دکورپرداز
دکور پرداز

سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می شود؟

سایه دخالت های سیاسی از سر بورس برداشته می شود؟

دکور پرداز: طی چند ماه گذشته ترازوی تاثیرگذاری دخالت های سیاسی خارج از بازار سرمایه بیشتر از عوامل اقتصادی درونی روی این بازار تاثیر گذاشت و ماجرا تا جایی پیش رفت که قالیباف اصل رفتن را بر ماندن ترجیح داده و وزیر اقتصاد نیز از به کارگیری تلاش هایی برای کم کردن این دخالت ها آگاهی داد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، می توان به جرات گفت بازار سرمایه در ۱۰ ماهه امسال پر فراز و نشیب تر از همه سالهای فعالیت خود بوده و از شروع سال تا کنون با احتساب مشمولان سهام عدالت، تعداد سهام داران این بازار به ۵۷ میلیون یا بیش از نیمی از مردم کشور رسید. اما ماجرا از آنجا اغاز شد که در ماه های ابتدایی امسال، همسو با جذاب شدن بورس، بازارهای موازی مانند ارز، سکه و مسکن جذابیت خودرا از دست میدادند و بازار سرمایه به گزینه اول سرمایه گذاری برای مردم تبدیل گشته بود.
تبلیغات گاه و بیگاه دولتمردان درمورد بازار سرمایه و دعوت و تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار به این مساله دامن زد و موجب جلب اعتماد مردم شد. در این میان دو اتفاق مهم نیز افتاد، نخست آزادسازی سهام عدالت و دوم باقی مانده سهام دولت در چند بانک و بیمه و پالایشگاه در قابل صندوق ETF بود.
با ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه شاخص برای اولین بار رقم هایی را فتح میکرد که برخی کارشناسان درمورد آن هشدار میدادند و می گفتند وضعیت صعود شاخص با پارامترهای اقتصادی کشور همخوانی ندارد. اما این مساله مانع تبلیغات دولت برای بورس نشد و در ایام اوج بازار بود که دارایکم در بازار ارائه شد. صندوقی که بازدهی آن به بیش از ۲۰۰ درصد هم رسید و دولت درامد قابل توجهی از این محل کسب نمود.
اما ناگهان و با یک تلنگر به ظاهر ساده، بت بازار سرمایه فرو ریخت. البته این اتفاق هم به درون بازار ربطی نداشت و مخالفت وزیر نفت با عرضه پالایشی یکم موجب شد دومینوی ریزش بازار به حرکت درآید. ریزشی که از مردادماه اغاز شد و هنوز که هنوز است تعادل به بازار بازنگشته است.
البته طی این ماه ها و با وجود اینکه چراغ قرمز بازار روشن بود، باز هم صاحب نظران دست از دخالت در بازار برنداشتند و حدودا همه، از نمایندگان مجلس گرفته تا پاستورنشینان درمورد بورس اظهار نظر میکردند! یک روز قیمت گذاری دستوری مطرح میشد و روز دیگر افزایش سود سپرده بانکی.
در نهایت کار به جایی رسید که حسن قالیباف اصل، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار از سمت خود استعفا داد و دلیل این تصمیم را دخالت های سیاسی در بازار عنوان نمود. موضوعی که در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان بورس و اوراق بهادار بارها به آن اشاره شد و دهنوی دهقان، رئیس جدید سازمان بورس اعلام نمود باید شر عوامل غیر اقتصادی را از سر بازار سرمایه کم نماییم. همین طور اعضای شورای عالی بورس بر این نکته تاکید نمودند که باید از نظرات غیرکارشناسانه که به ما ربط ندارد در بازار سرمایه بپرهیزیم.
در این میان، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز اعلام نمود که هرچند تضمین نمیدهد که مداخلات سیاسی موجب تخریب بازار سرمایه نشود اما تلاش خودرا برای جلوگیری از این اتفاق خواهدنمود.
به هر حال آنچه که امروز موجب سوختن تر و خشک در بازار سرمایه شده نه قیمت های جهانی است نه وضعیت شرکت های بورسی، که اگر بازار طبق این دو پارامتر پیش میرفت، باید شاهد روزهای سبز و صف های خرید بودیم، بلکه اعتماد سرمایه گذاران، بخصوص سرمایه گذاران خرد به سبب تصمیمات سیاسی و دخالت های گاه و بیگاه صاحب نظران از میان رفته و انتظار میرود با بستن پرونده اظهارات غیر کارشناسی به این بی اعتمادی در بازار اختتام داده شود تا بورس بتواند در ریلی مناسب راه تعادل خودرا پیدا کند.
منبع:

1399/11/09
16:07:23
0.0 / 5
342
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد