دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش مجدد دلار در معاملات خارجی

ریزش مجدد دلار در معاملات خارجی

به گزارش دكور پرداز شاخص دلار باردیگر ریزش كرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، در خبری بد برای بانک مرکزی اروپا، مرکز آمار اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به اکتبر بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسید که این نرخ تورم هنوز در فاصله بسیاری از سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همینطور متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است. این مسئله بدان معناست که صرف صدها میلیارد یورو هنوز نتوانسته است تقاضا را به سطح پیش از بحران کرونا بازگرداند.
در شرایطی که اروپا وارد فاز تازه ای از انتشار کرونا شده است، اختلاف نظر بین اعضای اتحادیه اروپا بر سر مباحث بودجه ای می تواند به معضل جدیدی برای اقتصاد قاره سبز مبدل شود. مجارستان و لهستان لایحه کلان بودجه ای اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۷ را وتو کردند و این بدان معنا خواهد بود که اجرای شدن بسته یک میلیارد یورویی مقابله با کرنا در سطح اتحادیه اروپا باز هم به تعویق خواهد افتاد. این بودجه بر روی احیای رشد اقتصادی اتحادیه اروپا بعد از کرونا متمرکز است و دلیل مخالفت این دوکشور شرقی اروپایی هم آن است که آنها خواستار دریافت سهم بیشتری از این کمک ها هستند.
این احتمال وجود دارد که روزهای پایانی دولت ترامپ شاهد به اوج رسیدن تنش ها بین چین و آمریکا باشد. وبگاه آکسیوس به نقل از منابع آگاه مدعی شده است ترامپ می خواهد تا آخر دولت خود فشار حداکثری را به چین وارد و تحریم های جدیدی ضد این کشور وضع کند که حل آن برای دولت بعدی دشوار باشد. در دولت ترامپ مناقشات دو طرف به سرعت به حوزه تجاری و سرمایه گذاری کشیده است که حتی فاز نخست توافق تجاری هم نتوانست روابط دو طرف را به حالت قبل بازگرداند. رف چینی در واکنش به این خبر نسبت به عواقب هرگونه اقدام نسنجیده اخطار داده است.
تلاشهای دولت ترامپ برای تقابل با چین در شرایطی انجام می شود که طرف های خارجی به دنبال حضور پررنگ تر در بازار دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند و داده های انتشار یافته از جانب وزارت بازرگانی چین نشان داده است که سرمایه گذاری خارجی مستقیم در این کشور در ۹ ماه نخست سال جاری به ۸۰۱ میلیارد یوان ( ۱۱۵ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش نشان داده است.
پیش از این تنش های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا بالا گرفته و اتحادیه اروپا با انتقاد از رویکرد آمریکا در مذاکرات و اشاره به پیشرفت اندک در مذاکرات طرفین اعلام نموده بود حدود چهار میلیارد دلار تعرفه تجاری بیشتر بر روی واردات خود از آمریکا وضع خواهد نمود. پیش از این سازمان تجارت جهانی در پرونده شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا، حق را به این اتحادیه داده بود. با این وجود اتحادیه اروپا اعلام نموده است در صورتیکه آمریکا از موضع قبلی خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشینی کند، تعرفه های جدید اروپا هم ملغی خواهد شد.
اداره غذا و دارو آمریکا مجوز تولید انبوه واکسن ضد کرونای شرکت آمریکایی فایزر و شریک آلمانی آن یعنی بیونتک را صادر کرد. انتظار می رود در اوایل سال اینده میلادی این واکسن که طبق ادعای سازندگانش سبب ایجاد مصونیت ۹۰ درصدی در افراد مورد آزمایش شده، به شکل گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد و مقرر است این واکسن ابتدا در آمریکا و سپس اروپا و سپس سایر نقاط ارائه شود. تولید انبوه این واکسن بخصوص در شرایطی که سرعت مبتلا شدن به کرونا باردیگر رو به افزایش است خبر بسیار خوبی برای بازارهای مالی همچون بازار ارز به حساب می آید بخصوص آنکه اروپا بخصوص شرق و مرکز آن باردیگر درگیر همه گیری کرونا شده و کشورهای غربی و شمالی هم ناگزیر به اعمال مجدد قرنطینه های سراسری و محدودیت های کسب و کار شده اند.
تابحال بیشتر از ۵۶ میلیون و ۴۶۵ هزار و ۷۰۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۵۲ هزار و ۷۰۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۵۵ هزار و ۷۰۸ نفر، برزیل با ۱۶۷ هزار و ۴۵۵ نفر، هند با ۱۳۱ هزار و ۶۱۷ نفر، مکزیک با ۹۹ هزار و ۲۶ نفر و انگلیس با ۵۳ هزار و ۲۷۴ نفر بوده است.
جو بایدن- نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیامی توییتری ضمن اشاره به افزایش قابل توجه شمار قربانیان کرونا در آمریکا گفته است شرایط کرونا هم اکنون یک بحران است که نیازمند پاسخی منسجم از سوی دولت فدرال است اما این پاسخ هم اکنون (از طرف دولت ترامپ) وجود ندارد. او همینطور خواهان اقدام فوری دولت ترامپ برای مقابله با کرونا شد.
جو بایدن و کامالا هریس که مقرر است معاون اول وی باشد، همواره از اولویت قرار دادن مسئله کرونا به محض ورود به کاخ سفید در ژانویه سال آینده اطلاع داده اند.
با احتمال کاهش شتاب رشد اقتصاد جهانی در ماه های پیش رو، معامله گران با احتیاط بیشتری در حال معامله هستند و منتظرند تا بانکهای مرکزی و مقامات اقتصادی کشورهای جهان موضع گیری مشخص تری را برای هفته ها و ماههای آینده اعلام کنند. در بعضی از نقاط شاهد بازگشت قرنطینه ها بوده ایم: وزیر بهداشت آلمان گفته است نمی توان تاریخ دقیقی برای آخر محدودیت ها اعلام نمود و در فرانسه هم نخست وزیر این کشور خبر از تداوم محدودیت های کنونی داده است.
ادوارد مویا تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه اواندا- اظهار داشت: باآنکه پیشرفت های خوبی برای مقابله با کرونا حاصل شده اما هنوز خیلی زود است که کار را تمام شده بدانیم. نه تنها آمریکا بلکه همه نقاط جهان با یک بحران اقتصادی رو به رو شده اند که همه برنامه ریزی ها و پیشبینی های قبلی را به ریخته است. کشورها کار سختی را برای غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از کرونا دارند حتی اگر خود مسئله کرونا هم تمام شود، تا مدت ها درگیر نتایج آن خواهیم بود و بانکهای مرکزی باید سیاست های پولی الزامی را اجرا کنند.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ۱۱ نوامبر با ثبت بیشتر از ۱۰ هزار فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۳۰۸ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۸ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۲۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۲۸ درصد کاهش به ۱۰۳.۸۲۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۶ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۵۶۰ یوان چین اعلام گردید.1399/08/29
11:57:50
5.0 / 5
1480
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد