دکورپرداز
دکور پرداز

تورم كانادا باز هم افزایش یافت

تورم كانادا باز هم افزایش یافت

برای چهارمین بار متوالی نرخ تورم كانادا بالا رفت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۰.۲ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۱ درصد بالا تر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بیشترین تورم ثبت شده در این کشور طی چهار ماه اخیر شمرده می شود.
در میان بخش های مختلف، بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۲.۳ درصد بوده است. تورم آب و برق نیز ۱.۸ درصد و مراقبت های درمانی با ۱.۷ درصد اندازه گرفته شده است. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به بخش لباس و پوشاک با منفی چهار درصد و فرهنگ و آموزش با منفی ۱.۳ درصد بوده است.
بانک مرکزی کانادا تا قبل از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تا حالا توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این وجود این بانک اعلام نموده است که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احیانا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهدنمود و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.
بعد از مدت ها تعطیلی گسترده کسب وکارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود شروع شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح قبل از کرونا مدت ها زمان لازم است.
طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه در ماه اکتبر با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به سبب نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا اختتام این ماه با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به ۰.۲ درصد رسیده است.
در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۰، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۲۱.۶ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۱۷.۸ درصد بوده است.1399/09/03
22:31:03
5.0 / 5
1217
تگها: اقتصاد , قیمت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد