دکورپرداز
دکور پرداز

تورم آمریكا هر روز بیشتر از دیروز!

تورم آمریكا هر روز بیشتر از دیروز!

به گزارش دکور پرداز نرخ تورم آمریکا وارد سطح کم سابقه پنج درصدی شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از اسوشیتدپرس، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به می با ۰.۸ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۵.۰ درصد رسید.
این نرخ تورم که ۰.۳ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال گذشته بوده، بیشتر از همه تحت تأثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته؛ بگونه ای که تورم بنزین به ۵۶.۲ درصد رسیده است. بعد از آن هم سوخت های نفتی با تورم ۲۹.۷ درصد قرار گرفته است.
از طرفی اما بیشترین عامل کاهشی نرخ تورم آمریکا در ماه فوق در ارتباط با گروه آب و برق بوده است که تورم ۲.۰ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. بعد از آن هم بخش مواد غذایی با ۲.۲ درصد قرار دارد. همینطور هسته تورمی که تغییرات گروه اقلام انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای آنها در نظر نمی گیرد تا آخر ماه آوریل به ۲.۶ درصد رسید که نسبت به ماه قبل خود ۰.۸ درصد بیشتر است.
بر اساس ماهانه هم نرخ تورم آمریکا در این ماه با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۳ درصد رسید. متوسط نرخ تورم در بازه زمانی ۱۹۱۴ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۲۵ درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده در ارتباط با تورم ۲۳.۷ درصدی ژوئن ۱۹۲۰ و کمترین تورم ثبت شده هم در ارتباط با تورم منفی ۱۵.۸ درصدی ژوئن ۱۹۲۱ بوده است.
در مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده قبلی عبور کند با اینکه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی آمریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از اندازه تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.
بعد از ۱۲ سال رشد مثبت متوالی، رشد اقتصادی آمریکا تحت تأثیر انتشار کرونا و تعطیلی کسب و کارها در سال ۲۰۲۰ منفی شد.1400/03/21
11:42:30
0.0 / 5
1030
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد