دکورپرداز
دکور پرداز
چرا شاخص امروز هم منفی بود؟

بازار همچنان تحت تاثیر حواشی دارا دوم است

بازار همچنان تحت تاثیر حواشی دارا دوم است

دكور پرداز: كارشناس بازار سرمایه علت تداوم منفی بودن بازار درمعاملات امروز بورس را اثرگذار بودن بی اعتمادی سرمایه گذاران به خاطر حواشی هفته گذشته پیرامون عرضه دارا دوم و اختلالات هسته معاملات عنوان نمود.


مجتبی معتمدنیا در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره علت افت شدید شاخص کل بورس در معاملات امروز گفت: اگر بخواهیم دلیل اصلاح بازار و ریزش قیمت ها را جمع بندی نماییم باید مجموعه ای از عوامل با وزن و میزان تأثیرگذاری متفاوت مانند اختلال در هسته معاملات، اشتباه یکی از کارگزاری های بزرگ در توقف معاملات سهامداران این کارگزاری و همین طور اشتباه دولت در هفته گذشته در انتشار خبر توقف عرضه دارا دوم اشاره نمود.
وی افزود: علت اصلی این مساله رشد سریع نمادهای شاخص ساز در هفته های گذشته بود؛ و همین طور شرکت هایی که قرار بود سهام آنها در ETF دوم ارائه شود رشد کردند که با خلف وعده دولت با عرضه این صندوق، شاهد اصلاح قیمت سهام این نمادها بودیم.
کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در هفته های گذشته سرمایه گذاران با عدم اعتماد بازار نسبت به بدقولی دولت مواجه گشتند، عامل دوم نیز می تواند عدم توسعه سخت افزاری بازار شامل اختلال در هسته معاملات به همراه ضعف خدمات دهی کارگزاری ها باشد.
به گفته معتمدنیا، رشد نقدینگی ورودی به بازار با خدمات کارگزاری ها و هسته معاملات همسان نیست و در نتیجه یک کارگزاری به آسانی می تواند دسترسی سرمایه گذاران به خرید و فروش معاملات را متوقف کنند.
وی افزود: مقرر است از فردا مصوبه جدید سازمان بورس در خصوص کاهش ارزش وجه تضمین کارگزاری ها نزد سازمان بورس اجرایی شود. از همین رو یکی از کارگزاری های بزرگ که امروز سبب توقف معاملات شد با دستکاری در سامانه معاملاتی خود یک روز زودتر از ابلاغ بخشنامه سبب ریزش شاخص در معاملات شد. وقتی دو یا سه کارگزاری به حدی قدرتمند می شوند که می توانند جلوی سفارش گیری سهامداران را بگیرند این اتفاقات پیش می آید.
وی اضافه کرد: در زمانی که سازمان بورس اجازه فعالیت شرکت های کارگزاری جدید به بازار را صادر نکرد معدود کارگزاری های موجود توانستند قدرت یافته و این اعمال قدرت ها در چنین وضعیت هایی خودرا نمایان می کند. کارگزاری های بزرگ جزو اصلی ترین نهادهایی هستند که به همراه کانون کارگزاران بورس برای عدم صدور مجوز جدید به سازمان بورس فشار وارد می کنند.
معتمدنیا اشاره کرد: اصلاحی که امروز به بازار وارد شد اتفاق چندان بد و بزرگی نیست و اتفاق بدتر از آن عدم اعتماد سهامداران و سرمایه گذاران به تصمیمات دولت در تصمیم گیری های بعدی است که با عدم عرضه دارا دوم در زمان اعلام شده این بی اعتمادی افزایش پیدا کرد. یکی از اصلی ترین اصول بازی دولت در بازار سرمایه در صورتیکه ادعای پشتیبانی از آنرا دارد انجام بموقع تعهدات است. تصمیمات یک شبه علاوه بر اینکه اعتماد سرمایه گذار را سلب می کند در جلب مجدد اعتماد تأثیر گذار بوده و زمان زیادی می گیرد.
کارشناس بازار سرمایه با اعلان اینکه اتفاقی که در عرضه دارا دوم رخ داد ناهماهنگی نبود بلکه یک هماهنگی عامدانه بین وزارت نفت و وزارت اقتصاد برای عدم عرضه آن بود، اظهار داشت: سودی که دولت از این اقدام می برد اولاً جلوی رشد سریع و تیز شاخص گرفته می شود، ثانیاً هشداری به مردم بود که اگر زمانی شاهد افت سنگین بازار بودیم دولت از قبل اعلام نموده باشد این بازار (بورس) بازاری ریسک پذیر است و شاهد اعتراض سهامداران نباشیم.
به گفته معتمدنیا این در حالیست که برداشت دولت از این اقدام اشتباه است و باید این مساله را در نظر بگیرد اگر مثلاً ۳۰ درصد بازار افت کند نقدینگی که از آن خارج و به بازارهای موازی وارد می شود، می تواند سایر بازارها را گرفتار چالش کند.


منبع:

1399/05/26
14:01:14
5.0 / 5
2153
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد