دکورپرداز
دکور پرداز
معاون فناوری بانك مركزی:

پروژه پرداخت موبایلی با تلاش مهندسان ایرانی امكان پذیر شد

پروژه پرداخت موبایلی با تلاش مهندسان ایرانی امكان پذیر شد

به گزارش دکور پرداز معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی اظهار داشت: با تلاش مهندسان ایرانی موفق شدیم در طراحی کهربا، از استاندارد EMV استفاده نماییم که در اروپا بیشتر از ۹۶ درصد ضریب نفوذ دارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، مهران محرمیان ضمن اشاره به اینکه در کشور ما تعداد تراکنش های شبکه پرداخت در هر ثانیه به بیشتر از ۶۰۰۰ تراکنش می رسد، اضافه کرد: بخصوص اینکه در دوران کرونا شاهد بودیم بدون اینکه مشکلی پدید آید، استفاده مردم از اسکناس عملاً به میزان قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد و اقبال مردم به استفاده از ابزارهای پرداخت نوین بیشتر شد. این مهم هیچگاه بدون ایجاد زیست بوم متناسب و مبتنی بر سامانه های مختلف نظام بانکی همچون شتاب، شاپرک، مانا، سهند، ساتنا، پایا، چکاوک که طی این سال ها به وجود آمدند، میسر نمی شد.
معاون بانک مرکزی به محدودیت های اجرایی کهربا اشاره نمود و اضافه کرد: باآنکه محدودیت های ناشی از تحریم، در زمینه استانداردسازی فرآیندها مشکلاتی را ایجاد می کرد، اما با تلاش مهندسان ایرانی موفق شدیم در طراحی کهربا، از استاندارد EMV استفاده نماییم که در اروپا بیشتر از ۹۶ درصد ضریب نفوذ دارد.
وی افزود: علاوه بر تحریم ها، تغییر حدود ۵۰۰ میلیون کارت مغناطیسی به کارت های هوشمند و همینطور تجهیز و به روزرسانی زیرساخت ها و امکانات شبکه پرداخت هزینه بسیار کلانی بر کشور تحمیل می کرد. این محدودیت ها سبب شد توجه ما به ابزار موبایل معطوف شود.
گفتنی است در این خدمت جدید بانکی که به تراکنش های «حضوری بدون کارت» معروف هستند از قابلیت NFC استفاده شده است؛ بدین سان که اگر گوشی کاربر دارای قابلیت NFC باشد و دستگاه کارتخوان نصب شده هم چنین قابلیتی را دارا باشد، کاربر می تواند با نزدیک کردن گوشی تلفن همراه خود به دستگاه کارتخوان و بدون احتیاج به استفاده از فیزیک کارت بانکی، وجه مورد نظر را پرداخت کند البته پیش از این اطلاعات کارت بانکی باید در یکی از برنامک های پرداخت تأیید شده از جانب بانک مرکزی، از طرف دارنده کارت ذخیره شده باشد.


منبع:

1399/11/21
20:33:34
0.0 / 5
1311
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد