دکورپرداز
دکور پرداز
معاون گمرك اعلام كرد

هیچ مشكلی در ترخیص خوراك مرغ نیست

هیچ مشكلی در ترخیص خوراك مرغ نیست

دکور پرداز: معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود که هیچ مشکلی در ترخیص کالاهای اساسی همچون نهاده های تولید دام و طیور از گمرک وجود ندارد و کالاهای مربوطه در صورت وجود در صف تخصیص ارز تا ۹۰ درصد و داشتن اعلامیه ارز به صورت کامل و فوری ترخیص می شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، درجریان آشفتگی بازار مرغ علل مختلفی برای آن مطرح بود و هر بار توپ این گرانی در زمین های مختلف چرخید ولی اینکه مشکل اصلی در این رابطه کجاست و چه کسی و یا کسانی توان مدیریت این بازار یا تولید مرغ از ابتدا تا آخر را ندارند معلوم نیست.
در ماهای اخیر بحث های مختلفی عنوان شد که در مواردی
مبحث کمبود نهاده های تولید و یا موانع در ترخیص و واردات این اقلام به میان آمده است و در این رابطه به تازگی زرگران، از اعضای اتاق بازرگانی گفته که به علت وجود بروکراسی دولتی، واردات نهاده ها توسط بخش خصوصی مختل شده و احیانا وضعیت تولید مرغ در هفته های آتی گرفتار مشکل شده و قیمت ها رشد خواهد داشت.
این در حالی است که آمار گمرک ایران از وضعیت واردات نهاده تولید دام و طیور نشان داده است که پارسال در مجموع بیشتر از ۱۳ میلیون تن ذرت، جو و کنجاله سویا ترخیص شده که بالغ بر نیمی از واردات کالای اساسی بوده است، در عین حال که هم اکنون حدود سه میلیون تن از این سه قلم در گمرک و بنادر موجود است.

جریان ترخیص کالاهای اساسی

پیگیری وضعیت واردات نهاده های تولید دام و طیور و موانع موجود برای آن از گمرک ایران با توضیحاتی از جانب مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران- به ایسنا همراه بود و وی اعلام نمود که در این رابطه مشکلی وجود نداشته و صاحبان کالا می توانند بر مبنای شرایط تعیین شده نسبت به ترخیص اقدام نمایند.
ارونقی توضیح داد که پارسال تمهیدات خاصی برای ترخیص کالاهای اساسی اندیشیده شد و در مقطعی با هماهنگی بانک مرکزی، برای پنج قلم کالای اساسی شامل جو، ذرت، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام، صاحبان کالا می توانستند بدون صدور کد رهگیری نسبت به ترخیص اقدام نمایند که البته چندان از آن استقبال نکردند.
وی ضمن اشاره به اقدامات صورت گرفته برای خریدهای اعتباری افزود: در مقطعی دیگر هم در مورد وارد کنندگان کالا به صورت اعتباری، وزارت صمت فهرست ۱۴ شرکت را اعلام نمود که بتوانند بدون عرضه کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص اقدام نمایند و بانک مرکزی متعهد شد که اعلامیه تأمین ارز اعتباری را صادر و سه ماه پس از آن نسبت به تأمین ارز اقدام نماید.

این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه به مصوبات آبان سال قبل در ستاد تنظیم بازار درباره تسهیل ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر اشاره داشت و اظهار داشت: بر این اساس قرار شد تمامی کالاهای اساسی گروه ۱، به صورت ۹۰ درصد ترخیص شوند که در دستور کار قرار گرفت، اما در اسفند ماه این مورد به نحوی با چالش مواجه گردید و ستاد تنظیم بازار به شکلی مصوبه قبلی خود در این رابطه را لغو نمود اما تاکید داشت که کالاهای اساسی که در صف تخصیص ارز قرار داشته باشند امکان ترخیص ۹۰ درصدی خواهند داشت.

از همان ابتدا امکان ترخیص ۹۰ درصدی مهیاست
وی اضافه کرد: بر این اساس عملا کالا در همان مرحله اول که تخصیص ارز است، پیش از صدور کد رهگیری بانک، بدون مشکل تا ۹۰ درصد می توانست ترخیص شود و اگر در صف تأمین ارز بود که دیگر هیچ مشکلی نداشت و به صورت کامل امکان ترخیص پیدا می کرد، ازاین رو وزارت صمت، وزارت جهاد و صاحبان کالا می توانستند بدون مانعی با رعایت ضوابط کالای خویش را ترخیص کنند.

تکلیف خریدهای اعتباری و غیر اعتباری
معاون فنی گمرک ابعاد دیگر ترخیص کالاهای اساسی را هم بیان کرد و توضیح داد که باید توجه داشت کالاهایی که به صورت اعتباری وارد نشده اند امکان قرار گرفتند در صف تخصیص و یا تأمین ارز را ندارند، چون که تأمین یا انتقال ارز و همینطور انتقال اسناد خرید صورت نگرفته و به شکلی صاحب کالا معلوم نیست و از روی کشتی هم امکان تخلیه ندارد.

وی با اشاره به اینکه در مورد کالاهای اساسی که اعتباری وارد و اسناد خرید مبادله و صاحب کالا مشخص است امکان اقدام برای ترخیص وجود دارد اظهار داشت: در مورد آنها هم دو حالت وجود دارد. گروهی که در فهرست اعلامی از جانب وزارت صمت به بانک مرکزی قرار دارند و اعلامیه تأمین ارز اعتباری گرفتند و می توانند ترخیص کرده و بانک تا سه ماه بعد تأمین ارز را انجام دهد. بخش دیگر در ارتباط با افرادی است که به صورت اعتباری کالا آورده ولی هنوز اعلامیه تأمین ارز ندارند و چون در فهرست وزارت صمت قرار نگرفته اند با این که می توانند به صورت ۹۰ درصدی ترخیص کنند ترجیح می دهند تا هنگام تعیین تکلیف ارز اقدامی در این رابطه نداشته باشند.

آمار موجودی در گمرک تماما به مفهوم عدم ترخیص نیست
معاون فنی گمرک ایران در مورد موجودی کالاها در گمرک هم خاطرنشان کرد: اینکه تمامی رقم اعلام شده در مورد یک کالا بعنوان دپو در گمرک و عدم ترخیص تلقی شود درست نیست، چون که امکان دارد بخش زیادی از آن ترخیص شده اما صاحب کالا ترجیح می دهد فعلاً در انبار بنادر و مناطق آزاد آنرا نگهداری کند. ازاین رو دولت باید روی آن حجمی که هنوز ترخیص نشده برنامه ریزی داشته باشد.1400/01/23
18:25:24
0.0 / 5
1377
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد