دکورپرداز
دکور پرداز

تغییر قیمت گوشت تا كیلویی ۱۵۴ هزار تومان بعلاوه جریان واردات

تغییر قیمت گوشت تا كیلویی ۱۵۴ هزار تومان بعلاوه جریان واردات

به گزارش دکور پرداز در مدت اخیر قیمت گوشت قرمز نسبت به سال قبل بیشتر از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده و حتی از ۱۵۰ هزار تومان هم گذشته است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، در چند ماه گذشته قیمت گوشت قرمز با نوسان همراه بوده و افزایش داشته است، این در شرایطی است که در تازه ترین اعلام اتحادیه تهیه و توزیع گوشت در ارتباط با این جهش قیمت، افزایش قیمت نهاده های دامی و هزینه های تولید عامل افزایش قیمت گوشت گزارش شده است.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت گوشت گوسفند
بررسی روند تغییرات قیمت گوشت در گزارش رسمی مرکز آمار نشان داده است که قیمت گوشت گوسفند و گاو یا گوساله بین حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دارد؛ به صورتی که هر کیلو گوشت گوسفندی در اردیبهشت سال گذشته به صورت متوسط حدود ۹۸ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که در فروردین سالجاری به ۱۳۶ هزار تومان افزایش پیدا کرده و این رشد قیمت ادامه داشته است.
هر کیلو گوشت گوسفندی در ماه گذشته به صورت متوسط تا ۱۳۸ هزار تومان فروش رفته و قیمت تا ۱۵۴ هزار تومان هم برای آن ثبت شده است.
براین اساس، قیمت گوشت گوسفندی در اردیبهشت ماه نسبت به فروردین ماه ۱.۱ و در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل ۴۰.۱ درصد گران شده است.
روند تغییر قیمت گوشت گوسفند از سال پیش از این حکایت دارد که هر کیلو در خرداد ماه ۹۸ هزار و ۶۰۰، تیر ۱۰۰ هزار، مرداد ۱۰۳ هزار، شهریور ۱۰۵ هزار، مهر ۱۰۶ هزار، آبان ۱۲۰ هزار، آذر ۱۱۹ هزار، دی ۱۱۸ هزار، بهمن ۱۲۳ هزار و اسفند ۱۲۹ هزار تومان و امسال در فروردین ۱۳۶ هزار و اردیبهشت ۱۳۸ هزار تومان بوده است.

وضعیت قیمت گوشت گوساله
اما در ارتباط با گوشت گاو یا گوساله هر کیلو در اردیبهشت ماه سال گذشته به صورت متوسط ۸۳ هزار و ۵۰۰ و در فروردین ماه سال جاری ۱۲۳ هزار تومان قیمت خورده است. قیمت این محصول در اردیبهشت سالجاری به صورت متوسط ۱۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان بوده که تا ۱۴۱ هزار تومان هم فروش رفته است. ازاین رو گوشت گاو یا گوساله نسبت به فروردین ماه دو درصد و در مقایسه با اردیبهشت ماه سال گذشته ۵۰.۶ درصد افزایش قیمت دارد.
روند تغییر قیمت گوشت گاو یا از خرداد ماه سال قبل هم به این صورت بوده که در خرداد ماه ۸۳ هزار و ۸۰۰، تیر ماه ۸۵ هزار و ۴۰۰، مرداد ماه ۸۷ هزار و ۲۰۰، شهریور ماه ۸۸ هزار و ۶۰۰، مهر ماه ۹۱ هزار، آبان ماه ۱۰۷ هزار، آذر ماه ۱۰۸ هزار، دیماه ۱۰۷ هزار، بهمن ماه ۱۱۱ هزار، اسفند ماه ۱۱۶ هزار، فروردین ۱۲۳هزار و اردیبهشت ماه ۱۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است.

جریان واردات و دپوی غذای دام و طیور
در مورد جریان واردات نهاده های دامی هم باید اظهار داشت که از عمده اقلام وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و در انتهای سال گذشته بیشتر از نیمی از کالاهای اساسی وارداتی، خوراک دام و طیور بوده است؛ به صورتی که سه محصول ذرت، جو و کنجاله سویا بعنوان نهاده های تولید مرغ و گوشت در مجموع با وزن ۱۳ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۴۹۳ تن و به ارزش سه میلیارد و ۷۴۱میلیون و ۲۱۶هزار و ۲۹۱ دلار، ۵۸درصد وزن و ۳۱درصد ارزش کل واردات ۲۵ گروه کالاهای اساسی بوده است.
در عین حال حالا از حدود ۵.۸ میلیون کالای اساسی دپو شده در گمرک و بنادر بیشتر از ۳.۵ میلیون تن به خوراک دام و طیور اختصاص دارد.


واردات ۵۰ تنی گوشت سرد
در ارتباط با میزان واردات گوشت هم در ماه ابتدایی سالجاری وارداتی برای گوشت گرم انجام نشده اما گوشت سرد حدود ۵۰ تن به ارزش ۲.۳ میلیون دلار واردات صورت گرفته است.
1400/03/22
13:52:59
0.0 / 5
1244
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد