دکورپرداز
دکور پرداز

صعود وال استریت

صعود وال استریت

فاكتورهای بورسی آمریكا صعود كردند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، در شرایطی که به عقیده خیلی از کارشناسان بعید است دموکرات ها اجازه اجرائی شدن یک بسته حمایتی دیگر را به دولت ترامپ بدهند، ژانت یلن- رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا در دوان ریاست جمهوری اوباما، اجرائی شدن این بسته حمایتی را به نفع احیای اقتصاد این کشور دانسته و گفته است: بانک مرکزی همین حالا هم برای تقویت رشد اقتصادی کارهای خیلی زیادی انجام داده است اما کنگره هم باید کمک بیشتری کند.
یلن در ادامه سخنان خود، کرونا را یک ضربه سنگین به اقتصاد معرفی نمود و اضافه کرد: چون این وضعیت غیرعادی است در نتیجه باید حمایت مالی غیرعادی هم از اقتصادمان انجام دهیم.
کشمکش بر سر چگونگی و میزان بسته حمایتی جدید در مقابل کرونا در آمریکا هنوز ادامه دارد و روند معاملات را تحت تاثیر قرار داده است. نانسی پلوسی- رئیس کنگره از ترامپ خواسته است تا در خواسته های خود تجدید نظر کند. با این وجود کارشناسان معتدند بعید است دموکرات ها اجازه اجرائی شدن این بسته را در استانه انتخابات بدهند. از طرفی در مجلس سنا، میچ مک کانل- رئیس این مجلس از ارائه بسته پیشنهادی جمهوری خواهان تا هفته آینده آگاهی داده اند.
در اروپا هنوز انگلیس و اتحادیه اروپا نتوانسته اند به توافقی بر سر چارچوب روابط آینده خود دست یابند. دومنیک راب- وزیر خارجه انگلیس در اظهاراتی با انتقاد از مقامات اتحادیه اروپا گفته است که مواضع بروکسل موجب ناامیدی لندن شده است. همین طور بعضی از منابع خبری از احتمال استعفای بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس تا یک ماه آینده آگاهی داده اند. پیش از این کارشناسان اقتصادی بانک گلدمن ساکس در تحلیلی با هشدار نسبت به عواقب شدید شکست مذاکرات برگزیت برای اقتصاد انگلیس نوشته بودند: اگر انگلیس و اتحادیه اروپا بدون دستیابی به توافقی مشخص به قوانین سازمان تجارت جهانی رجوع کنند، اقتصاد انگلیس گرفتار نتایج سنگینی خواهد شد که تبعات آن احیانا دو تا سه برابر بیشتر از نتایج کرونا خواهد بود.
اتحادیه اروپا تا حالا با خیلی از درخواست های انگلیس برای دسترسی به بازارهای خود مخالفت کرده است و این اتفاق در شرایطی می افتد که طرف انگلیسی خواهان امضا یک توافق تجارت آزاد مشابه توافق اتحادیه اروپا با کانادا و برخی دسترسی های بیشتر شده است. انگلیس تا حالا با ژاپن پیمان تجارت آزاد امضا کرده و به دنبال امضای پیمان مشابهی با آمریکا، هند و اتحادیه اروپا است.
میزان رشد بخش خرده فروشی آمریکا که بار اصلی رشد اقتصادی این کشور را به دوش می کشد در ماه سپتامبر به بالاترین سطح سه ماه اخیر خود رسیده است و این مساله می تواند بیان کننده به حرکت درآمدن موتور رشد اقتصادی این کشور باشد. در عین حال هنوز سرمایه گذاری ها خصوصاً در بخش های تولیدی با سطوح پیش از بحران کرونا فاصله بسیاری دارد و این نشان داده است که از نظر خیلی از فعالان اقتصادی، فاصله بسیاری تا سطح ایده آل باقی مانده است. همین کاهش سرمایه گذاری ها خودرا به شکل رشد منفی غیرمنتظره بخش تولید در ماه قبل نشان داده بود. بانک جی پی مورگان- بزرگ ترین بانک آمریکایی نسبت به تداوم روند افزایشی بخش خرده فروشی در ماه های پایانی سال ابراز امیدواری کرده است.
ریچارد کلاریدا- قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا - با اشاره به نتایج وسیع ویروس کرونا بر روی اقتصاد این کشور گفته است: بیرون آمدن از این چاله طول خواهد کشید، شاید یک سال زمان لازم باشد تا سطح تولیدات ناخالص داخلی مان به پیش از آغاز بحران برگردد. وی مسیر احیای اقتصاد را طولانی و دشوار دانست و اضافه کرد: برای بازار کار شاید حتی زمان بیشتری لازم باشد تا همه چیز به حالت قبل برگردد.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصاد جهانی با اشاره به شیوع گسترده کرونا و نتایج آن روی کسب و کارها و تجارت اعلام نمود انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی ۱۸۹ کشورهای جهان امسال به منفی ۴.۴ درصد برسد که بااینکه ۰.۸ درصد بیشتر از برآورد قبلی است اما در صورت تحقق، بدترین عملکرد از زمان بحران مالی بزرگ دهه ۱۹۳۰ تا حالا خواهد بود.
در خبری امیدوارکننده برای وال استریت، شاخص خوش بینی اقتصادی آمریکا در ماه اکتبر به ۵۵.۲ واحد رسیده که این رقم ۷.۲ واحد بیشتر از رقم ثبت شده در ماه قبل است. همین طور شاخص سیاست گذاری فدرال نیز بالاترین جهش ماهانه خود طی ۱۳ ماه اخیر را تجربه کرده است و این مساله می تواند به صورتی بیان کننده خوش بینی فعالان اقتصادی به افزایش شتاب رشد اقتصادی آمریکا در ماه های پایانی سال باشد هر چند که ثبت رشد منفی برای مجموع سال ۲۰۲۰ در این کشور حدودا اجتناب ناپذیر خواهد بود.
تا حالا بیش از ۴۰ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۷۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۴۰۷ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۲۵ هزار و ۹۳۷ نفر، برزیل با ۱۵۴ هزار و ۳۲۷ نفر، هند با ۱۱۵ هزار و ۹۴۸ نفر، مکزیک با ۸۶ هزار و ۳۳۸ نفر و انگلیس با ۴۳ هزار و ۹۶۷ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۰۸.۷۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۴۷ درصد صعود تا سطح ۳۴۴۳.۱۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۳ درصد افزایش در سطح ۱۱ هزار و ۵۱۶.۵۰ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۸۸۹.۲۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۹۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۷۳۶.۹۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۰۱ درصدی در سطح ۴۹۲۹.۲۷ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۹۸ درصد بالا رفت و به ۶۹۲۷.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۴۴ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۵۶۷.۰۴ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۱ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۵۶۹.۵۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۹۳.۴۷ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۲ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۱۸۴.۵۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها افزایشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۵۴ درصد افزایش به ۴۱.۴۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۳۸ درصدی به ازای ۴۲.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۱۷ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۷.۵۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۴.۸۰ دلار مبادله شد.1399/07/30
12:54:18
5.0 / 5
1588
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد