، مثبت شود
وی با تاکید بر اینکه باید فرار سرمایه از اقتصاد کشور متوقف شده و سرمایه خارجی جذب شود، بیان داشت: بهبود وضعیت تراز پرداخت ها سبب می شود ارزی که وارد کشور می شود بیشتر از ارزی باشد که از آن خارج می شود و از این طریق فراوانی پول های خارجی نسبت به ریال افزایش پیدا کند. توجه به سیاست های طرف عرضه از آنجایی اهمیت دارد که اقتصاد ایران گرفتار رکود تورمی است و توجه صرف و یکجانبه به تورم نباید سبب کم توجهی به رفع رکود و موانع تولید شود.


منبع:

1399/04/28
13:08:52
5.0 / 5
2385
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد