دکورپرداز
دکور پرداز
۳.۷ میلیارد دلار ارز برای واردات دارو تامین شد؛

پاسخ بانك مركزی به ابهامات درباره ارز دارو

پاسخ بانك مركزی به ابهامات درباره ارز دارو

به گزارش دکور پرداز بانک مرکزی اعلام نمود: پارسال ۳ میلیارد دلار و در دو ماه ابتدایی سالجاری ۷۷۰ میلیون دلار برای واردات اقلام اعلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین ارز انجام شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، بر مبنای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲.۵ میلیارد دلار سهمیه ارز ترجیحی برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین شد که با عنایت به شرایط خاص موجود، پارسال بالغ بر ۳ میلیارد دلار برای واردات اقلام اعلامی آن وزارت تأمین ارز شده است.
همچنین برپایه سهمیه ارزی تعیین شده آن ستاد برای شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز، مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار برای واردات وزارت بهداشت تعیین شده که تابحال بالغ بر ۱ میلیارد دلار آن برپایه اولویت های اعلامی آن وزارت خانه تخصیص یافته است. از این مبلغ ۲۱۰ میلیون دلار برای خرید واکسن و۵۶۰ میلیون دلار برای سایر اقلام تأمین ارز و پرداخت شده است.
جمع تأمین ارز صورت گرفته در دو ماهه سالجاری ۷۷۰ میلیون دلار است که از ۵۰ درصد کل سهمیه شش ماهه اول هم بیشتر بوده است. ازاین رو عدم کفایت موجودی برخی اقلام، ارتباطی به مبحث تأمین ارز ندارد.
گفتنی است، اولویت اقلام مشمول دریافت ارز توسط وزارت بهداشت تعیین و در نتیجه میزان موجودی اقلام مختلف هم صرفا با نظر آن وزارت خانه مدیریت می شود که این روش همواره برای تأمین واردات با نرخ ارز ترجیحی انجام شده است.
لذا با استناد به آمار قطعی عملکرد تأمین ارز صورت گرفته، تاکید می شود بانک مرکزی تأمین ارز کالاهای اساسی بخصوص دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی را طبق مصوبات ستاد اقتصادی دولت به صورت کامل انجام داده است و از رسانه ها درخواست می شود در این خصوص همواره به آمارهای صحیح و عینی اتکا کنند و از شبهه افکنی و شایعه پردازی بپرهیزند.


منبع:

1400/03/05
11:31:37
0.0 / 5
1451
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد