دکورپرداز
دکور پرداز

رییسی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

رییسی در مناظره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ۱۴۰۰

به گزارش دکور پرداز دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ امروز؛ سه شنبه هجدهم خرداد ۱۴۰۰ با مبحث فرهنگی، اجتماعی و سیاسی برگزار گردید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رییسی در دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا در دولت شما شاهد فاصله طبقاتی خواهیم بود؟ اظهار داشت: در جلسه قبل تعدادی از بداخلاقی ها صورت گرفت که به مثابه آنچه که در قانون آمده اجازه داده شد که دفاع کنم و من از آن استفاده نمی کنم و به مردم واگذار می کنم.
وی اضافه کرد: آذری زبان های عزیز از استانهای آذربایجان و اردبیل من را مورد محبت قرار دادند که بسیار سپاسگزارم.
رئیسی اشاره کرد: فاصله طبقاتی که یکی از اشکالات جامعه ماست محصول بی عدالتی و سیاست های نادرست اقتصادیست.
وی افزود: در طرح تحول سلامت برخی ها صد یا دویست میلیون دریافت می کردند و تعدادی از کارمندان و پرستاران دریافتی ناچیزی داشتند. ان شاءالله اگر رای مردم به من تعلق گرفت در بخشنامه ها تجدیدنظر می نماییم.
وی اشاره کرد: ظرفیت های اقتصادی باید برمبنای عدالت توزیع شود. اگر همه ظرفیت ها به عدالت توزیع شود شاهد فاصله طبقاتی نیستیم.
وی افزود: پرداخت تسهیلات به شکل ناعادلانه در کشور سبب فاصله طبقاتی می شود و خیلی از فاصله های طبقاتی محصول ناعدالتی هاست.
وی اظهار داشت: نظام قیمت گذاری و تامین و توزیع همه می تواند به جلوگیری از فاصله طبقاتی منجر شود. فاصله طبقاتی محصول تصمیم گیری های غلطی است که برخی را برخوردار از حقوق نجومی می کند و برخی حقوق ناچیز.
رئیسی همین طور اظهار داشت: ارزهای ۴۲۰۰ تومانی بصورت رانتی در اختیار برخی ها قرار گرفت و شاهد فاصله طبقاتی بودیم.

***
رئیسی در بخش نقد دومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار داشت: باردیگر بحث مدرک شد؛ مدرک من معادل نیست، یک مدرک حوزوی و یک مدرک دانشگاهی دارم که در سایت ها دیدید، اما این بحث من نیست.
وی اضافه کرد: من سال هایی که در قوه قضائیه بودم نسبت به کل زمانی که مسئولیت داشتم پاسخگو هستم. نسبت به حوزه مسئولیت خودم در آن مقطع باید پاسخگو باشم.
رئیسی افزود: مسئول بانک مرکزی باید نسبت به دوران مسئولیت خود پاسخگو باشد. هر روز در سفره مردم شهر و روستا یک بمب منفجر می شود. چه کسی باید پاسخگو باشد؟
وی اشاره کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی پیش از مسئولیت من تصویب گردید. ضمنا بر فرض که تصویب شده، بحث ما نظارت و اجراست که به اشتباه انجام شده است. سخن ما در نبود برنامه نیست، در نبود اراده مجاهدانه برای حل مشکلات مردم است.
وی اضافه کرد: اینکه بگوییم من نبودم او بود که پاسخ مردم نیست، پس مسئولیت با چه کسی است؟ ما گفتیم حقوق مردم باید با تورم متناسب سازی شود، آیا شده است؟

***
رئیسی در ادامه در دفاع از دیدگاه های خود اظهار داشت: درباره لطمه هایی که امروز جامعه دیده باید دید واقعی تر داشت. الان شرایط چیست؟ وضعیت شرایط مردم لطمه دیده است. وضعیت کسب وکار مردم اسیب دیده است و اعتماد به دولت در پایین ترین سطح بوده که لطمه دیده است.
وی افزود: ما به پشتوانه سرمایه اجتماعی نیازمندیم. انچه که ملت دنبال ان بودند استقلال اقتصادی در زمینه های مختلف است. ما استقلال سیاسی داریم ولی به سبب نگاه های شخصی و حزبی و فردی در دیگر ابعاد استقلال از آن فاصله داریم.
رئیسی اظهار داشت: مردم از لطمه های اجتماعی نگرانند. آزادی های اجتماعی در کنار استقلال اصل بسیار مهمی است که مردم آنرا مطالبه دارند.
وی اضافه کرد: ما ابتدای ورود به قوه قضاییه لایحه صیانت و پشتیبانی از بانوان را تنطیم کردیم که ۴۰۰ روز در دولت معطل مانده است.
وی با تاکید براینکه محوری ترین نکته عدالت است اظهار داشت: عدالت در کشور در همه شئون لطمه دیده است. اگر حقوق مردم و دختر و زن و روستایی درست شناخته شود، باید با قدرت ان را دنبال کرد.

***
رئیسی در بخش دوم مناظره تلویزیونی روز سه شنبه در پاسخ به سوالی درباره این که برنامه شما برای تقویت گسترش دیپلماسی اقتصادی چیست اظهار داشت: نسبت به بحث رفع تحریم ها باید بگویم هر دولتی کار را بدست بگیرد یکی از وظایفش رفع تحریم های ظالمانه است و باید باهمه وجود ان را دنبال کرد. در کنار این قضیه خنثی سازی تحریم ها باید در دستور کار قرار گیرد و اقتصاد را هم شرطی نکنیم؛ نه کرونا و نه سیل و نه تحریم نباید تاثیر داشته باشد.
وی اشاره کرد: رفع تحریم ها حتما در دستور کار است. ‏کسانی در مناظرات پیشین آمدند و گفتند که ما بلدیم با دنیا صحبت نماییم، ولی دانشجوی سال اول هم می دانست که وقتی درحال مذاکره ایم نباید بگوییم که آب خوردن ما هم به ‎مذاکره وابسته است یا آنکه خزانه خالی است! این تضعیف تیم مذاکره کننده است.
رئیسی افزود: دیپلماسی اقتصادی مهمست و با سخن پیش نمی رود. باید شایسته سالاری باشد و نمی گردد هر کسی مسولیتش به اتمام رسید برای سفارت او را بفرستیم.
وی افزود: وقتی بحث از تولید می نماییم باید همه دستگاهها و همچون وزارت خارجه نقش مهمی در دیپلماسی اقتصادی دارند.
رئیسی بیان کرد: ما ۱۵ همسایه داریم و هزار میلیارد واردات دارند و ما باید سهمان از صادرات به کشور های همسایه ۲۰ میلیارد دلار باشد؟ و اگر دیپلماسی فعال داشته باشیم سهم صادرات ما به کشور های منطقه افزایش می یابد. سهم ما در اقتصاد منطقه به شدت ناکافی است و باید افزایش یابد.
وی اضافه کرد: با حرف و سخن نمی گردد دیپلماسی را لحاظ کرد.
رئیسی ضمن احترام به سفرا و سرکنسولگری ها اظهار داشت: یکی از ماموریت های ما برای وزارت خارجه، دیپلماسی فعال اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی است.

***
رئیسی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه ای برای ازدواج بموقع جوانان دارید، بیان کرد: یکی از دغدغه های جدی جوانان مسئله ازدواج، اشتغال و مسکن می باشد. من در جمع جوانان زیاد حاضر می شوم و ارتباطم با جوانان برقرار است. زمانی که در آستان قدس بودم در دانشگاه فردوسی از جوانان پرسیدم که چرا ازدواج نمی کنید و آنها مسئله مسکن و اشتغال را مطرح نمودند، ما در آستان قدس ساخت ۱۰ بلوک مسکن برای زوج های جوان دانشجو را آغاز نموده و ساختیم.
وی افزود: برای تسهیل ازدواج باید به اشتغال و مسکن جوانان فکر نماییم. کسانی که معتقد به «نشدن» هستند به قول آقای رضایی نمی توانند در این حوزه حضور فعال داشته باشند، اما ما معتقدیم که می توانیم. ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است. به من می گویند چرا به واحدهای تولیدی سر می زنی. من به یکی دو واحد سر زدم اما بیش از ۲۰۰۰ واحد تولیدی توسط دادگستری ها فعال شده اند. ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی کشور خالی است. ما ۳۰۰۰ کیلومتر با دریا ارتباط داریم و فعال کردن اقتصاد دریا می تواند اشتغال درست کند.
رئیسی اشاره کرد: تولید مسئله من است. ما امکان حل کردن مشکل مسکن جوانان را داریم. پرهزینه ترین مسئله در مسکن، زمین است که ما برای حل آن برنامه داریم. ما برای اشتغال و مسکن جوان برنامه داریم؛ از ما مسکن و اشتغال و از جوانان هم ازدواج.

***
رئیسی در جمع بندی سخنان خود در آخر مناظره دوم اظهار داشت: در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری باید حتما مسایل نه بصورت کلان بلکه بصورت اقلیمی شناخته شود و معلوم شود در هر حوزه ای چه مشکلی هست و چه چاره ای دارد و قدرت و توانی باشد که مساله را حل کند.
وی اضافه کرد: از اول پیروزی انقلاب اسلامی عده ای بیشترین بهره را از آزادی می بردند و مردم را ناامید کردند و حرف های ساختارشکنانه می زدند و به همه اهانت کردند و در نهایت می گفتند که آزادی نیست. چرا این طور هست، مردم فهم دارند.
رئیسی بیان کرد: من حاضرم با هر کدام از دولتمردان درهر زمان و در هر پارک و اجتماعی بین مردم بروم و اقبال مردم به شما و خودم را ببینم.
رئیسی اظهار داشت: رقیبان سال های قبل ما که آقایان کارمند آنها محسوب می شوند از بیش از ۲۰۰ نفر شکایت کردند و بنده با آنکه می توانستم از هیچ کسی شکایت نکردم؛ چرا درست عمل نمی کنید. بنده بعنوان قاضی از تمام آقایان گذشتم.
وی اظهار داشت: رئیس جمهور یعنی همه مردم در مملکت حقشان تضمین شود با هر جایگاه و اقلیمی که هستند.
وی افزود: فضای مجازی بهترین بستر نظارت مردم در دولتمردان است و ما این کار را در دادگستری اجرا کردیم و هر قاضی و کارمند را با نگاه مردم ارزیابی کردیم و مردم نمره دادند.
وی اضافه کرد: ما ۳۵ سامانه فعال شده و تا اخر سال ۴۰ سامانه فعال خواهد شد. ما در دوران کرونا الگو شدیم و ۱۲۰ هزار نفر زندانی به مرخصی رفتند. به نام جمهوری اسلامی این کار را می نماییم و کارهای افتخارامیزی به نام جمهوری اسلامی انجام دادیم.
وی در آخر اظهار داشت: ما گشت ارشاد برای مدیران داریم.1400/03/18
22:38:13
0.0 / 5
1105
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد