دکورپرداز
دکور پرداز
بانك مركزی اعلام كرد؛

ثبت ۱۶۰ میلیارد تراكنش بانكی در سامانه های بانك مركزی

ثبت ۱۶۰ میلیارد تراكنش بانكی در سامانه های بانك مركزی

به گزارش دکور پرداز برپایه اعلام بانک مرکزی، ۱۶۰ میلیارد تراکنش در سامانه های زیر پوشش این بانک به ثبت رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، شکل گیری شمایل تازه ای از سیستم بانکی با کارکردهای نوین منتهی شده، در ذات خود همواره چالش های گوناگونی هم داشته است. یکی از چالش هایی که با آخر قرن و شروع سال ۱۴۰۰ پیش روی شبکه بانکی قرار گرفت، لزوم آمادگی سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری برای ورود به سده جدید (۱۴۰۰) و همینطور کبیسه بودن سال ۱۳۹۹ بود.
معاونت تکنولوژی های جدید بانک مرکزی با همکاری شرکتهای مرتبط حوزه فن آوری، از مدت ها قبل پیشبینی و تمهیدات ویژه در این خصوص انجام داده بود که حاصل آن پیمودن این فرایند بدون کوچک ترین اشکال در سیستم های بانکی و تبادلات بانکی و پرداخت برای عموم مشتریان و ذینفعان شبکه بود.
راهبری تغییرات سامانه های بانکی؛ بدون یک لحظه توقف سرویس
مدیریت حساب های سپرده دراز مدت یکی از مواردی بود که با تغییر بوجود آمده در تاریخ ها احتمال بروز مشکل در این بخش وجود داشت، به همین جهت تدابیر لازم از قبل اندیشیده شده و به مرور در نرم افزارها دیده شد و به صورت گام به گام اجرایی و عملیاتی شد.
در بخش دیگر، ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری سامانه های بین بانکی و درون بانکی در جهت ظرفیت سازی و آمادگی برای حجم بالای تراکنش های آخر سال انجام شد.
بانک ها و شرکتهای فن آوری سناریوی حساس انتقال مانده حساب ها از سال ۱۳۹۹ به ۱۴۰۰ را با داده واقعی بارها آزمایش کردند و خوشبختانه مشکلی در اینباره به وجود نیامد. همین کار در حوزه ی سامانه های بین بانکی هم انجام و گذر به قرن جدید بدون بروز مشکل صورت گرفت.
رکورد شکنی تراکنش های شتاب و شاپرک در امنیت و پایداری کامل شبکه
نکته قابل توجه این که افزایش تراکنش ها پارسال بسیار بی سابقه بود، از ۱ اسفند ۹۹ به بعد روند افزایش تراکنش ها به صورت متناوب صعودی بود؛ هر روز بجز جمعه ها بالای ۲۲۰ میلیون تراکنش شاپرک در شبکه به انجام رسید. روز ۲۰ اسفند ۲۳۱ میلیون تراکنش به ثبت رسید و حتی پنجشنبه ۲۱ اسفند که تعطیلی عید مبعث بود ۲۱۶ میلیون تراکنش شاپرک انجام شد. این روندهای افزایشی همچنان ادامه یافت بطوری که در روز ۲۸ اسفند ۹۹ تعداد ۳۲۵ میلیون تراکنش در شاپرک و ۲۵۳ میلیون تراکنش در شتاب با پایداری ۹۹.۹ درصد مدیریت گردید.
در مجموع قریب به ۱۶۰ میلیارد تراکنش در سامانه های زیر پوشش به ثبت رسید. همینطور حدود ۴۰۰ میلیون تراکنش سامانه های متمرکز و کارت بانک ها، صرفا در ۲۸ اسفند ماه همزمان با اجرای مانورهای ورود به سال ۱۴۰۰ جز با تمهیداتی که پیشتر اندیشیده شده اساسا میسر نبود، حاصل این ظرفیت سازی ها با همراهی تمامی بانک ها رسیدن به پایداری ۹۹.۹۸ درصدی سامانه ها بود.
از سوی دیگر باید در نظر داشت که توسعه ارتقای سامانه ها در جهت پاسخگویی مطلوب به مشتریان در شرایطی انجام شد که شبکه بانکی و پرداخت یکی از پرترافیک ترین مقاطع زمانی به نسبت حجم فعالیت و تراکنش های صورت گرفته سپری نمود، به صورتی که در سامانه شاپرک هر ثانیه ۸ هزار تراکنش و در سامانه شتاب هر ثانیه ۶۶۰۰ تراکنش مدیریت شد و این مسئله سبب ثبت رکوردی مثال زدنی در مدیریت این حجم عظیم از تراکنش ها شد.
در سال قبل همینطور سامانه نسیم که سامانه مدیریت حساب های دولتی بانک مرکزی است در یک آزمون جدی موفق عمل کرد، پردازش بیشتر از ۱۰ میلیون قبض دولتی تنها در بازه زمانی ۲۰ اسفند ۹۹ لغایت ۷ فروردین ۱۴۰۰ جهت وصول درآمدهای دولت و سرویس دهی همزمان به حدود ۵۰۰۰ کاربر ذیحساب دولتی در سازمان های دولتی به منظور صدور بیشتر از ۳۰۰ هزار حواله الکترونیک از دستاوردهای موفق سامانه نسیم بوده است.
در آستانه اجرایی شدن قانون جدید چک هم مدیریت و اتصال ۱۶ بانک جدید به صیاد ۲، پاسخگویی به بیشتر از ۳ میلیون استعلام از صیاد شامل چکاوکی، دولتی و پیامکی، صدور بیشتر از ۲۲ هزار دسته چک جدید بالغ بر ۷۷۰ هزار برگ چک جدید در سال نو، صدور بیشتر از ۱۲۷ هزار دسته چک در ۵ روز پایانی سال انجام شد که بدیهی است روند توسعه این سامانه ها تداوم داشته و متناسب با نیازهای روز ارتقا خواهد یافت.
تحقق دستاوردهای فوق در شرایطی حاصل شد که ویروس منحوس کرونا و تحریم های شدید پیچیدگی های مدیریت و کنترل این فعالیت ها را هم دو چندان نموده است.
در آخر باید خاطرنشان کرد ظرفیت سازی در حوزه های سخت افزاری، نرم افزاری، شبکه و نیروی انسانی از عمده اقداماتی است که پوشش مناسب تراکنش های انبوه سیستم بانکی کشور را به ویژه در ایام پایانی سال و زمان اوج گیری حجم تراکنش های بانکی میسر نموده است. برگزاری مانورهای مختلف، تست های پمپاژ، پایش های لحظه ای و برخط و پشتیبانی و رفع اختلالات در کوتاه ترین زمان توسط نیروهای زبده و با استفاده از تجارب سنوات گذشته منتج به مدیریت موفق انبوه تراکنش های بانکی بوده که نشان دهنده ی قدرت بالای اجرایی صنعت بانکی کشور و خوداتکایی در این عرصه حتی در شرایط تحریم و فشار حداکثری است.

1400/03/02
21:41:14
0.0 / 5
1402
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد