دکورپرداز
دکور پرداز

دلار پایین رفت

دلار پایین رفت

دکور پرداز: ارزش دلار مقابل بیشتر ارزهای مهم کاهش پیدا کرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، سرانجام بعد از حدود یک سال میزان تولید ناخالص داخلی آمریکا از ۲۱ تریلیون دلار عبور کرد. آن طور که مرکز آمار آمریکا اعلام نموده، در ماه می حجم تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازه ۱۲ ماهه منتهی به می به ۲۲ تریلیون و ۱۵۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده که بدین ترتیب، آمریکا جایگاه خودرا بعنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان حفظ نموده است. همین طور بدهی ایالت های آمریکا دو تریلیون و ۱۲۰ میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار و سهم هر شهروند آمریکایی از بدهی های دولت این کشور معادل ۳۷۱۲ دلار بوده است.
تحرکات سیاست گذاران بازارهای پولی و مالی برای بازگشت هر چه سریع تر آرامش به معاملات شروع شده است. در چین، نهادهای قانون گذار از کاهش حجم مداخلات خود در بازار ارز آگاهی داده و اعلام نموده اند که قرار نیست سیاست های فعلی ارزی بیش از این حد تغییری کند. در انگلیس نیز بانک مرکزی این کشور اعلام نمود به احتمال زیاد و تا قبل از اختتام نیمه نخست سال آینده، نرخ بهره افزایش پیدا خواهدنمود که در صورت تحقق، اولین افزایش نرخ بهره از زمان شروع کرونا خواهد بود.
دولت جو بایدن مقرر است بزرگ ترین لایحه بودجه تاریخ این کشور از زمان جنگ جهانی دوم را برای تصویب به کنگره ارائه کند. این بودجه شش تریلیون دلاری با یک کسری ۱.۳ تریلیون دلاری مواجه می باشد که در نوع خود در تاریخ معاصر آمریکا بی نظیر شمرده می شود. بخش بزرگی از افزایش شدید مخارج دولت مربوط به تامین هزینه های لازم برای گسترش زیرساخت ها و همچین شبکه خدمات درمانی آمریکا است که با هدف تسریع رشد اقتصادی در سال های آتی و افزایش رفاه طبقه متوسط انجام می شود.
امیدواری به احیای اقتصاد آمریکا بیش از پیش بالا رفته است. در یک هفته اخیر میزان موارد ابتلای جدید به کرونا در این کشور با کاهش چشم گیر نسبت به ماه قبل به کمتر از ۲۵ هزار مورد در روز رسیده است. هم اکنون حدود نیمی از جمعیت آمریکا دست کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند که جو بایدن - رئیس جمهور آمریکا- آنرا یک دستاورد تاریخی دانسته است. آمریکا بالاترین میزان قربانیان کرونا در جهان را دارد اما با روند فعلی انتظار می رود به زودی زندگی در این کشور به حالت عادی برگردد.
یک مقام صندوق بین المللی پول از تنوع بخشیدن به ذخایر ارزی جهان استقبال کرده و گفته است اقتصاد جهانی با وجود چندین ارز ذخیره بجای تمرکز روی دلار، ثبات و شرایط بهتری خواهد داشت. توماس مانچینی- مدیر بخش بازارهای پولی صندوق بین المللی پول- یورو، ین و یوان را دیگر ارزهای مهم جهانی برشمرد و با اشاره به بالا گرفتن تب رمزارزها، اظهار داشت: این ارزها جذابیت ها و پتانسیل بالایی برای رشد بیشتر دارند اما نوسان آنها بیش از حدی است که بتوان آنها را بعنوان ارز ذخیره حساب کرد.
از شروع ماه مارس تقاضا برای دلار بالا رفته اما هنوز تردید برخی معامله گران به قبول دلار بعنوان ارزی امن به قوت خود باقی مانده است. باتوجه به تقویت رشد اقتصادی و احیای تقاضا در بخش خرده فروشی که اصلی ترین رکن رشد اقتصادی آمریکا هم شمرده می شود، مفسرین انتظار دارند بانک مرکزی این کشور سرانجام تن به افزایش نرخ بهره دهد. نرخ بهره آمریکا حالا در سطح صفر تا ۰.۲۵ درصد قرار دارد که یکی از پایین ترین سطوح تاریخی آن هم شمرده می شود.
اقتصاد اروپا درحال احیای تدریجی و بازگشت به سطوح ثبت شده پیش از شروع بحران کرونا است. آمارهای منتشرشده نشان میدهد که در ماه آوریل رشد بخش کسب و کارهای اروپایی به بالاترین سطح ثبت شده خود در سه ماه اخیر رسیده است. کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا با استقبال از این اتفاق گفته است که کسب وکارها در اروپا خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط کماکان نیازمند دریافت کمک وحمایت های بانک مرکزی هستند و اگر حس گردد نیاز به مداخلات بیشتری وجود دارد، این کار صورت خواهد گرفت.
واکسیناسیون در جهان کماکان رو به پیشرفت است اما میزان واکسیناسیون در کشورهای مختلف با یکدیگر تفاوتی جدی دارد. صندوق بین المللی پول در گزارشی با اشاره به این که هم اکنون تنها ۹.۵ درصد از جمعیت جهان در مقابل ویروس کرونا واکسینه شده اند، پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی امسال جهان را ۶ درصد اعلام نمود و از کشورهای جهان خواست با افزایش بودجه واکسیناسیون، به هدف واکسینه شدن ۴۰ درصد مردم جهان تا اختتام امسال برسند. تحقق چنین هدفی نیازمند چیزی در حدود ۵۰ میلیارد دلار بودجه است.
در صورتیکه میزان صادرات رقبای اصلی آمریکا همچون چین، اتحادیه اروپا و ژاپن رو به بهبود بوده، بزرگ ترین اقتصاد جهان کماکان با وضعیت کسری حساب تجاری مواجه بوده است. در ژاپن که اقتصاد آن وابستگی زیادی به تجارت خارجی دارد، آمارهای منتشرشده نشان میدهد در ماه آوریل این کشور مازاد حساب تجاری ۲۵۵.۳ میلیارد ین داشته است. طی این مدت صادرات ژاپن با افزایش محسوس ۳۸ درصدی و واردات ۱۲.۲ درصدی نسبت به زمان مشابه سال قبل همراه شده است.
همزمان با روند افزایش تورمی، مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام نمود متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۱.۶ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ بطور متوسط ۲.۰ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است. هنوز مشخص نیست که بانک مرکزی اروپا چه واکنشی به رسیدن تورم به مرز حساس از خود نشان خواهد داد. هم اکنون این نهاد برنامه خرید اوراق قرضه را ادامه می دهد.
تا حالا بیش از ۱۷۰ میلیون و ۶۵۰ هزار و ۲۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۵۴۹ هزار و ۲۶۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۰۹ هزار و ۴۲۱ نفر، برزیل با ۴۶۱ هزار و ۱۴۲ نفر، هند با ۳۲۵ هزار و ۹۹۸ نفر، مکزیک با ۲۲۳ هزار و ۴۵۵ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۷۷۵ نفر بوده است.
مازن عیسی - استراتژیست ارشد ارزی در موسسه تیدی سکیوریتیز - اظهار داشت: نگرانی از اوج گیری تورم یکی از اصلی ترین عواملی است که جلوی رشد بیشتر دلار را گرفته اما دلار در مقطع فصلی فعلی دارای پشتوانه های بنیادی خوبی برای صعودی شدن است. در صورتیکه بازدهی اوراق قرضه روی مدار نزولی قرار گیرد، دلار حرف های زیادی برای گفتن در مقابل ارزهای امن تر خواهد دشت. موضع فعلی بانک مرکزی ادامه سیاست های حمایتی است که در مقابل رشد دلار عاملی بازدارنده شمرده می شود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۹ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۰.۰۴ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۱۱ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۴۱۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۸ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۲۱ به ۱.۲۱۹ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۵۴ درصد کاهش به ۱۰۹.۸۴۸ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۲۹۶ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۵۷ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1400/03/10
10:49:00
0.0 / 5
1007
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد