دکورپرداز
دکور پرداز

در سلیمانیه چه خبر است؟

در سلیمانیه چه خبر است؟

دكور پرداز: خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی وضعیت بازار ارز همسایه غربی ایران پرداخت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، تجارت ارز و معامله دلار و ریال ایران در منطقه عراق کردستان یک تجارت بزرگ بوده است. با این وجود با شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها، مبادلات ارزی بین دو کشور گرفتار مشکلاتی شده است. خبرگزاری فرانسه با این مقدمه راجع به بازار ارز سلیمانیه می نویسد: به دنبال کاهش ارزش ریال، خیلی از عراقی ها نسبت به خرید آن اقدام نمودند و تجارت ریال و دلار بعنوان یک گزینه مطلوب در شرایط مالی بحرانی کنونی مورد استقبال آنها قرار گرفت.
عراق حالا با یکی از سخت ترین بحران های اقتصادی معاصر خود روبه رو شده و کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، درآمدهای دولت را شدیدا کاهش داده است. انتظار می رود در نتیجه این وضعیت، دولت عراق سیاست های ریاضتی را تشدید کند.
این خبرگزاری در ادامه به نقل از یک معامله گر عراقی می افزاید: از زمان شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی بعد از آن، خیلی از کسانی که نتوانستند به کار خود برگردند مبادرت به خرید ریال ایران کردند.
باتوجه به ثبات نسبی نرخ برابری دینار عراق در مقابل دلار آمریکا، معامله گران عراقی با معامله ریال امیدوارند تا بتوانند از نوسانات نرخ ارز سود خوبی کسب کنند. باتوجه به وجود دو شهر مقدس کربلا و نجف در جنوب عراق که برای شیعیان مقدس است، هر ساله میلیون ها شیعه که عموما ایرانی هستند روانه عراق می شوند و با خود برای تجارت و خرید، ریال می آورند. طی سال های اخیر این بازدیدکنندگان حدود پنج میلیارد دلار به عراق آوردند که باتوجه به نقش بالای گردشگری مذهبی از درآمدهای توریستی عراق، برای این کشور مهم است. این حجم توریست مذهبی همین طور موجب ایجاد صدها هزار شغل در عراق شده و طبق داده های رسمی، ۲.۵ درصد تولید ناخالص داخلی عراق از این محل به وجود آمده است.
با این وجود تحریم های آمریکا بعد از خروج از برجام و دشواری های اقتصادی ایجادشده ناشی از آن، موجب کاهش ورود گردشگران ایرانی به عراق شده و با شیوع کرونا، این روند تشدید شده است. طبق پیشبینی صندوق بین المللی پول، هم ایران و هم عراق با شرایط دشواری روبرو خواهند بود و رشد هر دو کشور منفی خواهد شد. شمار زیادی از عراقی ها هنوز به امید تغییر شرایط و افزایش ارزش ریال، به معامله گران ارزی مراجعه و مبادرت به خرید ریال می کنند.
منبع:

1399/05/16
22:52:37
5.0 / 5
2243
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد