دکورپرداز
دکور پرداز

صعود جهانی دلار

صعود جهانی دلار

شاخص دلار صعود نیرومندی را تجربه نمود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، سرعت نگران کننده انتشار کرونا بخصوص در اروپا بار دیگر معامله گران را به وحشت انداخته و الان زمزمه هایی از بازگشت قرنطینه های سراسری در قاره سبز به گوش می رسد. در آمریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش شده و شمار قربانیان هم باردیگر در حال بازگشت به پیک های ثبت شده قبلی است. پیش از این سازمان بهداشت جهانی با دعوت از کشورهای جهان برای همکاری با یکدیگر اخطار داده بود تاخیر در توسعه واکسن می تواند شمار قربانیان را تا دو میلیون نفر هم افزایش دهد.
در شرایطی که کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا از استفاده حداکثری از ابزارهای در اختیار این بانک برای تقویت طرف تقاضا و رشد اقتصادی خبر داده، مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی ناامیدکننده اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسیده که این نرخ تورم در فاصله بسیاری از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همینطور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.
دانشگاه آکسفورد که هم اکنون یکی از پیشروترین مراکز علمی جهان در مقابله با ویروس کرونا به حساب می آید از رضایت بخش بودن نتیجه اولیه آزمایش واکسن ساخت خود بر روی افراد میانسال و سالمند اطلاع داده هر چند که اعلام نموده است هنوز برای تعمیم استفاده از این واکسن روی همه مردم جهان اطمینان خاطر وجود ندارد و احتیاج به آزمایش های بیشتری است. جهش های ژنتیکی ویروس کرونا و رفتار متفاوت آن در نقاط مختلف جهان رسیدن به نسخه ای واحد برای مقابله با آنرا بسیار دشوار ساخته است.
با وجود ادعاهای قبلی ترامپ و برخی مقامات دولت وی در توزیع واکسن کرونا تا قبل از انتخابات، به نظر نمی رسد تا آخر سال خبری از واکسن کرونا باشد بخصوص آن که هنوز نتایج استفاده از نمونه های اولیه در مقیاس وسیع مشخص نشده است. آماده نشدن واکسن مقابله با کرونا در شرایطی رخ می دهد که مبتلا شدن به کووید-۱۹ همزمان با شروع فصل سرما در خیلی از کشورهای جهان به سطح نگران کننده ای رسیده و این مسئله سبب بازگشت بعضی از محدودیت ها شده است. وضعیت بخصوص در اروپا هشدارآمیز است و فعالان بازار نگران اند ضربه دیگری به پیکر کم جان اقتصاد این کشورها وارد شود. لهستان، مجارستان و جمهوری چک از رکوردشکنی تعداد مبتلایان روزانه به کرونا اطلاع داده اند و در ورشو- ساعت مجاز برای حضور مردم در فروشگاه ها محدود شده است.
تابحال بیشتر از ۴۴ میلیون و ۶۰۱ هزار و ۷۷۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۱۷۶ هزار و ۶۷۸ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۳۲ هزار و ۷۰۹ نفر، برزیل با ۱۵۸ هزار و ۱۰۱ نفر، هند با ۱۲۰ هزار و ۵۲۴ نفر، مکزیک با ۸۹ هزار و ۸۱۴ نفر و انگلیس با ۴۵ هزار و ۶۷۵ نفر بوده است.
فضای ریسک بر سر بازارهای ارز بیشتر از پیش تشدید شده است. معامله گران نگران اند فضای تنش بین آمریکا و شرکای تجاری بزرگش تا قبل از انتخابات روی دور تند افزایشی باشد و این مسئله بیشتر از پیش فشار روی اقتصاد جهانی را که به علت کرونا با مشکلات زیادی روبروست، تشدید کند. دور جدید این اختلافات بخصوص در حوزه سرمایه گذاری و ارز برجسته شده است.
آن طور که روزنامه دولتی ساوث چاینا مورنینگ پست گزارش داده، چین امکان دارد تنوع بخشی به ذخایر ارزی خویش را با هدف کاهش وابستگی اقتصاد خود به دلار و صدمه پذیری کمتر از تحریم های احتمالی آمریکا در آینده تشدید کند. آمارهای منتشرشده توسط وزارت خزانه داری آمریکا هم نشان داده است روند کاهش وابستگی چین به دلار کماکان ادامه دارد و میزان اوراق قرضه دلاری در اختیار این کشور تا آخر ماه آگوست به ۱.۰۷ تریلیون دلار رسیده که این رقم از سال ۲۰۱۷ تابحال بی سابقه بوده است.
تقابل چین و آمریکا روی سرمایه گذاری های متقابل اتباع دو کشور هم تأثیر محسوسی داشته تا جایی که خرید خانه در آمریکا توسط اتباع چینی طی ۹ ماه نخست سال جاری نسبت به بازه مشابه زمانی سال قبل حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. چینی ها از هشت سال پیش تابحال بزرگ ترین خریداران خارجی خانه در آمریکا بوده اند و کاهش ۶۰ درصدی خانه توسط آنها بدان معنا بوده که ۱۱.۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی کمتر وارد چرخه اقتصاد آمریکا شده است.
روزهای پرنوسان دلار در بازارهای ارزی ادامه دارد و انتظار می رود دست کم تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا این وضعیت ادامه خواهد داشت. باتوجه به اختلاف کم آرای جو بایدن و دونالد ترامپ در نظرسنجی های مختلف، پیشبینی پیروز انتخابات و مسیر دلار چندان کار راحتی نیست و معامله گران در مورد زمان مناسب برای خرید یا فروش دلار با یکدیگر هم عقیده نیستند. انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار می شود اما به علت کرونا و طولانی بودن فرایند اعلام نتیجه شمارش آرای پستی احیانا اعلام نتایج با تاخیر مواجه خواهد شد.
تداوم روند افزایش کسری بودجه دولت آمریکا سبب نگرانی معامله گران از وادار شدن فدرال رزرو به چاپ پول بیشتر شده است. دفتر کنترل بودجه آمریکا در گزارشی اعلام نموده است همزمان با افزایش هزینه های دولت برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی این کشور در مقابل نتایج ویروس کرونا، کسری بودجه دولت در سال مالی ۲۰۲۰ به ۳.۱۳ تریلیون دلار رسیده است که این رقم با وجود کمتر بودن نسبت به برآوردهای قبلی، یک رکورد کاملا تازه به حساب می آید.
ادوارد مویا- کارشناس مسایل ارزی در موسسه اواندا - اظهار داشت: هر چند که شاهد انتشار بعضی از اخبار امیدوارکننده هستیم اما واقعیت این است که چشم انداز اقتصادی جهان خیلی نسبت به قبل تغییری نکرده است. از نظر بازارها احتمال پیروزی دموکرات ها در انتخابات بیشتر شده و اگر کنترل دولت و مجلس سنا و کنگره به دست آنها بیافتد احیانا شاهد افزایش فشار مالیاتی روی شرکت های بزرگ و ثروتمندان خواهیم بود که شاید دلخواه برخی فعالان اقتصادی نباشد اما از سوی دیگر این نکته هم مطرح است که بایدن فرد مناسب تری برای مقابله با کرونا خواهد بود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۳۴ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۹ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۹۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۶۵ درصد پایین رفت و با از دست دادن کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۷۴ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۱ درصد کاهش به ۱۰۴.۳۰۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۱۷ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۷۲۸ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/08/09
13:50:33
5.0 / 5
1196
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد