دکورپرداز
دکور پرداز

چرا توزیع مجانی قیر فسادزاست؟

چرا توزیع مجانی قیر فسادزاست؟

به گزارش دكور پرداز درحالیكه نمایندگان مجلس توزیع مجانی قیر را تصویب كرده اند، كارشناسان اقتصادی نسبت به فسادزابودن این طرح اخطار می دهند، چونكه واحدهای ریالی در كمك هایی كه به صورت كالا صورت می گیرد، درنظر گرفته نمی گردد.  همچنین، به اعتقاد آنها اگر توزیع قیر پولی شود و پول آن به دستگاه مورد نظر داده شود، از نظر محاسبات ملی، قیمت تمام شده پروژه، پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی به صرفه تر است.


لطفعلی بخشی در گفتگو با ایسنا درباره توزیع مجانی قیر، اظهار نمود: یکی از مصیب هایی که زمینه را برای رانت و فساد ایجاد می کند، کمک هایی است که به صورت کالا صورت می گیرد زیرا، واحدهای ریالی آنها در قیمت تمام شده کالا درنظر گرفته نمی گردد.
وی ادامه داد: به جای اینکه توزیع قیر را مجانی کنید، می توانید قیر را در اختیار دستگاه های دولتی قرار دهید و متقاضیان از آن دستگاه قیر را خریداری کنند. توزیع مجانی قیر در سال های گذشته رانت و فساد گسترده ای را بوجود آورده است.
این کارشناس اقتصادی افزود: یکی از اشکالات هم اکنون این است که مسیرها فسادزاست که باید زمینه آن از بین برود. اگر توزیع قیر را پولی کنید و پول آنرا به دستگاه مورد نظر بدهید، از نظر محاسبات ملی، قیمت تمام شده پروژه، پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی به صرفه تر است.
بخشی در قسمتی دیگر از صحبت های خود تصریح کرد: راه های شهری و روستایی تنها به قیر نیاز ندارند بلکه به شن، ماسه، ماشین آلات و... هم احتیاج دارد بنابراین، چرا فقط قیر مجانی توزیع شود که نشان دهنده این است که در این توزیع رانت وجود دارد.
همچنین، میثم هاشم خانی - یک کارشناس اقتصادی دیگر - طرح قیر مجانی را خواهرخوانده طرح هایی همچون دلار ۴۲۰۰ تومانی، سکه طلای دولتی و لاتاری خودرویی دانست که همگی مصداق یارانه سیاه هستند.
او در آخر سخنانش با ابراز امیدواری از اینکه طرح توزیع مجانی قیر اصلاح گردد، اظهار داشت: اگر این طرح اصلاح نشود، باید منتظر تولید ده ها سلطان قیر باشیم که بدنامی بزرگی برای مجلس خواهد بود.1399/05/04
23:23:01
5.0 / 5
2306
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد