دکورپرداز
دکور پرداز

صعود یكپارچه بورس های جهانی در روز انتخابات آمریكا

صعود یكپارچه بورس های جهانی در روز انتخابات آمریكا

تمامی شاخصهای مهم بورسی جهان سبزپوش شدند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، چشم معامله گران در سرتاسر جهان به اعلام برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوخته شده است. انتخاباتی که نتایج نظرسنجی ها نشان می دهند یکی از نفس گیرترین انتخابات معاصر این کشور است و با عنایت به دیدگاه کاملا متفاوت دو نامزد اصلی، نتایج مختلفی را برای اقتصاد جهان خواهد داشت.
هم جو بایدن و هم دونالد ترامپ در سخنانی از پیشتازی خود در رقابت ها اطلاع داده اند اما با عنایت به رقابت شانه شانه دو نامزد و تعداد بالای آرای پستی در این دوره که شمارش آنها طولانی خواهد بود انتظار می رود پیروز نهایی بلافاصله بعد از آخر انتخابات مشخص نشود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از طی یک دوره نسبتا طولانی یک ساله به مرحله نهایی می رسد و جو بایدن بعنوان پیروز انتخابات درون حزبی دموکرات ها و دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه به مصاف هم رفتند.
طبق قانون، فرد پیروز باید حداقل ۲۷۰ رای الکترال را به دست آورد و در صورت مشخص نشدن برنده به علت اختلاف کم آرا، دادگاه عالی تصمیم خواهد گرفت تا سرنوشت انتخابات چه شود. ترامپ در گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز پیشبینی کرده است بتواند با کسب ۳۰۶ رای الکترال برای بار دوم به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب گردد اما در عین حال تاکید کرده است قصد اعلام پیروزی زودهنگام را ندارد.
آمارهای بیکاری از بزرگ ترین اقتصادهای جهان کماکان نگران کننده است: تا آخر ماه سپتامبر متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۴.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۰.۱ درصد افزایش یافته است تا بدین ترتیب بالاترین نرخ بیکاری آلمان از دسامبر ۲۰۱۵ تابحال به ثبت برسد.
طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل یک دو میلیون و هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان هم در آلمان در ماه سپتامبر با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۲ میلیون و ۱۴ هزار نفر رسیده است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، شمار بیکاران آلمانی ۱.۴ درصد بیشتر و شمار افراد شاغل ۱.۵ درصد کمتر شده است.
برای ششمین بار در طول سالجاری نرخ بیکاری در سومین اقتصاد بزرگ جهان افزایشی شده است؛ بگونه ای که طبق اعلام وزارت ارتباطات و امور داخلی، نرخ بیکاری در ژاپن تا آخر ماه سپتامبر بدون تغییر نسبت به ماه قبل به سه درصد رسیده است. با در نظر گرفتن شاخص های فصلی شمار بیکاران ژاپنی هم اکنون حدود دو میلیون و چهار هزار نفر برآورد می شود که ۱۰۷ هزار نفر بیشتر از شمار بیکاران ثبت شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۹ بوده است.
پس از چهار کاهش متوالی میزان درآمدهای دولت آمریکا افزوده شده است که این مسئله می تواند سبب افزایش توان دولت در حوزه مخارج و تقویت رشد اقتصادی در ماه های پایانی سال شود. با این وجود انتظار می رود اقتصاد آمریکا سال جاری رشد منفی را تجربه کند و بدترین عملکرد خویش را طی یک دهه اخیر تحت تأثیر شیوع کرونا به ثبت برساند. طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان درآمدهای مالیاتی دولت این کشور تا آخر ماه اکتبر به سه تریلیون و ۴۱۸ میلیارد و ۵۴۴ میلیون دلار رسیده است. حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ ماهه منتهی به اکتبر به ۱۹ تریلیون و ۷۸۰ میلیارد و ۲۷۰ میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خویش را بعنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان حفظ نموده است.
فعالیت های تجاری و اقتصادی در سرتاسر دنیا تحت تأثیر کرونا قرار گرفته اند تا جایی که گزارش دفتر توسعه و تجارت سازمان ملل از کاهش ۴۹ درصدی حجم سرمایه گذاری خارجی در اروپا و آمریکا طی شش ماه نخست سال جاری اطلاع داده است. بیشترین کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی در ارتباط با کشورهای در حال توسعه بوده که طی بازه زمانی فوق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حجم این سرمایه گذاری ها ۷۵ درصد ریزش کرده است.
همزمان با افزایش سرما نگرانی ها از قدرتمندتر شدن کرونا شدت گرفته است و رشد نسبی قربانیان و افزایش محسوس مبتلایان مبین این مورد است که جهان تا مدتی نامعلوم درگیر این ویروس مرگبار خواهد بود. سرعت شیوع در بعضی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه ها شده اند که این مسئله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود. انتظار می رود اقتصاد جهان سال جاری را با ثبت رشد منفی قابل توجهی برساند که حتی از عملکرد دوران معروف به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ هم بدتر خواهد بود.
تاکنون بیشتر از ۴۷ میلیون و ۷۶۵ هزار و ۳۵۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۱۸ هزار و ۳۴۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۳۷ هزار و ۹۷۲ نفر، برزیل با ۱۶۰ هزار و ۴۹۶ نفر، هند با ۱۲۳ هزار و ۶۵۰ نفر، مکزیک با ۹۲ هزار و ۱۰۰ نفر و انگلیس با ۴۷ هزار و ۲۵۰ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۴۸۰.۰۳ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۸ درصد صعود تا سطح ۳۳۶۹.۰۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۶۰.۵۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۶.۷۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۲.۵۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۸.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افزایش ۲.۴۴ درصدی در سطح ۴۸۰۵.۶۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۵۲ درصد بالا رفت و به ۶۷۵۱.۶۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۳۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۹۵.۴۸ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۹۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۳۹.۷۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۷۷.۵۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۹۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۶۶.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۳۱ درصد افزایش به ۳۷.۶۶ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۳.۰۳ درصدی به ازای ۴۰.۱۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۱.۱۴ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۹.۱۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۱.۲۵ درصدی به ازای ۲۴.۳۳ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/08/14
20:36:11
5.0 / 5
1425
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد