دکورپرداز
دکور پرداز
قیمت مسكن بازیچه دست واسطه ها

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

دلالان فولاد پیروز شدند؟!

دکور پرداز: طبق اعلام فعالان صنعت ساختمان، بازار فولاد و سیمان در ایام اخیر باز هم گرفتار نوسان شده و کمتر سازنده ای حاضر به پذیرش ریسک راه اندازی پروژه ساختمانی است؛ دبیر کانون انبوه سازان می گوید که فعالان صنعت ساختمان از چندین ماه قبل فقط نظاره گر وضعیت رکودی بازار مسکن و افزایش قیمت مصالح هستند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، فولاد و سیمان ظاهرا هیچ واکنشی به کاهش نرخ ارز و تلاشها برای پایین آمدن قیمت نشان نمی دهند و کماکان روند آن صعودی گزارش می شود. سازندگان می گویند که قیمت میلگرد به کیلویی ۱۵ هزار تومان رسیده و این در حالیست که ماه قبل ۱۲ هزار تومان خرید و فروش می شد. البته الان برخی سایتهای آنلاین، میلگرد را حدود ۱۳ هزار تومان قیمت گذاری کرده اند.
قیمت سیمان نیز برمبنای تصمیم مجلس و وزارت صمت که مردادماه امسال گرفته شد قرار بود نهایتا پاکتی ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان و به صورت فله ای هر تن ۲۹۰ هزار تومان باشد. ولی حالا هر پاکت سیمان بین ۲۶ تا ۲۹ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.
اواخر مهرماه امسال هم زمزمه های نرخ گذاری فولاد برمبنای ۶۰ تا ۷۵ درصد فوب خلیج فارس شنیده شد که واکنشهای تندی را بین سهامداران به دنبال داشت. سپس انجمن فولاد اعلام نمود که در جلسه مجلس با وزیر صمت، قیمتگذاری دستوری فولاد و تعیین سقف قیمتی در بورس کالا منتفی شده است.
اواخر سال قبل هر کیلوگرم فولاد حدود ۴۰۰۰ تومان و هر پاکت سیمان حدود ۱۰ هزار تومان بود. با این حساب فولاد ۲۷۵ درصد و سیمان ۱۹۰ درصد افزایش قیمت داشته اند.
دست اندکاران صنعت ساختمان، دلیلهای مختلفی همچون دپوی محصولات در کارخانجات فولاد، خرید و فروش در بورس و دلال بازی را از عوامل افزایش قیمتها بویژه قیمت میلگرد عنوان می کنند.
افزایش قیمت مصالح ساختمانی و بورس بازی در حالی جریان دارد که در ایام اخیر کمیسیون عمران مجلس پیشنهاد داده باتوجه به طرح جهش تولید مسکن و نیاز سالانه به یک میلیون واحد مسکونی، ابتدا نیاز داخلی کشور به مصالح ساختمانی تامین و سپس مازاد تولید صادر شود.
محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: وزیر صمت در کمیسیون عمران بیان کرد که قیمت مصالح ساختمانی مخصوصاً فولاد و سیمان واقعی نیست و باید کاهش یافته و واقعی شود، از طرفی تلاش می نماییم اختیارات لازم را به وزیر صمت بدهیم چونکه حضور وزیر بدون اختیار در مجلس دستاوردی ندارد، ولی مقرر است در مجلس و دولت به او اختیار دهند تا شاهد کاهش قیمت سیمان و فولاد در بازار باشیم.
سازندگان: قیمت مصالح در بازار، دلخواه شده است
فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ می گوید: در رکود فعلی بازارمسکن، کمتر سازنده ای حاضر به پذیرش ریسک راه اندازی پروژه مسکونی است و کسری مسکن در سالهای آتی خودرا نشان میدهد. شرایط به شکلی است که هیچ تضمینی برای ثبات قیمت نهاده های ساختمانی وجود ندارد و قیمتها به صورت دلخواه در بازار مصالح ساختمانی تعیین می شود. سازندگان هم چاره ای جز نظاره کردن شرایط موجود ندارند.
افزایش قیمت مصالح ساختمانی در کنار کسادی بازار خرید و فروش مسکن منجر به افت ساخت و ساز شده است. طبق آمار از شهر تهران صدور پروانه ساختمانی طی شش ماهه نخست سال جاری ۱۴ درصد نسبت به سال قبل و حدود ۷۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۲ کاهش یافته است. افزایش قیمت مسکن ناشی از رشد نرخ ارز، کاهش توان خرید متقاضیان واقعی مسکن، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و افزایش قیمت زمین از دلیلهای اصلی رکود ساخت و ساز عنوان می شود.
منبع:

1399/10/15
00:50:42
0.0 / 5
1446
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد