دکورپرداز
دکور پرداز

قاضی زاده هاشمی در مناظره اجتماعی فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

قاضی زاده هاشمی در مناظره اجتماعی فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

یک کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: هم اکنون در حوزه فرهنگ ۳۸ سازمان فعال وجود دارد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در بخش اول مناظره تلویزیونی امروز سه شنبه کاندیداهای ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره مدیریت میان بخشی اجزای دولت گفت: یکی از اشکالات ما در نظام اداری کشور که دولت سلام به دنبال اصلاح آن است، نحوه تقسیم وظایف است. ما وزارت خانه های بخشی، موضوعی و شوراهای بالادستی و نهادهایی را داریم که گاها در بدنه دولت یا خارج از آن هستند که وظایفی شبیه به هم دارند. مثلا در حوزه فرهنگ ۳۸ سازمان فعال داریم و در آموزش، بهداشت و سلامت هم همینطور است.
وی اضافه کرد: همینطور برای فرار از پاسخگویی شوراهایی درست شده و مصوبات مد نظر در شوراها به تصویب می رسد که مشخص نیست مسئولیتش با کیست. بنابراین باید این را برای دولت بازطراحی نماییم. ما در نظر داریم که بودجه را به صورت منطقه ای توزیع نماییم و آنرا در اختیار استانداران، فرمانداران و هیات وزیران قرار دهیم.
قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: در طراحی ما دولت پنج فرماندهی در پنج حوزه اصلی پیدا می کند که هر کدام از فرماندهان دبیر شورایعالی هم خواهند بود. با این روش بسیاری از مصوبات مثل هم اکنون بلاتکلیف باقی نمی ماند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش دیگری از اظهاراتش اظهار داشت: مسائلی درباره سواد و علم روحانیت عنوان شد. ما نزد علمای اسلام دانشمندان بزرگی در رشته های اقتصاد و علوم انسانی داریم. خود من در بسیاری موضوعات تلمذ می کنم. بنابراین نباید ساحت علم را منحصر کرد.
****
قاضی زاده هاشمی در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: ابتدا لازم است پیروزی تیم ملی فوتبال و تیم ملی والیبال را تبریک بگویم. البته شیطنتی در محل برگزاری مسابقه صورت گرفت که به نظرم باید وزارت خارجه به صورت قوی به آن ورود کند. ان شاءالله دولت "سلام" بعنوان یک دولت مقتدر اجازه چنین اتفاقاتی را نمی دهد. بعضی از نهادهای بین المللی هر کاری دلشان خواست با ما کردند و پذیرفتیم.
وی اضافه کرد: این پیروزی ها نشان دهنده توانایی های جوانان است. امروز جوانان بهترین و شادترین سالهای عمر خویش را می گذرانند، اما پنج سال در یک اتاق به علت کنکور محصور هستند و بعد هم بحث سربازی و کیفیت آن در بین است. تحصیل طولانی مدت و گرفتن مدارک آن هم بدون کسب مهارت کافی وضعیتی را برای جوانان به وجود آورده است.
وی توضیح داد: من یک جراح سر وگردن هستم که ۲۵ سال درس خواندم، به گذشته نگاه می کنم نصف تحصیلاتم اضافه بوده است و نسبتی با کاری که انجام می دهم ندارد.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: پدیده دیگر مهاجرت است که در دولت اخیر مهاجرت نخبگان زیاد شده است، جوانان با تحصیلات طولانی، سربازی و نرخ بیکاری و پس از آن مساله درآمد و کسب مسکن مواجه اند و در حسرت ازدواج و تشکیل خانواده به سر می برند. گاهی هم در دوراهی نان و جان هستند که این را میتوان در میان کوله بران دید.
قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: مبحث دولت سلام خانواده و جوان است. نقش آفرینان اصلی جوانان هستند که گره گشای مسائل کشورند، دولت من کنکور را حذف می کند و مساله سربازی را حل و فصل خواهد نمود. گفت وگوهایی با نیروهای مسلح صورت می گیرد تا به طرح جامعی برای تبدیل سربازی به سرباز حرفه ای برسیم.
وی همینطور اظهار داشت که ما برنامه داریم که در هر شهر مشاغلی به وجود آید و همینطور به هر زوج جوان۵۰۰ میلیون تومان برای ازدواج، جهیزیه و مسکن خواهیم داد.
****
وی در بخش دیگری از مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در دفاع از دیدگاه های خود اظهار داشت: امکان دارد در تهیه برنامه یا رویکرد دولت بعضی موضوعات پیشران باشد. مثلا من معتقدم که حکمرانی را باید تغییر بدهیم و برخی دیگر امکان دارد رویکردشان متفاوت باشد. این نحوه پرسیدن سوالات سبب می شود تفاوت کاندیداها و آورده آنها دیده نشود. بنابراین انتقادی که در این حوزه صورت گرفت وارد است و می شود مناظره به شکل دیگری برگزار گردد که تفاوت در رویکرد دیده شود.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تکیه بر لزوم توجه به معلولین بعنوان شهروند درجه اول اظهار داشت: ۱۰ درصد جامعه به نحوی معلولیت دارند. این افراد می توانند زندگی شان را اداره کنند و باید ابزار یک زندگی معمولی و محیط برای آنها فراهم گردد، اما در این سال ها مورد توجه نبوده اند. ما قانون خوبی هم تصویب کردیم، ولی به نتیجه نرسیده است.
وی افزود: ما بررسی هایی را برای مناسب سازی معابر و غربالگری انجام داده ایم.
قاضی زاده هاشمی افزود: مبحث دیگر مبحث جانکاه کرونا و وضعی است که جهان گرفتار آن است. ما آمار فوتی های بالایی داریم که غیر قابل توجیه است. صدا و سیما گزارش هایی از کشورهایی که اوضاع شان خراب است، عرضه می کند، اما از کره جنوبی که تنها ۳۷ کشته داشته یا ویتنام که ۵۳ کشته داشته یا چین بعنوان مرکز انتشار کرونا که ۴۶۳۴ کشته داشته چیزی نمی گوید. خیلی جاها واکسیناسیون را هم شروع نکرده اند، اما دولت های قاطعی داشتند.
وی همینطور تصریح کرد: فردی در کلاب هاوس می گفت می توانستم ۱۸ میلیون دوز واکسن وارد کشور کنم، اما دولت همکاری نکرد. یعنی ما این امکان را داشتیم که خیلی از افراد واکسینه شود، اما این کار انجام نشده است.
****
قاضی زاده هاشمی ی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه اظهار داشت: این مناظرات برای سهم مردم از برنامه ها و تیم فکری همراه کاندیدای ریاست جمهوری است و شواف و شومن بازی و پرداختن به حواشی برای جلب توجه در این دوره اثر ندارد.
وی در ادامه در پاسخ به سوا مجری درباره اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اظهار داشت: مسئله آموزش و پرورش اساسی ترین مسئله کشور است. هر کشوری با وضعیت آموزش و پرورش سنجیده می شود و از نظر من این وزارت خانه، مهم ترین وزارت خانه است. البته ما احتیاج به تحولات بنیادین داریم و باید ببینیم محصول آموزش و پرورش چه باید باشد. کسی که از این دوره بیرون می آید باید سواد زمان خود، مهارت اجتماعی موثر و یک مهارت شغلی ساده برای اداره زندگی را داشته باشد و این در ارتباط با زمانی است که فرد به بلوغ می رسد یعنی 15 تا 16 سالگی.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما از 7 تا 18 سالگی به بچه ها اطلاعات می دهیم و آنها را پشت صف کنکور قرار می دهیم. هم اکنون نظام تعلیم و تربیت به سمت استعدادیابی رفته و از سه تا هشت سالگی برپایه استعداد هدایت تحصیلی می شوند، اما ما آنها را رها می نماییم و مسابقه ای می گذاریم و اطلاعات اضافه ای به آنها می دهیم.
قاضی زاده هاشمی با تکیه بر لزوم توجه به منزلت معلمی افزود: باید بگونه ای باشد که بالاترین رتبه شغلی در ارتباط با معلمین باشد. نکته ای دیگر عدالت آموزشی است. هم اکنون در تهران 16 برابر بیشتر نسبت به مراکز استانهای دیگر هزینه می شود و انواع مدارس وجود دارد، یعنی ما آینده را به پولدارها می فروشیم. باید تحول بنیادین، حرفه آموزی و مهارت آموزی را مورد توجه قرار دهیم.
قاضی زاده هاشمی در بخش دیگری از این مناظره اظهار داشت: ما نباید برای جلب توجه هر حرفی را بزنیم نزدیک انتخابات یاد زنان، کولبران و مستضعفین می افتیم و این بارها تکرار می شود. من دیدم که نرخ به کار گیری بانوان درحال بالا رفتن است، می خواستم بگویم کل کابینه را از خانم ها می گذارم که دستی بالای دست من نباشد!
وی افزود: البته که ما آنقدر بانوی شایسته داریم که می شود همه کابینه را از زنان گذاشت، ولی این جور تلقی کردن برای بیننده جای سوال دارد. رئیس ستاد من مادر سه فرزند است همین زنان از ما شایسته سالاری می خواهند.
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره به وضعیت بیکاری در کشور اظهار داشت: مرزهای ما بالاترین نرخ بیکاری را دارند همه ما هم مسئولیت داشتیم، اما وضع جوری شده که آن فرد بلوچ بین نان و جان سوخت بری می کند و آن فرد کرد کولبری می کند.
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی درباره احیای شوراهای عالی فراقوه ای هم اظهار داشت: ما نوعی گسست ساختاری را بین نهادهای اجرایی و شوراهای عالی داریم یکی از اشکالات دولت ها این بود که اقتصاد، فرهنگ و سلامت و حوزه امور اجتماعی مسئول ندارد. امر این شوراها مطاع است و رئیس جمهور هم حق وتو ندارد، چونکه مصوبه جمع است و او مجری مصوبات است.
قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی درباره احیای شوراهای عالی فراقوه ای هم اظهار داشت: ما نوعی گسست ساختاری را بین نهادهای اجرایی و شوراهای عالی داریم یکی از اشکالات دولتها این بود که اقتصاد، فرهنگ و سلامت و حوزه امور اجتماعی مسئول ندارد. امر این شوراها مطاع است و رئیس جمهور هم حق وتو ندارد، چونکه مصوبه جمع است و او مجری مصوبات است.

****
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش جمع بندی این مناظره تلویزیونی اظهار داشت: ما در موضوعات مختلف مجبوریم اظهار نظر نماییم که مردم از لا به لای صحبت های ما به نگاه و فکرمان برسند.
وی اضافه کرد: اقتصاد ما ضمن اینکه درون زا باید باشد، باید برون گرا هم باشد و این همان اقتصاد مقاومتی است. کارکرد وزارت خارجه که می بایست برای ما منافع ملی و اقتصادی تأمین کند، باید تغییر کند. وزیر خارجه باید یک تاجر موفق بین المللی باشد و دفاتر ما در سرتاسر دنیا باید محل معاملات سنگین باشد و رتبه بندی سفارتخانه ها هم براین اساس باشد.
وی با بیان اینکه ۱۵۰۰ شرکت دولتی خانه خلوت جناح های سیاسی هستند، افزود: برنده انتخابات اهل ستاد خویش را در این شرکت ها قرار می دهد و خیلی از این شرکت ها امکان کنترل توسط دیوان محاسبات و دستگاههای نظارتی را ندارند. ما فراخوانی را برای عضویت در هیات مدیره این شرکت ها پیشبینی کردیم که 7500 نفری که مقرر است این 1500 شرکت را اداره کنند توسط اساتید دانشگاه انتخاب شوند.
قاضی زاده هاشمی خطاب به جوانان اظهار داشت: جوان های عزیز که منتقد وضعیت موجود و عدم به کارگیری نسل جدید هستید و احساس می کنید پشت درهای بسته طبقه ای باقی مانده اید و از دعوای اصولگرا و اصلاح طلاب و راست و چپ خسته شده اید و می خواهید کشورتان را آباد و مقتدر ببینید، دولت "سلام"، دولت جوانان و نسل نو است دولت جوان های لر، کرد، لک، فارس، بلوچ، ترکمنی، عیسوی، مسلمان شیعه و اهل سنت.
این کاندیدای ریاست جمهوری در انتها اظهار داشت: ما از همه جناح ها و کسانی که داخل جناحی نیستند به کار می گیریم و سفره انقلاب را می تکانیم، سفره انقلاب متعلق به مردم است و ما پشتوانه ای جز شما جوانان نداریم، کارترهای اقتصادی و حزب و جناحی با ما نیستند هر جوان یک ستاد است.
1400/03/18
22:12:33
0.0 / 5
1083
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد