دکورپرداز
دکور پرداز
كردی اعلام كرد

سرمایه گذاری 1413 میلیاردی بخش خصوصی در چابهار

سرمایه گذاری 1413 میلیاردی بخش خصوصی در چابهار

دکور پرداز: طبق اعلام مدیر عامل منطقه آزاد چابهار چهار پروژه ای که مقرر است توسط رئیس جمهور در منطقه آزاد چابهار افتتاح و به بهره برداری برسد با سرمایه گذاری بیش از 1400 میلیارد تومانی  در دستور کار قرار دارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، فردا (پنج شنبه) رئیس جمهور به صورت مجازی چهار پروژه را در منطقه آزاد چابهار افتتاح خواهد نمود.

بر این اساس، عبدالرحیم کردی - مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار- در نشستی خبری( مجازی)جزییات پروژه های سرمایه گذاری را شرح داد.
وی با بیان اینکه در مجموع در پروژه هایی که افتتاح می گردد ۱۴۱۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و به اشتغال حداقل ۶۵۷ نفر منتهی می شود توضیح داد که از با اهمیت ترین خاصیت های این پروژه ها سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد بخش خصوصی است که از قابلیت های مناطق آزاد بوده و می تواند به جذب هر چه بیشتر بخش خصوصی و سرمایه گذاری در منطقه منتهی شود.

پروژه پتروشیمی با سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیاردی

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد چابهار به جریان پروژه پتروشیمی نگین مکران اشاره نمود و دراین باره توضیح داد: بر مبنای اسناد بالادستی سه ماموریت اساسی در بخش اقتصادی به منطقه آزاد چابهار، محول شده است که شامل هاب سوم پتروشیمی، مجتمع فولاد باتولید ۱۰ میلیون تن و ایجاد شهر لجستیک چابهار است که در ارتباط با پتروشیمی ظرفیت و زمینه استقرار واحدهای مربوطه در دستور کار قرار گرفت و نخستین شهرک پتروشیمی نگین مکران مجموعه ای با مساحت ۱۲۰۰ هکتار با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی به مرحله بهره برداری خواهد رسید.
وی اظهار داشت: هم اکنون سه واحد پتروشیمی در این مجموعه در حال مستقر شدن است و سه مجموعه دیگر هم مجوز محیط زیست را گرفته اند که در مجموع ۶ واحد پتروشیمی با ظرفیت حدود ۸.۵ میلیون تن در این سایت قرار گرفته است. این در شرایطی است که در پیشبینی اولیه ۱۸ مجموعه پتروشیمی قرار داشت که بنا به ملاحظاتی در نهایت با شش مجموعه موافقت شد.
کردی اظهار داشت که در مجموعه پتروشیمی نگین مکران ظرفیت جذب بیش از ۱۴ میلیارد یورو سرمایه گذاری ارزی فراهم شده و این در شرایطی است که در جریان آماده سازی نیز توافق نامه ای با فدراسیون نفت و گاز و پتروشیمی چین منعقد شد که زمینه ساز جذب بخش خصوصی خواهد بود.
بر مبنای اعلام مدیر عامل منطقه آزاد چابهار در مجموعه پتروشیمی نگین مکران بعد از بهره برداری حدود ۱۸۵ شغل به صورت مستقیم ایجاد می شود که امکان افزایش تا ۴۰۰ نفر را خواهد داشت در عین حال که با عنایت به تولیدات متنوع پتروشیمی اشتغال بالغ بر ۲۰۰۰ نفر نیز به صورت غیر مستقیم پیشبینی می شود.

ایجاد ۲۸ انبار با مساحت ۳۵ هزار متر مربع

دیگر پروژه ای که مقرر است از طرف رئیس جمهور در چابهار افتتاح شود، راه اندازی انبارهای عمومی و خصوصی است.
در این رابطه مدیر عامل منطقه آزاد چابهار به ماموریت این منطقه در ارتباط با ایجاد شهر لجستیک و اهمیت هاب لجستیکی چابهار اشاره نمود و اظهار داشت که ما باید تمام امکانات برای حمل و نقل و خدمات پشتیبانی را در این هاب لجستیک فراهم نماییم که صاحب کالا وتجار و سرمایه گذارانی که از این مسیر استفاده می نمایند امکان استفاده از امکانات بخصوص انبار را داشته باشند. براین اساس طی اقدامات صورت گرفته توانستیم ۲۸ انبار با مساحت ۳۵ هزار متر مربع ایجاد نماییم.
وی ادامه داد: تامین سرمایه راه اندازی انبارهای عمومی و خصوصی صد در صد با بخش خصوصی بوده و می تواند به ایجاد ۲۲۷ شغل به صورت مستقیم و همین طور زمینه ساز اشتغال غیر مستقیم ۷۰۰ نفر باشد.

پروژه ICT فاز اول توسعه زیرساختی

کردی در ادامه به پروژه در ارتباط با زیر ساختهای فناوری در چابهار اشاره نمود و اظهار داشت: این پروژه فاز اول توسعه زیر ساختهایICT منطقه آزاد چابهار با راه اندازی اپراتور مکران تل، کارت شهروندی و سالن اعلام بار مجازی است، به هر حال سرمایه گذاران در منطقه نیازمند زیر ساختهای قوی فن آوری و ارتباطی هستند و بر این اساس در فاز اول شبکه اختصاصی مکران تل، خدمات اجتماعی مکران کارت، کیف پول الکترونیک وسالن اعلام بار مجازی شروع به کار می کند.

به نقل از ایشان، در این پروژه ۳۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده که اشتغال زایی ۸۵ نفر را به دنبال خواهد داشت.

افتتاح مجتمع تجاری
اما پروژه تجاری نیز دیگر پروژه است که فردا توسط رئیس جمهور افتتاح می گردد که کردی در این رابطه نیز اظهار داشت: پروژه مجتمع های تجاری می تواند آثار محلی زیادی را به همراه داشته و ضمن رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال در گردشگری اثر قابل توجهی دارد.
به قول وی سرمایه گذاری انجام شده جهت اجرای این طرح بالغ بر ۱۴۸ میلیارد تومان است که می تواند در زمان بهره برداری اشتغال مستقیم ۱۷۰ نفر و افزایش آن تا ۲۰۰ نفر را به همراه داشته باشد در عین حال که اشتغال زایی غیر مستقیم این پروژه بالغ بر ۸۰۰ نفر پیشبینی می شود.

نفع پروژه ها برای مردم محلی چیست؟
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار در مورد نفع این پروژه ها برای مردم محلیتوضیح داد: بطور حتم آنچه که در ارتباط با ایجاد توسعه در منطقه صورت می گیرد زمانی پایدار می باشد که نقش و سهم مردم و جامعه محلی در آن به درستی دیده شود اما باید توجه داشت که در بعضی از پروژه ها مانند پتروشیمی امکان جذب تعداد بالای نیرو وجود ندارد و یا اگر نیرویی جذب می شود باید بطور تخصصی صورت بگیرد و نیازمند تخصص است.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه نیروهای متخصص در منطقه و دربین افراد محلی تعداد زیادی نیست ما پیش از این طی توافقی با سازمان فنی و حرفه ای مرکزی را جهت آموزش مهارت به افراد محلی راه اندازی کرده ایم تا بتوان در آینده ای نزدیک از مردم منطقه بیش از قبل در پروژه ها بهره برده و اشتغال بیشتری برای آنها ایجاد شود.

منبع:

1400/02/22
22:47:02
0.0 / 5
1510
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد