دکورپرداز
دکور پرداز
زنگنه:

۹۰ درصد ارز سامانه نیما را شركت های پتروشیمی تامین كردند

۹۰ درصد ارز سامانه نیما را شركت های پتروشیمی تامین كردند

به گزارش دکور پرداز وزیر نفت اظهار داشت: بیش از 90 درصد ارزی که سال قبل در سامانه نیما ارائه شد را شرکت های پتروشیمی به کشور آوردند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر بیژن نامدار زنگنه در مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت که بامداد امروز پنجشنبه ۲۶ فروردین با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور به بهره برداری رسید، با اعلان اینکه تعهد ما در ابتدای سال ۱۳۹۹ این بود که از طرح های پتروشیمی به ظرفیت ۲۵ میلیون تن تا آخر سال گذشته بهره برداری شود، اظهار داشت: به رغم شیوع ویروس کرونا و تحریم ها، سربلند شدیم و ظرفیت پتروشیمی افزایش یافت.
وی اضافه کرد: جهش اول تولید پتروشیمی را برداشتیم و جهت دوم نیز در حال اتمام است. جهش سوم به زودی شروع می شود و تا سال ۱۴۰۶ ظرفیت تولید پتروشیمی به ۴۰ میلیارد دلار می رسد؛ در همین دولت جهش سوم را شروع خواهیم کرد.
وزیر نفت با اعلان اینکه تولید خوراک پتروشیمی از اهداف ما است اظهار داشت: تامین خوراک پتروشیمی ها بطور کامل انجام شده است.
زنگنه افزود: امروز دو دسته طرح پتروشیمی افتتاح می شود. یکی پتروشیمی پارسیان سپر در منطقه مُهر استان فارس و دیگری دو طرح فناورانه تولید کاتالیست است.
وی تصریح کرد: سال ۹۳ راه اندازی پتروشیمی استان فارس در منطقه مُهر شروع شد که هدف آن جداسازی متانول سنگین از میدان های گازی جنوب استان فارس بود. قرار بود این مجتمع پتروشیمی در یک منطقه باشد اما سرمایه گذار بعداً تصمیم گرفت آنرا در دو منطقه پارسیان و عسلویه راه اندازی کند.
به گفته زنگنه محصولات این مجتمع پتروشیمی در ابتدا تولید الفین یک میلیون تنی و سه فاز پلی اتیلن بالای ۳۰ هزار تن بود که تولید اتیلن به تأخیر افتاده است.
زنگنه اظهار داشت: برای این طرح ۱.۳ میلیارد دلار هزینه شد که ستاد اجرائی فرمان امام آنرا تامین کرد و سالی یک میلیارد دلار درآمد دارد.
وزیر نفت اشاره کرد: با این طرح ۳.۳ میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ما افزوده می شود که از ۲۵ میلیون تن تعهد داده شده تا حالا ۲۱.۵ میلیون تن اجرائی شده و با شروع به کار ۳ میلیون تن دیگر در هفته های آتی به ۲۴.۵ میلیون تن ظرفیت تولید پتروشیمی دست خواهیم یافت.
وی با تاکید بر اینکه طرح های پتروشیمی برای مقابله با خام فروشی، جهت تولید و تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی طراحی و افتتاح شده است، اظهار داشت: ۹۰ درصد ارزی که سال قبل به سامانه نیما ارائه شد را شرکت های پتروشیمی آورده اند.
زنگنه از دیگر اقدامات این وزارتخانه در دولت دوازدهم را تنوع بخشی به محصولات صادراتی پتروشیمی عنوان و اظهار نمود: همین طور قراردادهای فشارافزایی سر چاه های نفت با فشار گاز نیز با بخش خصوصی به امضا رسیده است.

وزیر نفت به بهره برداری از ۱۱ میلیون تن طرح های زنجیره تولید خوراک پتروشیمی اشاره نمود و اضافه کرد: طرح های دیگری که امروز به بهره برداری می رسد پروژه های فرآیندی کاتالیست ها هستند که بااینکه کاتالیست ها وزن کمی در پتروشیمی دارند اما در نبودشان چرخه پتروشیمی عملاً متوقف می شود.
وی اشاره کرد: ۷۰ میلیون دلار سال قبل کاتالیست در شرکت های پتروشیمی مصرف شد و تا حالا ۲۸ نوع کاتالیست داخلی سازی شده است.
زنگنه اشاره کرد: امسال تولید پتروشیمی به دو برابر سال قبل می رسد اما تا اختتام این دولت نمی توانیم به تولید ۱۰۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی برسیم.


منبع:

1400/01/26
22:16:43
0.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد